دیدگاه‌ها

مردم و جانباختگان مقصر حادثه متروپل!

نماینده آبادان: «گویا ۹۵ درصد مردم آبادان و جان‌باختگان مقصر هستند و تنها پنج درصد سهم مسئولان است»… هنگام فروریختن متروپل آبادان در دوم خرداد امسال موضوع فساد و روابط پشت‌پرده ساخت این مجتمع تجاری بارها مطرح شد.

انتقاد از گزارش مجلس درباره حادثه متروپل
بهارنیوز: در گزارش کمیسیون عمران مجلس که در صحن علنی خوانده شد، ضعف سازه‌ای، بار ثقلی بسیار زیاد، فقدان محاسبات انهدام پیش‌رونده، نامناسب بودن اتصالات تیرها، ضعف جوشکاری و ضعف بتن از مهم‌ترین عوامل فنی فروریختن متروپل ذکر شده است.
در جریان بررسی این گزارش همچنین معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام نتایج بررسی هیئت هفت‌نفره کارشناسی برای تعیین سهم مقصران گفت: «مسئولیت وقوع حادثه برای سازنده ۷۵ درصد، مسئولان شهرداری ۱۴.۵ درصد، مهندسان مشاور ۳ درصد، مهندسان فنی مقاوم‌سازی ۴.۵ درصد، مسئول نمایندگی نظام ۲‌.۵ درصد و ناظر سازه ۰.۵ درصد تعیین شده است».
این در حالی است که سیدمحمد مولوی، نماینده آبادان، حادثه متروپل را «لکه سیاهی در مدیریت ساخت‌وساز و مدیریت شهری کشور» خواند و با انتقاد از گزارش کمیسیون مجلس گفت: « مدیرانی که به جای تعهد به قانون و مردم، به فرد و حزب و ریاست متعهد شدند، این حادثه را رقم زدند». مولوی همچنین با بیان این‌که انتظار گزارشی دقیق‌تر داشته‌اند که «موارد استنکاف از قانون نیز در آن مشخص باشد»، افزود: «آن‌چه امروز پیداست، گویا ۹۵ درصد مردم آبادان و جانباختگان مقصر هستند و تنها ۵ درصد سهم مسئولان است».
سیدمجتبی محفوظی، دیگر نماینده آبادان در مجلس، نیز مشکل آبادان و حادثه متروپل را «تحمیل مدیران نالایق» اعلام کرد و گفت: «مدیریت شهری ضعیف در آبادان را دو سال است که آشکارا فریاد می‌زنیم، اما فریادرسی نیست».
هنگام فروریختن متروپل آبادان در دوم خرداد امسال موضوع فساد و روابط پشت‌پرده ساخت این مجتمع تجاری  بارها مطرح شد.
در جریان بررسی گزارش مجلس از این حادثه، جلیل مختار، یکی دیگر از نمایندگان آبادان، نیز این گزارش را ناکامل خواند و خواستار معرفی مقصران اصلی این حادثه شد.
مختار گفت: «انتظار داشتیم بیشتر در مجلس در خصوص علت‌ها صحبت می‌شد و مسئولان ذی‌ربط پاسخ می‌دادند که چرا چنین اتفاقی رخ داده است. این‌که صرفاً براساس آیین‌نامه مجلس گزارشی بنویسیم و از کنار آن عبور کنیم، مشکل را حل نمی‌کند». به‌گفته محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، در سال ۹۶ و چند ماه بعد از صدور پروانه ساختمانی متروپل با شهرداری آبادان و سازمان نظام مهندسی مکاتبه‌ و تقاضای توقف این پروژه تا رفع مشکلات مطرح می‌شود، اما مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
محمودزاده در مجلس همچنین اعلام کرد که در ادمه تخلفات و مشکلات متروپل، «نهایتاً در سال ۹۸ مجدداً توسط اداره کل راه و شهرسازی استان دستور توقف عملیات ساختمان، هم به ناظر پروژه و هم به شهرداری ابلاغ شده بوده است».
با این حال، نه در گزارش کمیسیون مجلس و نه در اظهارات رسمی معاون وزیر راه و شهرسازی هیچ اشاره‌ صریحی به تخلفات ناشی از روابط پشت‌پرده صاحبان و سازندگان ساختمان متروپل دیده نمی‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا