گوناگون

سیل در افغانستان؛ «بیش از ۶۰ کشته و ۱۱۰ زخمی»

وزارت رسیدگی به حوادث طبیعی حکومت طالبان می‌گوید که شمار تلفات سیلاب‌های سه روز اخیر در ولایت‌های مختلف این کشور به بیش از ۶۰ کشته و ۱۱۰ زخمی، افزایش یافته است….

به گفته این اداره تنها در مناطق شینواری و سیاه‌گرد ولسوالی غوربند، ولایت پروان در شمال این کشور، ۲۹ نفر جان باخته و نزدیک به صد تن دیگر زخمی شده‌اند.

شماری از باشندگان این مناطق به بی‌بی‌سی گفتند که تا هنوز در تلاش پیدا کردن و بیرون کردن اجساد هستند.

معاون وزارت رسیدگی به حوادث طبیعی طالبان گفته است که در نتیجه گیرماندن یک موتر مسافربری در میان سیلاب‌ها در ولایت غزنی، ۲ زن و سه کودک جان باخته‌اند.

همچنین حسیب‌الله شیخانی، رئیس ارتباطات و اطلاعات اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی طالبان، به خبرگزاری رویترز تائید کرده است که صدها خانه و هزاران جریب زمین زیر کشت نیز در اثر فوران سیل‌ها تخریب شده‌اند.

طالبان گفته‌اند که برای مقابله با این فاجعه طبیعی که بیش از یک سوم ولایت‌های افغانستان را تحت تأثیر قرار داده است تلاش می‌کند اما آن‌ها تائید کرده‌اند که برای رسیدگی به این حجم ویرانی خواستار کمک از سوی سازمان های امداد‌رسان بین‌المللی هستند.

میزان بارندگی و جاری شدن سیل به ویژه در ولایات بادغیس، فاریاب، پروان، میدان وردک، ننگرهار، غزنی و شماری دیگری از ولایت‌های افغانستان، شدید گزارش شده است. افغانستان در سال‌های اخیر از خشکسالی رنج می‌برد ولی امسال این کشور با بارش باران، برف‌ و فوران سیلاب‌های غیر فصلی مواجه بوده است که به گفته کشاورزان خسارات گسترده‌ای را به بار آورده است.

برخی از کشاروزان محلی به بی‌بی‌سی گفته اند که فوران سیلاب‌ها در یک ماه اخیر حالا نگرانی از کمبود جدی مواد غذایی را بیشتر کرده است.

در همین حال مقامات نهادهای امدادرسان از آواره شدن صدها خانواده در بیش از ده ولایت افغانستان به خاطر حوادث اخیر داده اند.

یک مقام طالبان همچنین به رویترز گفته است تا کنون ۵۰۰ خانه در اثر این سیلاب‌ها ویران شده، ۲هزار خانه آسیب دیده، ۳۰۰ راس دام تلف شده و حدود ۳ هزار جریب زمین زراعتی هم خسارت دیده است.

او گفته است که در حال حاضر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حال کمک به آسیب‌دیدگان است و مقامات طالبان برای جلب کمک با سایر سازمان‌های بین‌المللی تماس گرفته‌اند.

اوایل ماه ژوئیه/جولای سال جاری سازمان ملل نیز اعلام کرده بود که باران‌های غیرفصلی و جاری شدن سیل در ولایت‌های شمالی و شرقی افغانستان تلفات انسانی در پی داشته است.

افغانستان ظرف سال جاری شاهد وقوع حوادث طبیعی از جمله سیل، زلزله و تندبادهای شدید بوده است.

این کشور به دلیل اقلیم ویژه‌ای که دارد همه ساله شاهد رویدادهای سیل است.

۲۱ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان در مقابل سیل و رانش زمین از آسیب پذیری بیشتر برخوردارند و در ولایت‌های شرقی و شمال‌شرقی، خطر این حوادث بیشتر است.

منابع می‌گویند نهادهای مختلف و آژانس‌های امدادی باید کمک فوری فراهم کنند زیرا مردم آسیب‌دیده در نبود ارتباطات و تدارکات مانند آب، غذا و پتو در بیم از دست دادن وابستگان خود هستند.

آن‌ها از نهادهای امداد‌رسانی خواستار توزیع فوری غذا، دارو و سرپناه اضطراری برای افراد نیازمند هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا