حقوق بشر

تداوم بازداشت و بی‌خبری از وضعیت علی انساندوست

علی انساندوست (خردگرا) زندانی سیاسی سابق، علیرغم گذشت ۳ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. بی خبری از وضعیت آقای انساندوست منجر به افزایش نگرانی خانواده‌ وی شده است.

خبرگزاری هرانا – یک منبع نزدیک به خانواده آقای انساندوست به هرانا گفت: «علی از لحظه بازداشت تاکنون هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است. آنها روز یکشنبه به جهت کسب اطلاع از سرنوشت فرزندشان به دادسرای قم مراجعه کردند. مسئولان دادسرا مدعی شده اند که اطلاعی از سرنوشت و محل نگهداری آقای انساندوست ندارند.»

روز شنبه ۲۲ مردادماه امسال، علی انساندوست در منزل شخصی اش مادامی که هیچ یک از اعضای خانواده حضور نداشتند، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران اقدام پس از تفتیش منزل، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاع دقیقی در دست نیست.

علی انساندوست پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته است. وی در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال ۹۹ به دلیل فعالیت در فضای مجازی و مصاحبه با یکی از رسانه‌های خارج از کشور توسط نیروهای امنیتی در رشت بازداشت شد. او در شهریورماه سال ۹۹ با پایان مراحل بازجویی به زندان لنگرود قم منتقل و بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در بند عمومی این زندان نگهداری شد.

آقای انساندوست سپس توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب قم از بابت اتهاماتی از جمله همکاری با دول خارجی و متخاصم، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام به ۸ سال حبس محکوم شد که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۶ سال آن قابل اجرا بود. این حکم در پی تسلیم به رای، به ۴ سال و نیم زندان کاهش پیدا کرد.وی نهایتا در تاریخ ۵ دی‌ماه ۱۴۰۰، به جهت اینکه باقی مانده دوران محکومیت ۴ سال و ۶ ماهه خود را خارج از زندان و با محدودیت تردد سپری کند، تحت نظارت پابند الکترونیکی از زندان لنگرود قم خارج شد..

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا