گوناگون

سیل در پاکستان ۵۸۰ نفر را کشت و میلیون ها نفر را بی خانمان کرد

در پی بارش باران های سیل آسا در پاکستان بیش از ۵۸۰ نفر جان باختند و هزاران نفر خانه های خود را از دست دادند….

تخمین زده می شود از ماه ژوئیه ۱ میلیون نفر تحت تأثیر بارندگی شدید، سیل ناگهانی و رانش زمین قرار گرفته اند. پاکستان بیش از ۶۰ درصد از کل بارندگی موسمی عادی خود را در سه هفته متحمل شده است.

استان‌های بلوچستان، خیبر، پختونخوا و سند بیشترین آسیب را دیده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تا روز جمعه بارندگی شدید در سراسر پاکستان رخ دهد.

از ماه جولای بیش از ۴۰ نفر در کراچی بر اثر باران های شدید جان خود را از دست داده اند.

در بدترین سیل ۳۰ سال اخیر، تقریباً ۲۰۰ نفر در بلوچستان – بزرگترین و فقیرترین استان پاکستان، جان خود را از دست داده اند. سازمان ملی مدیریت حوادث طبیعی اعلام کرد این استان ۳۰۵ درصد بیشتر از میانگین سالانه بارندگی داشته است.

به گزارش گاردین، هجده منطقه از ۲۶ منطقه بلوچستان توسط اداره مدیریت حوادث استانی “فاجعه زده” اعلام شده است. مردم مجبور به ترک خانه های خود شده اند. محصولات کشاورزی و احشام در سراسر استان از بین رفته اند. صدها کیلومتر از جاده ها آسیب دیده و باعث شده خدمات اورژانس برای بسیاری از مناطق غیرممکن شود.

بیش از ۵۷۰ مدرسه ویران و موارد ابتلا به وبا گزارش شده است.

مزرعه محمد صفر در لاسبلا، بلوچستان، در ۱۲ ژوئیه در معرض سیل قرار گرفت. ساعت ۹ صبح بود و او و خانواده اش مجبور شدند به سمت ارتفاعات بدوند. “اگر در هر زمان دیگری سیل می آمد، ممکن بود مانند بشقاب های آشپزخانه شسته شویم. من خانه، محصولات و همه چیزم را در این سیل از دست داده ام.»

صفر، ۵۵ ساله، می گوید دولت فقط به او یک چادر داده است. آن ها از داوطلبان یا سازمان های غیردولتی غذا و کمک های دیگر دریافت می کنند. دولت آن ها را تنها گذاشته است.

نخست وزیر شهباز شریف در این ماه دو بار از منطقه بازدید کرده است. وی می گوید: تمام تلاش خود را برای امداد رسانی و توانبخشی گسترده به سیل زدگان انجام می دهیم.

قدوس بزینجو، رئیس‌ وزرای بلوچستان، از دولت فدرال و کمک‌کنندگان بین‌المللی درخواست حمایت بیشتر کرده است.

جام کمال، نماینده مجلس، گفت منابع دولتی اندک است یا اصلا وجود ندارد. علیرغم هشدارهای اداره هواشناسی، هیچ هماهنگی قبلی برای مقابله با سیل وجود نداشته است. حکومت استان هیچ کاری نکرده است. اگر داوطلبان برای کمک به قربانیان وجود نداشتند، افراد بیشتری از گرسنگی می مردند.»

او گفت: هیچ کس در طول عمر خود چنین بارانی را ندیده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا