گوناگون

کاهش ۸۰ درصدی تولید گندم در استان‌های جنوبی ایران

عطاالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: ۸۰ درصد از تولید گندم در مزارع آبی و دیمی استان‌های جنوبی و مرکزی به دلیل خشکسالی کاهش پیدا کرده است….
به گزارش خبرگزاری ایلنا، وی تولید گندم در مزارع دیم استان‌های غرب و شمال غرب این کشور را مناسب دانست و افزود: تولید گندم در استان‌های گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد و این افزایش تولید، کمبود استان‌های جنوبی را جبران کرد.

وی با بیان اینکه خرید گندم نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: میزان خرید تضمینی گندم حدود ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن بوده است. همچنان امید افزایش میزان خرید گندم وجود دارد چراکه برداشت در استان‌های شمال غرب و سردسیر ادامه دارد. همچنین پیش‌بینی خرید گندم تا ۷.۵ میلیون تن دور از انتظار نیست چراکه احتمال تولید گندم به ۹ میلیون تن وجود دارد؛ اما بخشی از این تولید به عنوان بذر و خود معیشتی در اختیار کشاورزان باقی می‌ماند و به دولت فروخته نخواهد شد.

هاشمی با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم در ایران حدود ۶ میلیون هکتار است، تصریح کرد: ۴ میلیون هکتار از اراضی گندم دیمی و ۲ میلیون آن آبی است؛ سال گذشته خشکسالی‌ها باعث شد حدود ۹۰ درصد از اراضی دیم را از دست بدهیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا