گوناگون

معضل‌های دامداران میهن ما

مشکلات دامداران ایران برای خرید نهاده‌های دامی؛ «دولت به وعده‌های خود در تامین نقدینگی عمل نکرده» ….

زندگی و گذران دامدارن کشور با دشواری های جدی از جمله گرفتاری‌ها و مصائب ناشی از سوانح طبیعی و شرایط بی‌نهایت نامساعد زیستی‌ای همچون خشکسالی و بی‌آبی از سوی دیگر روبه‌روست. مشکلات عمده دامداران نداشتن امنیت کاری و معیشتی است. مرتع‌ها که منبع اصلی حیات و تحرک و معاش آنان است رو به‌نابودی است. اکثر قریب به‌اتفاق دامداران به ورشکستگی کشانده شده‌اند و خانه و کاشانه‌شان در معرض ویرانی و نابودی است. وضعیت به‌گونه‌ای است که حتی کارگزاران جمهوری اسلامی نیز نمی‌توانند دراین‌باره سکوت کنند.
احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، در این باره می گوید: ”  دولت [سیزدهم همانند دولت های پیشین] نتوانسته به قول‌هایی که برای تامین نقدینگی به دامداران داده، عمل کند و دامداران برای خرید مشکل دارند.
مقدسی با اشاره به افزایش ۶ برابری قیمت نهاده‌های دامی گفت که نهاده د رحال حاضر به وفور در بازار است، اما در حال حاضر تولیدکنندگان دام و طیور برای تهیه نقدینگی برای خرید نهاده مشکل دارند.
او ارزآوری حاصل از صادرات محصولات لبنی را «حدود یک میلیارد دلار» عنوان کرد و افزود دولت برای صادرات محصولات لبنی مشوق‌هایی را درنظر نمی‌گیرد. در حالی که کیفیت فرآورده‌ها در ایران، قابلیت رقابت با کشورهای اروپایی را دارد، ولی دولت در این زمینه همکاری‌های لازم را با تولیدکنندگان نمی‌کند.
وضعیت وخیم دامداران زنگ خطر و هشداری را برای فعالان این عرصهٔ تولید کشاورزی به‌صدا درآورده است، خطر عاجلی که راه چاره و برون رفت از آن را طلب می‌کند. در این ارتباط منصور پوریان، رئیس شورای تأمین دام کشور، می‌گوید: ” ۶ میلیون رأس دام سبک در وضعیت اضطرار قرار دارند که ۲ میلیون رأس آن را می‌توان به کشورهای کویت و عمان صادر کرد. چون آن دو کشور امکان پرواربندی دام را دارند.
نبود سرمایه‌گذاری کافی در این عرصه یکی دیگر از عامل‌های عمدهٔ ورشکستگی دامپروری و دامداری است. مسئولان حکومتی فقط به‌فکر پر کردن جیب خود هستند و فساد و رانت در حوزهٔ کشاورزی و دامپروری به زندگی و معیشت زحمتکشان این عرصه آسیب جدّی زده است. تجارت خوراک دام در ایران حدود سه برابر تجارت دارو ارزش دارد. درصورتی که این بازار برخلاف دارو به‌حاشیه رانده شده و فسادهایی عظیم در آن روی می‌دهد. شرکت آریو تجارت سهیل، شرکت کارگزار تعاونی روستایی است که تخلف صورت گرفته در آن بنا به‌نظر قوهٔ قضائیه ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی وقوع هرنوع تخلفی از سوی این شرکت را انکار می‌کند. با وجود انکار وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌ای به معاون وزیر جهاد کشاورزی ۹ مورد از تخلف‌های این شرکت را برمی‌شمرد.اعترافی جالب است که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت. اما نویسندهٔ آن نامه از افشای علل و عوامل زایندهٔ این خیانت و غارت عظیم خودداری کرده است. در شرایط کنونی، یعنی پس از گذشت ۴۴ سال از پیروزی انقلاب بهمن، مسبب اصلی فلاکت گسترده در جامعه ایران و معضل‌های عظیم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، خیانت رژیم جمهوری اسلامی ایران به زحمتکشان و آرمان‌های مردمی انقلاب است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا