زحمتکشان

افزایش هزینه بهداشت و درمان؛ کارگران قادر به تامین هزینه سلامت نیستند!

افزایش نرخ تورم در بخش بهداشت و درمان مطابق  آمارهای رسمی حدود ۴۰ درصد بیشتر از تورم عمومی است. کارگران و بازنشستگان بعد از سال‌ها کار و ۳ بار پرداخت حق بیمه، برای یک جراحی مجبور به فروش اموال خود می‌شوند.

اجرای برنامه تعدیل ساختاری بویژه  خصوصی سازی علت افزایش هزینه‌‌های بهداشت و درمان است

ایلنا –  افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰درصدیِ قیمت دارو، تعطیلیِ داروخانه‌های شیفت شبِ درمانگاه‌ها فشار مضاعفی بر کارگران و بازنشستگان وارد می‌کند…در البرز و محمدیه درمانگاه‌های تأمین اجتماعی به صورت نیم بند کار می‌کنند و خیلی مورد رضایتِ مردم نیستند. در این دو شهر درمانگاه علوم پزشکی نیز وجود ندارد و این دو درمانگاه تنها مراکز درمانیِ مردم آنجا هستند. نه تنها قانون الزام را رعایت نمی‌کنند بلکه روز به روز خدمات درمان مستقیم تأمین اجتماعی هم کاهش پیدا می‌کند.  ما سه بار در زمان اشتغال و بازنشستگی حق بیمه پرداخت می‌کنیم اما روز به روز خدمات درمان کاهش پیدا می‌کند.

از یک طرف مراکز مستقیم تامین اجتماعی کم است و خدماتش به کمترین میزان رسیده و از طرف دیگر بیمارستان‌های خصوصی بیمه تامین اجتماعی را قبول نمی‌کنند و کارگر و بازنشسته‌ای که به ناچار کارش به این مراکز می‌افتد باید هزینه درمان را یکجا بپردازد و بعد هم معلوم نیست چه مقدار از آن پول را بتواند زنده کند، چراکه تفاوتِ تعرفه بین بخش خصوصی و دولتی مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. معلوم نیست کارگران و بازنشستگان با این سطح درآمد چگونه می‌توانند هزینه‌‌های سنگینِ درمان را پرداخت کنند؟ اگر کارگری مجبور به بستری در بیمارستان خصوصی باشد احتمالا اگر پس‌اندازی هم داشته باشد آن پس‌انداز را باید یکجا به بیمارستان بدهد و چیزی هم قرض بگیرد… خواستار اجرای قانون الزام و پرداختِ صفر تا صد خدمات درمان هستیم. کارگران و بازنشستگان نباید بعد از سال‌ها کار و ۳ بار پرداخت حق بیمه، برای یک جراحی مجبور به فروش اموال خود شوند!

از سوی دیگر اعلام شد :  تورم بخش سلامت بالای ۶۰ درصد است. سهم مردم از گردش حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی بازار خدمات سلامت نیز بالای ۶۰ درصد است… بر اساس برآوردهای انجام شده سهم مردم از هزینه‌های سلامت … حدود ۵۴ درصد بود. این رقم قطعاً اکنون با توجه به تورم افسارگسیخته سالهای اخیر به بالای ۶۰ درصد رسیده است تا جایی که برخی از نمایندگان مجلس از سهم حدود ۷۰ درصدی مردم از هزینه‌های سلامت سخن می‌گویند… اقشار آسیب پذیر مانند قشر کارگر نمی تواند هزینه سلامت را بپردازد .رئیس انجمن اقتصاد سلامت گفته است هزینه‌های بخش بهداشت و درمان همیشه بیشتر از هزینه‌های کالاها و خدمات عمومی است.او درباره گزارش‌هایی که درباره نرخ تورم ماهیانه بخش بهداشت و درمان وجود دارد نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به اینکه بیمه‌ها طلب‌های خود را پرداخت نمی‌کنند، خدمات سلامت برای مردم بسیار گران تمام می‌شود و احتمال اینکه عده‌ای از مردم سهم سلامت را از سبد معیشت خود کنار بگذراند، بسیار است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا