اخبار

برجام؛ با عقب‌نشینی های رژیم” ولایت فقیه”

شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا اعلام کرد که: ” ایران از خط قرمز کلیدی‌اش که مانع اصلی بر سر راه رسیدن به توافق برای بازگشت به برجام بود، دست کشیده است.”…

به گفته مقام دولت آمریکا، نسخه نهایی توافق به اتحادیه اروپا تحویل داده شده است، درخواست برای برداشتن سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا مطرح نشده است.
ازسوی دیگر مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده اند که:” از درخواست برای برداشتن نام چندین شرکت‌ مرتبط با سپاه پاسداران از لیست تحریم نیز چشم‌پوشی کرده‌اند.”
دولت بایدن همچنین افزوده است که : “بارها تاکیدشده که سپاه پاسداران را از لیست تروریستی حذف نخواهیم کرد. با اینکه امروز “به توافق نزدیکتریم تا دو هفته پیش” اما برخی موضوعات حل‌نشده همچنان باقی است. و بایدن تنها توافقی را تایید می‌کند که “مطابق منافع ملی ما باشد.”
این در حالی است که آمریکا تا کنون تنها یک پاسخ خصوصی درباره نسخه نهایی توافق به اتحادیه اروپا داده اما به طور رسمی به این نسخه پاسخ نداده است.
مقامات دولت آمریکا می گویند: “ما داریم تکالیفمان را در دولت بایدن انجام می‌دهیم و با کارشناسان‌ درون سازمانی‌مان مشاوره می‌کنیم. هروقت جواب آماده شد آن را برای اروپا می‌فرستیم.”
به گزارش دویچه وله، با اینکه آمریکا معتقد است یک مانع بزرگ برای رسیدن به توافق برداشته شده، اما هنوز موضوعات مورد مناقشه دیگری باقی مانده‌اند. از جمله اینکه تهران خواهان تضمین برای این است که رئیس جمهوری آینده امریکا نتواند مانند ترامپ از توافق خارج شود و اگر خارج شد باید غرامت بپردازد و نیز خواستار برداشته شدن تحقیقات سه‌ ساله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای‌اش است.
مقامات امریکایی به سی‌ان‌ان گفته‌اند موضع دولت بایدن درباره این دو موضوع تغییر نکرده است. ایران هنوز درباره منشأ ذرات اورانیوم پیداشده در سایت‌های اتمی این کشور در سال ۲۰۱۹ توضیح نداده است و موضوع دیگر اینکه دولت بایدن نمی‌تواند در صورت خروج دولت آینده آمریکا از برجام خسارتی به ایران پرداخت کند.
سی‌ان‌ان می نوسد:” از نظر سیاسی این بدان معناست که با وجود ماندن نام سپاه پاسداران در لیست تحریم، اما جمهوری‌خواهان آمریکا همچنان به شدت مخالف توافق با ایران هستند. در هفته‌های اخیر این مخالفت بیشتر هم شده است و دلیل آن اعلام جرم وزارت دادگستری آمریکا علیه فردی است که گفته می‌شود از اعضای سپاه پاسداران است و قصد ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ را داشته است.”
دلیل دیگر افزایش مخالفت‌های جمهوری‌خواهان با توافق، موضوع حمله به سلمان رشدی است که با ادعای آمریکا از سوی مقامات ایران تشویق شده بود.
جمهوری‌خواهان همچنان مصرانه قصد دارند تلاش کنند تا جلوی برداشتن هر تحریمی را که می‌تواند منجر به بازگشت به برجام شود بگیرند.
شبکه عربی الجزیره در گزارشی جزئیاتی از متن اتحادیه اروپا برای احیای برجام را منتشر کرده که در آن چگونگی پیشبرد توافق، رفع تحریم‌ها و میزان صادرات نفت ایران آمده است. شبکه‌های اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان نیز تقریباً همین جزئیات را منتشر کرده‌اند. مقامات اروپایی این گزارش را تکذیب کرده اند.
در حالی‌که جمهوری اسلامی سه روز پیش پاسخ خود درباره متن تهیه‌شده توسط اتحادیه اروپا برای احیای برجام را ارسال کرده و اکنون نگاه‌ها به‌سوی پاسخ آمریکاست، بخش عربی شبکه الجزیره، جمعه ۲۸ مرداد / ۱۹ اوت در گزارشی به نقل از منابع آگاه که نام آن‌ها منتشر نشده، نوشته است متن پیشنهادی اتحادیه اروپا شامل چهار مرحله و دو دوره زمانی است که هر یک ۶۰ روز به طول می‌انجامد تا طرف‌ها به توافق هسته‌ای بازگردند. در این گزارش آمده است:
الجزیره از منابع آگاه دریافته که پیشنهاد اروپا برای احیای توافق هسته ای با ایران شامل ۴ مرحله و دو دوره زمانی است که هر یک ۶۰ روز به طول می انجامد.
این منابع اعلام کردند که در اولین روز پس از امضای این توافق، تحریم‌ها بر ۱۷ بانک و ۱۵۰ موسسه اقتصادی برداشته می‌شود، مشروط بر اینکه ایران از اولین روز اجرای برجام شروع به عقب‌نشینی تدریجی از گام‌های هسته‌ای خود کند.
این منابع به الجزیره توضیح داده اند که اجرای این توافق همزمان با آزادسازی ۷ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی خواهد بود.
توافق پیشنهادی همچنین شامل صادرات ۲.۵ میلیون بشکه نفت ایران در ۱۲۰ روز پس از امضای توافق است.
ایران در دوره ۱۲۰ روزه ۵۰ میلیون بشکه نفت به عنوان بخشی از مکانیزم راستی آزمایی صادر خواهد کرد.
در این گزارش آمده است که واشنگتن در صورت خروج مجدد از توافق هسته‌ای جریمه پرداخت خواهد کرد.
اتحادیه اروپا هفته گذشته پیشنهاد حل و فصل “نهایی” را ارائه کرد و از تهران و واشنگتن که به طور غیرمستقیم در حال مذاکره هستند، خواست تا به آن پاسخ دهند.
بنابر این گزارش ایران روز دوشنبه «پاسخ کتبی خود به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا» را ارائه و در آن گفته است: «در صورتی که پاسخ آمریکا واقع بینانه و منعطف باشد، توافق حاصل خواهد شد».
هم اتحادیه اروپا و هم ایالات متحده تاکید کردند که این پاسخ منوط به ارزیابی است.
اگرچه ایران جزئیات پاسخ خود به پیشنهاد اروپایی ها را فاش نکرده، اما خبرگزاری «ایرنا» گزارش داد باقی موارد اختلاف «حول ۳ موضوع است که در آن آمریکا در دو مورد انعطاف لفظی خود را اعلام کرده است، اما این موافقت باید به صورت کتبی اعلام شود. سومین موضوع مربوط به «تضمین تداوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک است که به واقع‌گرایی آمریکا بستگی دارد تا خواسته‌های ایران را برآورده کند».
در حاشیه مذاکرات اخیر در وین، یک مقام اروپایی تایید کرد که درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان های “تروریستی” خارجی واشنگتن دیگر روی میز نیست.
به گفته مقامات ایرانی، یکی از موارد اصلی مورد درخواست تهران پایان یافتن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد یافتن ردپای مواد هسته‌ای در سایت‌هایی که ایران اعلام نکرده می باشد. موضوعی که اخیراً مطرح شده و تنش بین دو طرف را افزایش داده است.
الجزیره نوشته است: تهران همچنین بارها بر لزوم کسب تضمین برای دستیابی به منافع کامل اقتصادی به ویژه در حوزه لغو تحریم ها و عدم تکرار خروج آمریکا از آن تاکید کرده است.
بنابر گزارش ها، روز جمعه کانال تلگرامی اصلاحات‌پرس نیز متنی از صحبت‌های علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی «در یک نشست خصوصی» درباره مذاکرات احیای برجام منتشر کرده که در آن تقریباً همین جزئیات شبکه الجزیره آمده است.
باقری کنی گفته است از همان روز امضای توافق «سه فرمان اجرایی ترامپ ویو می‌شود و نه لغو». همچنین «۶۰ روز برای آن است که مجلس در کشور ما و طرف‌های مقابل کارهای لازم را انجام دهد و هر آنچه لازم است تصویب کند» و «۶۰ روز بعد لحظه‌ای است که اجرای برجام به‌طور کامل آغاز می‌شود».
کانال‌های وابسته به اصول‌گرایان نیز پیشتر متنی از جزئیات توافق را منتشر کرده بودند که همین اطلاعات را بازتاب می‌داد.
پیش از این، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از احتمال توافق با متن پیش‌نویس احیای برجام در یکم سپتامبر خبر داده بود.
یک مقام بلندپایه اروپایی به شرط مخفی‌ماندن نامش به «العربیه» گفته است که فرانسه به عنوان طرف حاضر در مذاکرات اتمی هر گونه فاش‌شدن متن نهایی توافق پیشنهادی اروپا برای احیای برجام را قویا تکذیب کرده است.
منابع دیپلماتیک تروئیکای اروپا شامل سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه هم شامگاه جمعه ۲۸ مرداد تاکید کردند که متن نهایی توافق احتمالی با ایران هرگز افشا نشده است.
این مقامات اظهار داشتند، در حال حاضر مهمترین اقدام، پاسخ اروپا به واکنش ایران است و افزودند که غیرممکن است اروپا در کوتاه مدت واکنش ایران را ارزیابی کند.
کشورهای اروپایی با رد برخی خبرها درباره افشای جزئیات توافق احتمالی احیای برجام، تاکید کردند که مقامات اروپایی و آمریکایی در حال بررسی واکنش ایران هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا