بین‌المللی

کیسینجر: جنگ آمریکا و چین، جهان را نابود می‌کند

وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگویی بار دیگر ضمن هشدار نسبت به افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا و اشاره به سرعت بالای پیشرفت چین تأکید کرد که جنگ بین این دو کشور منجر به نابودی کل جهان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «هِنری کیسینجر»، وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه «سی‌ان‌ان» هشدار داد که افزایش تنش‌ها بین آمریکا و چین منجر به تقابل نظامی خواهد شد که نتیجه آن نابودی جهان است.

کیسینجر در این گفت‌وگو استدلال می‌کند: از نقطه‌نظر تاریخی، گشودگی دروازه‌های آمریکا به روی چین اشتباه نبود. فکر می‌کنم این مدت ۳۰ ساله برای آمریکا مفید هم بود.

وی با اشاره به سرعت پیشرفت و توسعه چین گفت: چین بسیار سریع‌تر از تصور همه پیشرفت کرد و شاید پیش از این باید به این مسئله فکر می‌شد، زیرا اکنون چین دومین کشور قدرتمند در جهان است.

وزیر خارجه اسبق آمریکا افزود: مسئله بنیادی و مهمی که در این جا بروز می‌کند این است که آمریکا باور دارد که (در صورت جنگ با چین) می‌تواند بر آن پیروز شد و باقی بماند. همین درک و باور ما را به سوی یک تقابل ویژه با چین برد. این موضوع در پایان دولت اوباما یا اوایل دولت ترامپ کاملاً مشهود بود.

وی در ادامه این سوال را مطرح می‌کند: آیا ما باید با تقابل نظامی با چین روبرو شویم یا می‌توانیم تلاش کنیم که از طریق گفت‌وگو و مذاکره با این وضعیت ویژه مقابله کنیم.

هنری کیسینجر «این وضعیت ویژه» را این‌گونه تشریح می‌کند: مسئله کاملاً تازه و خاص درباره این وضعیت این است که دو کشور هر کدام به تنهایی می‌توانند جهان را نابود کنند. و اگر این دو به سمت جنگ بروند، جهان وضعیتی خواهد دید به مراتب بدتر از آنچه که پس از جنگ جهانی اول تجربه کرد.

کیسنجر در پایان توصیه می‌کند که «فکر می‌کنم وظیفه سیاست خارجی ما و دیگران است که برای کنترل اوضاع باید با هم بحث و گفت‌وگو کنیم».

هنری کیسینجر هفته پیش نیز در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال هشدار داده بود که دولت آمریکا بر سر مسائلی که خود ایجاد کرده، در آستانه جنگ با روسیه و چین است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا