فرهنگی

فقر و گرسنگی در افغانستان؛ محصول دخالت های خارجی و نقش ارتجاع داخلی

برنامه جهانی غذا از افزایش فقر و گرسنگی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و اعلام نموده که برای جلوگیری از گسترش گرسنگی در این کشور تا پایان امسال به ٩‬۶‬٠ میلیون دلار آمریکایی نیاز است. در حال حاضر حدود ٢۵ میلیون تن در افغانستان با فقر جدی روبه‌رو هستند. …

به گزارش رادیو فرانسه، برنامه جهانی غذا سه‌شنبه ١۶‬ اوت ٢٠٢٢، در توئیتی نوشت که در سراسر افغانستان حدود ١٩‬ میلیون تن شدیداً در ناامنی غذایی به سر میبرند و شش میلیون آن در آستانه قحطی قرار دارند.

برنامه جهانی غذا اضافه کرد که قیمت‌های سرسام آور مواد غذایی در افغانستان، خانواده‌های بیشتری را به گرسنگی مواجه کرده است.

گفتنی است که از سقوط افغانستان به دست طالبان، یک سال میگذرد و طی این مدت، این کشور شدیداً با فقر و گرسنگی همه‌گیر گرفتار شده و بیشتر شهروندان افغانستان، قادر به تأمین غذای مورد نیاز نیستند.

ایالات متحده آمریکا، سه روز پیش اعلام کرد که واشنگتن ١۵٠ میلیون دلار به رفع ناامنی غذایی، حمایت از آموزش کودکان و توانمندی زنان و دختران افغانستان کمک خواهد کرد و این کمک‌های مالی از طریق سازمان توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) ارائه خواهد شد.

یک هفته پیش، هماهنگ کنندۀ کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) در گزارشی نوشت که مردم افغانستان شدیداً به کمک‌های بین‌المللی نیاز دارند.

اوچا تاکید کرده بود که «در حال حاضر حدود ۲۵ میلیون نفر در(افغانستان) با فقر زندگی میکنند و ممکن است امسال ٩‬٠٠ هزار شغل در بازار کار از بین برود زیرا کسب و کار و تجارت‌ها برای ادامه حیات خود تقلا میکنند و زنان و دختران از تحصیلات عالی و اقتصاد رسمی محروم مانده‌اند».

دیده‌بان حقوق بشر نیز اخیراً اعلام کرده که از زمان تسلط طالبان در افغانستان بیش از ٩‬٠ درصد شهروندان این کشور از ناامنی غذایی رنج میبرند و میلیون‌ها کودک به سوء تغذیه مبتلا شده‌اند.

اما مقام‌های طالبان مدعی اند که یکی از دلایل عمده افزایش فقر، مشکلات اقتصادی و گرسنگی همه‌گیر در افغانستان، مسدود کردن هفت میلیارد دلار از دارایی بانک مرکزی افغانستان توسط آمریکا است.

سازمان ملل متحد بار دیگر از آمریکا خواسته است که دارایی های افغانستان را که به دستور بایدن مسدود و بخشی از آن صرف غرامت به بازماندگان حادثه ی یازده سپتامبر شده را به این کشور باز گرداند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا