ورزشی

انتخابات فدراسیون فوتبال؛ پشت پرده چه خبر است؟

باند رانت خوار حاکم بر فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی که توسط سرداران سپاه اداره و هدایت می‌شود، در راستای تغییر امور به نفع مهدی تاج اقدام‌های متعددی را تدارک دیده است.

 تعلیق فدراسیون فوتبال ایران واقعیت دارد؟

شرق:فوتبال ایران قرار است تعلیق شود؛ این خبری است که در یکی، دو روز گذشته با جدیت بیشتر و در هفته و ماه‌های قبل با حساسیت کمتری درباره‌اش صحبت می‌شد. اینکه چنین موضوعی تبدیل به دغدغه‌ای جدی شده، به نامه اخیری برمی‌گردد که دو نهاد بین‌المللی برای فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده‌اند؛ یکی، دو روز گذشته فیفا و AFC در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران بابت دخالت نهاد ثالث در انتخابات فدراسیون فوتبال تذکر داده‌اند و فدراسیون فوتبال را به رعایت اصول و الزامات فیفا و AFC مطابق مواد اساسنامه ۱۴-۱، ۱۹-۱ و ۱۹-۲ فیفا و مواد اساسنامه ۱۰-۱، ۱۵-۱ و ۱۵-۲ AFC ارجاع داده‌اند که بر‌اساس‌آن فدراسیون فوتبال باید مستقل باشد و خود را از هرگونه مواضع سیاسی ناروا یا هرگونه نفوذ شخص ثالث مجزا کند. به‌خصوص اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون باید بر‌اساس اساسنامه فدراسیون فوتبال و بدون نفوذ نهاد‌های سیاسی و خارجی و در یک روند تضمین‌‌شده، دموکراتیک و عادلانه انتخاب شوند. در نامه فیفا به فدراسیون فوتبال آورده شده است با توجه به جدی‌بودن تخلف که در بعضی از سخنان عنوان شده، از طرف نهادهای ثالث که در اختیار ماست، از فدراسیون فوتبال ایران تقاضا داریم گزارش مکتوب درمورد جزئیات موضوع فوق‌الذکر به فیفا و AFC ارائه دهد. تا همین‌جا یکی، دو مورد کاملا روشن است؛ اول اینکه این دو نهاد بین‌المللی نگران دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون هستند و دیگری اینکه فدراسیون فوتبال ایران …باید پاسخ نگرانی دو نهاد مذکور را بدهد…به قرار معلوم، جریان جدیدی که به راه افتاده و نامه‌ای که به فدراسیون فوتبال ایران رسیده، در راستای تغییر امور به نفع مهدی تاج است. او به همراه میرشاد ماجدی و عزیزالله محمدی یکی از سه کاندیدای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال است که قرار است روز هشتم شهریورماه برگزار شود. فدراسیون فوتبال هم خبر داده که با تأکید بر حفظ استقلال کامل و اجراى دقیق و شفاف اساسنامه در برگزارى انتخابات هشتم شهریور نسبت به تهیه پاسخ لازم در مهلت مقرر اقدام می‌کند.

حالا دیگر جایی برای حدس و گمان باقی نمانده است. فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نوشته‌اند با توجه به گزارش رسانه‌های ایرانی مبنی بر اظهارات نماینده‌های مجلس، آنها نگران دخالت نهادهای دولتی در انتخابات فدراسیون فوتبال هستند. پس اگر چنین چیزی ثابت شود، باید منتظر تعلیق فوتبال ایران بود…طرفداران مهدی تاج می‌گویند او مشکلی برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ندارد و نمی‌توان به این حضور گیر قانونی داد؛ ولی مخالفانش از سناریویی جدید خبر می‌دهند. آنها می‌گویند داستان تعلیق فدراسیون فوتبال ایران حربه‌ای جدید از حلقه نزدیکان مهدی تاج است تا از این طریق بتوانند به هدفی که در سر دارند و تصاحب صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ایران است، برسند. اینجا پرده از موضوع دیگری برداشته می‌شود که پای یک ایرانی را به میان می‌کشد. برای روشن‌شدن بیشتر موضوع کافی است به اظهارات امیررضا واعظ‌آشتیانی، یکی از نامزد‌های ریاست فدراسیون فوتبال که البته تأیید صلاحیت نشد، در تلویزیون رجوع کرد. او می‌گوید: «ساعت پنج بعدازظهر این خبر در یک خبرگزاری درج می‌شود و فدراسیون فوتبال پنج ساعت بعد این خبر را تأیید کرد. چطور می‌شود یک خبرگزاری پنج ساعت قبل از فدراسیون فوتبال به این خبر دست پیدا می‌کند. سپ پلاتر در گذشته در مظان اتهام بود و بعدا تبرئه شد؛ اما اجازه شرکت در انتخابات فیفا را پیدا نکرد. در کشور ما هم افرادی که در مظان اتهام هستند، نباید اجازه شرکت در انتخابات را پیدا کنند. به نظر من انتشار این خبر کاملا مشکوک بود و من مطمئنم در داخل کشور افرادی در یک جریان خاص بحث تعلیق را پیش کشیدند. این نامه تعلیق فدراسیون فوتبال ایران را معاون دبیر کل ای‌اف‌سی که یک ایرانی است، امضا کرده که کاملا مشکوک است. چرا باید این نامه از سوی دبیر کل‌ ای‌اف‌سی امضا نشود و معاونش که یک ایرانی است، آن را امضا کند. افرادی در داخل کشور که می‌خواهند در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت کنند و با مخالفت دستگاه‌های نظارتی روبه‌رو شدند، بحث تعلیق را مطرح کردند تا مانع ورودش به فدراسیون فوتبال نشوند. مگر می‌شود دستگاه‌های نظارتی به تخلفات واکنش نشان ندهند و به آن ورود نکنند؟ آنها باید جلوی تخلفات را بگیرند. فیفا فقط می‌گوید در عزل و نصب‌ها نباید دخالت صورت بگیرد». مشخص است که منظور واعظ‌آشتیانی، مهدی تاج و تلاشش برای بازگشت به ریاست است؛ ولی فرد ایرانی که به عقیده واعظ‌آشتیانی پای نامه تهدید‌آمیز را امضا کرده، کیست؟

از آنجا که در همین صحبت‌ها اشاره‌ای به معاون دبیرکل ای‌اف‌سی می‌شود، واضح است که منظور، وحید کردانی است که مدتی است عهده‌دار معاونت دبیر کلی شده است. اگرچه هنوز به طور دقیق از نقش او چیزی عنوان نشده؛ ولی «خبرگزاری آنا» با اشاره به نقش کردانی در پرونده تعلیق فدراسیون دوچرخه‌سواری در سال‌ها قبل، از او به‌عنوان کاسب تحریم نام برده و با مطرح‌کردن اتهاماتی شدید علیه او نوشته است «گویا این فرد ایرانی چند سال پیش هم در ازای دریافت یک پروژه عظیم اقتصادی در غرب تهران که اکنون متوقف شده، نامه‌ای تهدید‌آمیز مبنی بر تعلیق فدراسیون قایق‌رانی را از شورای المپیک آسیا ارسال می‌کند. حالا که این فرد در ساختار کنفدراسیون فوتبال آسیا نفوذ کرده، دست به اقدامی مشابه زده و با ارسال نامه به فدراسیون فوتبال ایران خواستار توضیحاتی است که بوی تهدید و تعلیق می‌دهد. هرچند فدراسیون باید پاسخ این نامه را بدهد و تاکنون نیز اجازه نداده استقلال انتخابات زیر سؤال برود که چنین مسئله‌ای باعث نگرانی فیفا و ای‌اف‌سی شود»؛ ولی کردانی پیش‌تر یعنی سال ۱۳۹۹ و آن زمان که هنوز معاونت دبیر کلی ای‌اف‌سی را نداشت و رئیس بخش فدراسیون‌های عضو ای‌اف‌سی بود، نسبت به مباحثی که درباره تعلیق فوتبال ایران مطرح شده بود، واکنش‌های تندوتیزی داشت. هرچند از بیان این حرف‌ها از سوی او چندین سال می‌گذرد؛ ولی مرورش خالی از لطف نیست: «اعتقاد دارم جهل برخی آدم‌ها، بزرگ‌ترین دشمن آنهاست. پروسه تعلیق ماه‌ها طول می‌کشد و آخرین راهی است که فیفا و ای‌اف‌سی دنبال آن می‌روند. تعلیق مانند این است که یک پدر فرزند خود را از ارث محروم کند. تنها در شرایطی می‌توان سراغ تعلیق رفت که تمام راه‌ها را امتحان کرده و به نتیجه‌ای نرسیده باشید. هیچ‌کس دنبال تعلیق فدراسیون فوتبال ایران نیست».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا