زحمتکشان

اعتراض کشاورزان به گرانی سوخت و نقش دلال‌ها

دهقانان مانند دیگر زحمتکشان کشور بار اصلی بحران را بر دوش خود احساس می‌کنند. با آزاد سازی قیمت‌ها هزینه زندگی از درآمد روستانشینان پیشی گرفته است.

اعتراضهای پراکنده دهقانی در کشور

ایرنا – مسوول نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی هندیجان از کمبود سوخت کشاورزان این منطقه و گرانی آن در بازار آزاد انتقاد کرد و خواستار افزایش سهمیه سوخت کشاورزان این منطقه شد.سهمیه ناکافی سوخت کشاورزان از یک سو و نداشتن توان مالی برای خرید سوخت به نرخ آزاد از کامیون داران، فشار مضاعفی روی کشاورزان منطقه وارد کرده است.

سهمیه سوخت هر کشاورز هندیجانی در سه ماه خرداد ، تیر و مرداد در مجموع ۶۰۰ لیتر بوده که تنها برای یک ماه کفایت می کند و به ناچار کشاورز به خرید گازوییل آزاد با قیمت بسیار بالا روی آورده است.

کشاورزان برای خرید هر بشکه ۲۰۰ لیتری گازوییل را ۱۲ میلیون ریال از کامیون داران خریداری می‌کند و در برخی موارد این رقم به ۱۶ میلیون ریال نیز رسیده است.کشاورز حتی برای برداشت آب کشاورزی با تراکتور از رودخانه به شدت در فشار است… کشاورزان منطقه با کمبود سوخت رو به رو هستند وبرای آماده سازی کشت پاییزه نیازمند همکاری و مساعدت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خوزستان برای تخصیص سهمیه جدید سوخت هستند…بیشتر کشاورزان خوزستانی در حال آماده سازی کشتی پاییزه هستند و در صورت گذشت زمان معین برای آماده سازی، بخش کشاورزی منطقه آسیب خواهد دید.

تنها دلالان و مافیای لیموترش منفعت می‌برند

ایرنا –  روزهای آخر فصل برداشت لیموترش، آن‌هم در گرمای طاقت فرسای رودان را در حالی طی می‌کنیم که قیمت پایین این محصول نُقل محافل است؛ برای انعکاس مشکلات کشاورزان سعی کردیم از نزدیک شاهد چگونگی برداشت و خرید و فروش این محصول باشیم اما ظاهرا دیگر توانی برای باغ‌داران باقی نمانده است…مشکلات برداشت محصول از باغ‌های لیموترش حتی پس از برداشت هم ادامه می یابد وباغ‌ها بایستی با دلالان بر سر قیمت چانه بزنند، قیمت ثابتی هم در روستای برنطین در شهرستان رودان که تعاون روستایی خرید تضمینی محصول ندارد نیست.

یکی هر کیلو لیموترش را هشت هزار ریال، دیگری هشتاد و پنج هزار ریال،‌ آن یکی هفتاد و پنج هزار ریال می‌خرد آن هم محصول درشت دست‌چین، اگر مَر شاف باشد قیمت بین ۱۰ تا ۲۰ هزار ریال هم پایین‌تر است و گاهی پول نقد می‌پردازند و گاهی هم باغ‌دار را به آینده حواله می‌دهند.برای باغدار هم به صرفه نیست که هزینه حمل بپردازد و محصولی را به روستای جغین برده و به قیمت ۹۰ هزار ریال به تعاون روستایی بفروشد چرا که درآمد حاصل از این اختلاف قیمت را بایستی به عنوان هزینه مسیر به راننده و یا مالک خودرو وانت بپردازد یا اینکه به عنوان هزینه سوخت مصرف کند.وقتی که از یکی از باغ‌داران لیموترش پرسیدم چرا محصول خود را برای فروش به روستای جغین نمی‌برید گفت: این کار هیچ صرفه اقتصادی ندارد و ضمن اینکه یا بایستی پولی که از تعاون روستایی را دریافت نکرده‌ام به صورت نقد برای سوخت خودرو یا کرایه حمل بپردازم…تنها دلالان و مافیای لیموترش منفعت می‌برند. فروش نسیه هم به ضرر باغدار است چرا که همه هزینه‌های حمل و نقل و بارگیری و تخلیه لیموترش بر وسایل نقلیه را باغدار باید متحمل شود و از طرفی تعاون روستایی قیمت محصول را ۲ ماه بعد پرداخت می‌کند که با توجه به تورم افسار گسیخته در کشور ارزش پول ۱۰ تا ۲۰ هزار ریال کاهش می‌یابد. لیموترش دارای مافیایی در کشور است که قیمت را تعیین می‌کند و کسی که کاری به فعالان مافیایی ندارد و قدرت بازار این محصول را بدست دارد و از نظر مالی هم دست‌شان باز است…. قیمت لیموترش در حال حاضر به هیچ عنوان صرفه اقتصادی برای باغداران نداشته و حتی کارگران را هم گرفتار کرده است و هزینه دستمزد آنان را هم تامین نمی‌کند. می‌توان به جرأت گفت ۹۰ درصد باغداران و کشاورزان توان ادامه این فعالیت را ندارند و معیشت‌شان تامین نمی‌شود و کارگران کشا ورزی  هم گرفتار هستند…

رشد بالای تورم در مناطق روستایی

خبرآنلاین -تورم سالانه مناطق روستایی کشور ۴۳.۲ درصد برآورد شده است، به عبارت دیگر تورم دوازده ماهه در روستا های کشور در تیر ماه نسبت به این شاخص تورمی در مناطق شهری به شکل قابل توجهی بالاتر بوده است.به طور میانگین درآمد روستاییان نسبت به شهر نشینان پایین تر است و هر چه درآمد پایین تر باشد سهم خوراکی ها در سبد مصرفی بیشتر خواهد بود، با توجه به اینکه در چند ماه گذشته تورم بسیار بالا بوده است، باعث تورم بالاتر در مناطق روستایی باشد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا