گوناگون

سد اکباتان همدان هفته آینده از مدار خارج می‌شود

معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: «حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان به حدود یک میلیون متر مکعب رسیده و پیش بینی می‌شود این سد در پایان هفته نخست شهریور خشک و از مدار خارج شود.»…

بنا بر خبرهای منتشر شده در رسانه‌های داخلی، کدورت آب سد اکباتان نسبت به گذشته ۱۰ برابر شده که این موضوع مشکلاتی را در زمینه شست و شوی فیلترهای تصفیه خانه ایجاد کرده است.

پیش از این خروجی سد اکباتان یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه بود که ۸۰۰ لیتر آن در تصفیه خانه بهشتی و ۴۰۰ لیتر نیز در تصفیه‌خانه اکباتان تصفیه و وارد شبکه آبرسانی می‌شد.

پس از گسترش «بحران آب» به استان‌های مرکزی و پرآب ایران، اهالی همدان نیز در روزهای اخیر با چالش جدی «تامین آب شرب» مواجه شده‌اند و مدیر‌عامل آب منطقه‌ای این استان از «سهمیه‌بندی آب» خبر داده بود.

محمد ضروری علت جیره‌بندی آب در شهر همدان را «مصرف بالا» از سوی شهروندان و «گرمای هوا» دانسته و گفته است که «ذخیره آبی» سد اکباتان «از دست رفته است.»

مدیر‌عامل آب منطقه‌ای استان همدان «تصفیه فاضلاب برای تامین آب شرب» را تکذیب کرده و اظهار داشته است که در حال حاضر سعی می‌شود با استفاده از «چاه‌های اجاره‌ای کشاورزان» آب مورد نیاز مصرفی و شرب شهر تامین شود.

وزیر نیروی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی روز شنبه بیست و نهم مرداد به خبرگزاری «ایسنا» گفته است که «هیچ برنامه‌ای برای واردات آب نداریم.»

علی‌اکبر محرابیان مدعی شد که دولت ابراهیم رئیسی در حوزه «دیپلماسی آب» در مورد اجرای «طرح‌های مشترک آبی، توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و حق‌آبه‌ها» با کشورهای دیگر «در حال مذاکره» است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا