اخبار

یارانه ای برای افزایش تورم

در تعریفی ساده، تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک دوره زمانی معین. بر این اساس تقسیم تورم به انواع گوناگون ضعیف، متوسط، شدید یا افسار گریخته چنان‌که در ادبیات اقتصادی مطرح است. حال کشور ما سال‌ها است که با تورم های بیش از ۲۰ درصد دست و پنجه نرم می کند و سوال این است که علت تورم پایدار در میهن ما چیست، برای رسیدن به پاسخ [ بخوان توجیه]، سلمان ذاکر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، به این سوال چیست؟….

گسترش نیوز، سلمان ذاکر، در این باره می گوید: مدیران نباید ساختارشکنی دفعی انجام دهند،ناگهان همه چیز را به هم نزنند که اصلاحاتی انجام دهند. این خطرناک است. اولین قدم اشتباه ما این است که می خواهیم چیزی که در گذشته بوده را به طور کلی به هم بزنیم و روش ها و ساختار ها و مدیریت ها را عوض کنیم.
آیا واقعاً او از فهمی از علم اقتصاد دارد؟ با کمال تاسف باید گفت که سلمان ذاکر،فهم این حقیقت که افزایش قیمت‌ها، تنها برای حفظ نرخ سودآوری سرمایه باید انجام بگیرد را هم درک نکرده است.
باید به ذاکر یاد آوری کرد: “تورم نیز مانند هر پدیدهٔ دیگر سرمایه‌داری تابعی است از روابط ناعادلانه قدرت و انگیزه‌های سوداگرایانه برای افزایش سود و کاهش هزینه.”
جالب است او بدون آشنایی با ادبیات اقتصاد در زمین دولت دولت بازی کرده و  می گوید: “مورد دوم این است که دولت طبق ریل گذاری مجلس حرکت کند و هر کس برای خود روش جدیدی ایجاد نکند. مثلا دولت اظهار کرده است که کارت الکترونیکی یا کالا برگ باید به مردم داد، ولی بجای آن یارانه نقدی پرداخت می‌کند که این نقدینگی خودش عامل تورم است و بازار را به هم می ریزد و مقصودی حاصل نمی شود.”
باید به این نماینده مجلس تذکر داد که: ” با اجرای نظارت‌های راهبردی بر قیمت‌ها- مشابه آنچه در پایان جنگ جهانی دوم انجام شد- تأثیر افزایش مفرط تقاضا بر زنجیره‌های توزیع کالا محدود شود. حتی در آیین محدود اقتصاد بورژوازی نیز این امر کاری‌ است عاقلانه. اگر نگرانی در مورد افزایش تصاعدی قیمت‌ها و دستمزدها وجود دارد، افزایش قیمت‌ها که به‌احتمال زیاد موجب این تصاعد شده را باید مهار کرد.”
ذاکر اظهار کرد: “سومین نکته این است که وقتی قدرت نظارت نداریم نباید کالاها را به این شکل آزاد کنیم. … در بحث مسائل خوراکی، امنیت غذایی باید محرمانه‌ترین راه را پیش [گرفت] نه این که [گفته شود] ما امروز ۴ قلم را آزاد کردیم. اینچنین می‌شود که عده ای بجای آنکه تنها برای نیاز روزانه خود خرید کنند ۱۰ تا ۱۰ تا اقلام ضروری را می خرند و سبب کمبود و گرانی می‌شوند.
راستی به چنین درکی از علم اقتصاد باید یک ماشاالله و دو بارک الله گفت، باز هم باید به سلمان ذاکر آموخت: در درازمدت‌تر، باید اقتصادی بوجود آورد که بر اساس اولویت‌های اجتماعی و ثبات اقتصادی و نه سود سرمایهٔ خصوصی، هدایت شود. تأمین ضرورت های جامعه باید به‌ وسیلهٔ دولت و در خدمت منافع دیگر بخش‌های اقتصاد باشد و نه سوداگری سهامداران. آن هم نه دولت های ارتجاعی در جمهوری اسلامی ایران! مهم‌تر از همه اینکه، باید قدرت گروه‌های ذی‌نفعی را که در برابر تغییرات مقاومت می‌کنند، از بین برده شود، مانند شرکت‌های انگلی تأمین کنندهٔ منافع خاصی که ثروت زیادی را صرف تبلیغ انکار تغییرات اقلیمی و دادن رانت به دولتمردان می‌کنند.
نماینده  ارومیه در مجلس ادامه داد: “هدف از اعطای کالا برگ این بود که مردم قدرت خرید خوراک خودشان را داشته باشند اما این یارانه نقدی جای دیگر مصرف می‌شود. بطور مثال اگر فرد مریض یا بدهکار است به دنبال آن می رود و این سبب گلایه مندی اعضای خانواده خواهد شد، زیرا پول صرف آبروی در خطر شده است، اما اگر کالا برگ باشد آن موضوعات را از جای دیگری پیگیری و از این طریق می تواند امرار معاش خود را تامین کند. اما دولت این را انجام نمی دهد و چند ماهی است که نقدینگی می‌دهد و همان طور که گفتم خروج از ریل گذاری مجلس موجب تورم و گرانی چند صد کالا می شود.”
مجلس نشینان “ولایی” از جمله سلمان ذاکر،  به‌خوبی به این امر واقف‌اند که درحالی‌که هرساله بر بهای کالاهای مصرفی و خدماتی  افزوده می‌شود، مبلغ یارانه‌های نقدی به‌رغم این افزایش و نیز افزایش عنان‌گسیختهٔ بهای عمومی کالاها زندگی برای مردم  ثابت نه مانده و نخواهد ماند. ازاین‌روی، مبلغ یارانه‌های نقدی به بهای ثابت‌ماندهٔ در حکم تورم فزاینده و سیر صعودی قیمت‌ها هیچ است، ضمن آن‌که، دولت‌ها هم به هیچ‌یک از تعهدهایشان مطابق با همین قانون کذایی هدفمندی درخصوص بهبود بخشیدن به حمل‌ونقل، وضع درمانی و نظایر آن‌ها اقدامی نکرده‌اند. پس، باید گفت این‌همه “اشک تمساح ریختن” درخصوص نابسامانی اقتصادی، فقر و بیکاری تنها دورخیزی برای چنگ‌اندازی به این منابع دولتی است. زیرا فتاح در همین سخنان خودش، محدود کردن پرداخت یارانه‌های نقدی است!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا