اجتماعی

قلعه «بارباریش» را سیل برد

سیل که به روستای مرزداران در فیروزکوه رسید، هیچ‌کس باور نمی‌کرد، این روستای سرسبز و خوش آب و هوا این چنین بی‌تاب شود و دست به گریبان با مشکلات.

آرمان ملی، فاطمه علی اصغر روزنامه‌نگار:  سیلاب‌ها جان بیش از شش نفر را گرفتند و تاسیسات و زیرساخت‌های فیروزکوه به‌شدت آسیب دید و آثار تاریخی آن هم دستخوش آسیب شدند. ما نمی‌دانیم مسئولان چقدر به دردهای مردم مرزداران رسیدگی کردند و اقدامات مناسب برای ساماندهی امور آن انجام دادند اما آن چه می‌دانیم این است که مسئولان میراث فرهنگی استان تهران حتی یک بار هم سری به این روستا نزدند و اقدامی برای ساماندهی آثار تاریخی آن انجام ندادند.

سوال اینجاست که چطور ممکن است، این آثار تاریخی رها شوند؟ مگر قرار بر این نبود که دولت آسیب‌های جدی سیل را در مناطق آسیب دیده به سرعت ساماندهی کند؟ تا همین چند ماه پیش دست اندرکاران گردشگری داد سخن می‌دادند، در باب تقویت روستاگردی و پتانسیل‌هایی که همین بیخ گوش ماست اما وقتی آثار تاریخی این روستا به دلیل بروز سیل، دچار آسیب شدند، تا امروز هیچ گونه اقدامی برای سروپا شدن آثار تاریخی آسیب دیده برداشته نشده است.

یکی از آثار مرزداران که وضعیت وخیمی بعد از سیل پیدا کرده و شما می‌توانید در ویدئویی که در فضای مجازی هم منتشر شده آن را ببینید، قلعه «باباریش» است که قدمت آن به دوران ششم و هفتم هجری برمی‌گردد. این قلعه در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ۳۸۳۳ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته است.

ناصر پازوکی، رئیس سابق میراث فرهنگی تهران که از نزدیک شرایط این آثار تاریخی را دیده، می‌گوید: «عجیب است، مردم می‌گویند برای یک بار هم نشده مسئولان میراث فرهنگی سری به این آثار تاریخی بزنند. آنها را رها کرده‌اند تا فرو بریزند. این وضعیت اگر ادامه پیدا کند دیگر ما برای همیشه قلعه تاریخی بارباریش را از دست می‌دهیم.»او بر اهمیت این قلعه تاکید می‌کند: «این قلعه دارای اهمیت ویژه‌ای است و به همین دلایل هم اقدامات ثبتی این اثر انجام شده اما به نظر می‌رسد که مسئولان برنامه‌ای برای حفاظت از این قلعه تاریخی و حمام قدیمی قاجاری آن و چندین اثر دیگری که به دلیل سیل آسیب دیده‌اند، ندارند.»مرزداران همواره یکی از روستاهای هدف گردشگری بوده و آثار تاریخی آن همچون امامزادگان عبدا… و یحیی، برج دیده بانی مربوط به قرن هفتم و حمام قدیمی قاجاری از دیدنی‌های این روستاست که به دلیل کم ‌توجهی مسئولان در سال‌های گذشته در حال از بین رفتن است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا