بین‌المللی

آمریکایی‌ها باور دارند کشور در مسیر “نادرستی” قرار دارد

تنها ۲۱ درصد از مردم آمریکا باور دارند که این کشور در مسیر درستی قرار دارد و ۷۴ درصد از آنان با این گزاره مخالف هستند.

به گزارش ایسنا، نظرسنجی تازه شبکه خبری ان‌بی‌سی نشان می‌دهد که «خطر فزاینده علیه دموکراسی آمریکا» مهم‌ترین مسئله‌ایست که این کشور با آن مواجه است. همچنین شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از ادامه تحقیقات درباره اقدامات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور به شدت حمایت می‌کنند.

نتایج این نظرسنجی که روز یکشنبه منتشر شده نشان می‌دهد که ۵۷ درصد از مردم آمریکا معتقدند که تحقیقات درباره جرایم احتمالی دونالد ترامپ باید ادامه یابد. در این میان، ۹۲ درصد از دموکرات‌ها، ۶۱ درصد مستقل‌ها و تنها ۲۱ درصد از جمهوری‌خواهان با این تحقیقات موافقت کردند.

نیمی از افراد شرکت‌کننده، ترامپ را تنها یا اصلی‌ترین مقصر حمله به ساختمان کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱ می‌دانند. این آمار نسبت به نظرسنجی مشابهی که در ماه مه انجام شد پنج درصد افزایش یافته است. در آن زمان هنوز جلسات استماع علنی کمیته حقیقت‌یاب ششم ژانویه مجلس نمایندگان آمریکا آغاز نشده بود.

همچنین در نظرسنجی مشابهی در ماه مه، شرکت‌کنندگان افزایش هزینه‌های زندگی را بزرگترین مشکل خود می‌دانستند، اما شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تازه «تهدید علیه دموکراسی» را بزرگترین مسئله روز آمریکا می‌دانند.

۳۶ درصد از شرکت‌کنندگان بیان کردند که شرایط آمریکا در پنج سال آینده بهبود خواهد یافت و ۳۴ درصد معتقد بودند که اوضاع بدتر خواهد شد. همچنین ۵۸ درصد اعتقاد داشتند که بهترین سال‌های آمریکا در گذشته بوده است.

۶۸ درصد از شرکت‌کنندگان هم باور دارند که آمریکا هنوز درگیر رکود است، در حالی که این آمار در ماه مه ۷۶ درصد بود.

میزان محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم اندکی افزایش یافته و به ۴۲ درصد رسیده، اما ۴۸ درصد از شرکت‌کنندگان هم احساس بد «نسبی» یا «زیادی» به بایدن دارند.

همچنین این نظرسنجی آشکار کرد که ۳۴ درصد از شرکت‌کنندگان یا به اف‌بی‌آی بی‌اعتماد هستند و یا اعتماد بسیار ناچیزی به این سازمان دارند. در دسامبر ۲۰۱۹ این آمار ۲۶ درصد بود. ۳۹ درصد هم بیان کردند که اعتماد متوسط تا زیادی به اف‌بی‌آی دارند که با آمار سال ۲۰۱۴ برابر است. علاوه بر این، از زمان لغو قانون سقط جنین، اعتماد عمومی به دیوان عالی آمریکا کاهش یافته است. در دسامبر ۲۰۱۹ تنها ۱۷ درصد از مردم آمریکا به این دیوان بی‌اعتماد بودند یا اعتماد ناچیزی به آن داشتند، اما امروز این آمار به ۳۷ درصد رسیده است.

این نظرسنجی با ۱۰۰۰ شرکت‌کننده و از ۱۲ تا ۱۶ ماه اوت انجام شده و ضریب خطای آن حدود سه درصد است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا