گوناگون

۴۰۰ دشت کشور تشنه

خشک‌سالی و کمبود آب پدیده جهانی است، اما این مشکل در خاورمیانه به ویژه ایران از شدت بیشتری برخوردار است. علت این است که در دهه‌های گذشته برداشت غیرعلمی و غیرتخصصی از منابع آب و خاک صورت گرفته و سدهایی که نباید ساخته می شدند در مکان های نامناسب ساخته شدندو احداث‌شده وعلاوه بر آن هزاران چاه با مجوز و بدون مجوز احداث که درنهایت سطح آب‌های زیرزمینی کاهش‌یافته و تعدادی از دشت‌ها نیز نشست کرده‌اند. پیامد دست‌کاری در طبیعت درگذر زمان نتیجه پرهزینه برای محیط زیست دارد. ….

آنچه امروز بر سر دریاچه ارومیه و تالاب‌ها آمده است نتیجه سیاست‌گذاری غلط دولت‌ها و مجالس بوده است. اکنون لازم است دولت با نگاه کارشناسی در قالب یک برنامه علمی طبیعت بیمار را بازسازی و آن را به طبیعت اولیه برگرداند. البته محیط‌زیست نیازمند تأمین اعتبار و مدیریت منابع آبی درست و علمی است تا به تدریج مزارع، باغات، رودخانه‌ها،نهرها و قنات‌ها احیا شوند. اینکه گفته می‌شود ۴۰۰ دشت کشور تشنه است نشان از وضعیت بد برداشت از آب و خاک بوده و هست.

چاه‌های غیرمجاز
سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از وضعیت نامطلوب منابع آبی ۴۰۰ دشت ممنوعه کشور خبر داد و گفت: حدود ۷۰۰ هزار حلقه چاه در کشور داریم که بیش از ۳۰۰ هزار حلقه آن غیرمجاز است.
به گزارش ایرنا، «فریبرز عباسی» روز دوشنبه در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت درباره وضعیت منابع آبی دشت‌های بحرانی کشور، افزود: وضعیت سطح منابع آبی ۴۰۰ دشت ممنوعه کشور نامناسب است. تعداد دشت‌های ممنوعه کشور ۶۰۰ مورد است که ۴۰۰ مورد آن از شرایط بد منابع آبی برخوردار است. وی در خصوص چاه‌های غیرمجاز نیز گفت: در بحث چاه‌های غیرمجاز حدود ۷۰۰ هزار حلقه چاه در کشور داریم که بیش از ۳۰۰ هزار حلقه آن غیرمجاز است و باید توسط دستگاه‌های متولی تعیین تکلیف شود؛ زیرا این چاه‌ها می‌تواند در مدیریت منابع آب کشور بسیار مؤثر باشد. تعدادی از چاه‌های کشور به کنتور هوشمند و کارت آب مجهز و مدیریت شده‌اند.

خسارت ۹ هزارمیلیاردی سیل به بخش آب و خاک
عباسی درباره خسارات سیل اخیر در بخش آب و خاک، بیان کرد: در پی سیل‌ اخیر خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های آب و خاکی کشور واردشده که میزان آن حدود ۹ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که همچنان توسط وزارت جهاد کشاورزی، مدیریت بحران کشور و دستگاه‌های مربوطه در دست پیگیری است.

نیاز به اعتبارات ویژه و اقدامات سریع
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بیش‌ترین حجم خسارت‌ها مربوط به کانال‌های آبی و همچنین قنوات استان‌های فارس، یزد، کرمان، لرستان و کهکیلویه و بویراحمد است که کمترین اعتبارات به این بخش‌ها تخصیص‌یافته است، درحالی‌که ترمیم و بازسازی این بخش‌ها، اعتبارات ویژه و اقدامات سریع را می‌طلبد. اکنون بخشی از منابع آبی باغات و مزارع در این استان‌ها قطع‌شده است. وی به تصویب بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان مصوبات سفرهای استانی برای پروژه‌های آب و خاک ناشی از خسارت سیل اشاره کرد و گفت: بخشی از این اعتبارات تخصیص پیداکرده و بخشی نیز در سال جاری و سال آینده برای اجرای طرح‌های آب ‌و خاک اختصاص خواهد یافت.

خشک شدن سد اکباتان
معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: حجم ذخیره آب سد اکباتان همدان به حدود یک‌میلیون مترمکعب رسیده و پیش‌بینی می‌شود این سد در پایان هفته نخست شهریورماه خشک و از مدار خارج شود. علیرضا الماسوندی عصر یک‌شنبه در نشست اعضای شورای آب استان همدان که با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر کشور، معاون آبفا و جمعی از مسئولان کشوری و به ریاست استاندار برگزار شد، افزود: ورودی سد اکباتان صفر است و اکنون ۴۵۰ لیتر در ثانیه آب از این سد برداشت و از طریق تصفیه‌خانه اکباتان وارد شبکه آب‌رسانی شهر همدان می‌شود. وی اظهار داشت: کدورت آب سد اکباتان نسبت به گذشته ۱۰ برابر شده که این موضوع مشکلاتی را در زمینه شست و شوی فیلترهای تصفیه‌خانه ایجاد کرده است. الماسوندی اظهار داشت: پیش از این خروجی سد اکباتان یک هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه بود که ۸۰۰ لیتر آن در تصفیه‌خانه بهشتی و ۴۰۰ لیتر نیز در تصفیه‌خانه اکباتان تصفیه و وارد شبکه آب‌رسانی می‌شد وی گفت: بررسی‌هایی صورت گرفته است تا آب‌های سطحی و روان همدان ازجمله رودخانه‌های دره مراد بیک و عباس‌آباد را به شبکه آب‌رسانی شهر متصل کنیم. وی بابیان اینکه استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی مهم‌ترین راهکار کوتاه مدت برای تأمین آب همدان است، ادامه داد: برای حل وضعیت اضطراری همدان، تعدادی چاه در مناطق خالق وردی و آق‌حصار حفرشده و اجاره چاه‌های کشاورزی در دستور کار قرارگرفته است. وی گفت: ۶ حلقه چاه غیرمجاز نیز شناسایی‌شده که ۱۳۰ لیتر آب در ثانیه را به شبکه آب‌رسانی همدان اضافه کرده است. در حال حاضر آب آشامیدنی مصرفی شهر همدان از طریق ۷۰ حلقه چاه در مناطق دشت همدان- بهار و خالق تأمین می‌شود.

۲۵۰ روستای چهارمحال و بختیاری بدون آب
نماینده چهارمحال و بختیاری در مجلس بابیان اینکه در حال حاضر ۲۵۰ روستا در بحث آب آشامیدنی مشکل‌دارند، گفت: جدای سیل اکنون بسیاری از روستاها با تانکر آب‌رسانی می‌شوند و به آب پایدار دسترسی ندارند، تأمین آب از چشمه و آب‌های سطحی است که با وقوع زلزله و بارندگی گل‌آلود شده و دچار کدورت می‌شود. قدرت اله حمزه‌ شلمزاری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره وضعیت آب چهارمحال و بختیاری بعد از مشکلاتی که در پی سیلاب اخیر حادث شد، اظهار داشت: اکنون تا حدودی مشکل برطرف شده است، در این طرح ثابت شد که می‌توان برنامه یک‌ساله را طی چند روز اجرا و مشکلات را رفع کرد.

۱.۵ هکتار از عرصه‌های تالابی توان غبار خیزی دارند
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: ۱.۵ میلیون هکتار از عرصه‌های تالابی کشور پتانسیل غبار خیزی دارند که ۵۵ درصد از آنها توان بسیار بالایی در غبار خیزی دارند. به گزارش ایرنا، آرزو اشرفی زاده روز دوشنبه در نشست خبری افزود: با توجه به شرایط آبی تالاب‌های کشور و توان غبار خیزی این پهنه‌های آبی باید برنامه‌های کوتاه مدت برای آنها دنبال شود تا حداقل نیاز آبی آنها تأمین شود. وی اظهار داشت: با توجه به اینکه تالاب‌ها در انتهای حوضه آبخیز قرار دارند بنابراین تحت تأثیر اقداماتی قرار می‌گیرند که در آن حوضه آبخیز انجام می‌شود و ازآنجاکه امروز وضعیت تالاب‌ها مناسب نیست می‌تواند شاخص عملکرد در نحوه مدیریت منابع آبی حوضه آبخیز باشد. درواقع وضعیت تالاب‌ها عملکرد دستگاه نظام در یک حوضه آبی را نشان می‌دهد. وی تأکید کرد: درواقع عدم توجه کافی به سیاست‌های کلان، راهبردها و اقدامات صورت گرفته در تمام سطوح نمود خود را در تالاب‌ها نشان می‌دهد اینکه انتظار داشته باشیم محیط‌زیست به‌تنهایی بتوان وضعیت تالاب‌های کشور را بهبود ببخشد امکان‌پذیر نیست چون شرایط تالاب‌ها به یک سری از اقدامات از سوی نهادهای مختلف بستگی دارد. وی اظهار داشت: تمام این آسیب‌شناسی‌ها انجام‌شده و در این راستا پیشنهاد‌هایی را در برنامه هفتم توسعه مطرح کردیم، همچنین در مجلس شورای اسلامی و شورای امنیت نیز این موضوع را عنوان و تأکید کردیم که باید به مقوله آب به صورت فرابخشی نگاه شود. اشرفی زاده ادامه داد: اکنون تأمین حقا به تالاب‌ها قانونی شده است و وزارت نیرو مکلف به تأمین آن است، از سوی دیگر بزرگ‌ترین مصرف‌کننده منابع آبی در کشور بخش کشاورزی است که باید قصور را در این بخش جستجو کنیم که این بخش باید با تغییر الگوی کشت و افزایش بهره‌وری مورد مصرفی در این بخش را مدیریت کند تا حقا به موردنیاز به تالاب‌ها برسد. وی با اشاره به توان تالاب‌ها در غبار خیزی گفت: البته کانون‌هایی که امسال در زمینه گرد و غبار با آنها مواجه بودیم منشا خارجی داشتند اما اگر قرار باشد حقا به تالاب‌ها تخصیص نیابد قطعاً در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد بلند شدن گرد و غبار از کانون‌های داخلی تالابی در کشور خواهیم بود.

انحراف آب هیرمند
برای دومین سال متوالی
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در ادامه با اشاره به انحراف آب رود هیرمند به تالاب هامون برای دومین سال متوالی گفت: افغانستان در دو هفته گذشته قول داده بود که دیگر هیچ انحراف آبی از مسیر طبیعی رود هیرمند از بند کمال خان به سمت گودزره نداشته باشد اما تصاویر ماهواره‌ای، نشان می‌دهد که مجدداً انحراف آب برای دومین بار در حال انجام است.

آبگیری ۷۰ درصد تالاب حله
و ۲۵ درصدی تالاب جازموریان
اشرفی زاده درباره تأثیر بارش‌های اخیر در آبگیری تالاب‌های کشور گفت: بارش‌های اخیر در حوضه‌های محدودی بود در برخی حوضه‌ها نسبتاً آب زیادی وارد نشد اما برخی تالاب‌ها تا حدی آبگیری شدند، مثلاً تالاب جازموریان تا حد خوبی آبگیری شد و اکنون ۲۵ درصد از سطح آن آبدار است، همچنین تا حدودی هم تالاب بختگان و ۶۰ تا ۷۰ درصد هم تالاب حله آبگیری شد اما با توجه به گرم بودن هوا و تبخیر بالا شاید این شرایط چندان دوام نداشته باشد. بقیه تالاب‌ها هم چندان آبگیری نشدند.

افزایش تولید در دشت‌های خوزستان و ایلام
وی با اشاره به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی خوزستان، گفت: در صورت اجرای هر دو فاز این طرح در مجموع ۹.۵ میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه می‌شود و همچنین برای بیش از ۳۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد. عباسی اضافه کرد: اکنون فاز اول این طرح در سطح ۲۹۵ هزار هکتار اجرا و به بهره‌برداری رسیده که علاوه بر اشتغال‌زایی بیش از ۷۰ هزار نفر به صورت مستقیم و دو برابر اشتغال‌زایی این میزان به صورت غیرمستقیم، ۵ میلیون تن به تولیدات کشاورزی افزوده است.

زهکشی ۲۸۰ هزار هکتار اراضی گلستان در افزایش عملکرد گندم
وی بیان کرد: برای افزایش عملکرد و جلوگیری از خسارت‌های احتمالی سیل در استان گلستان، با حمایت دولت ۲۸۰ هزار هکتار در دست اجرای طرح‌های آب و خاک ازجمله زهکشی اراضی قرار گرفت که ۱۲۰ هزار هکتار آن انجام‌شده است و ۵۰ هزار هکتار دیگر در دو قطعه در دست اجراست. عباسی گفت: با اجرای این طرح در اراضی گمیشان استان گلستان عملکرد گندم در این استان به بیش از دو برابر افزایش‌یافته که رقم قابل‌توجهی است.

افتتاح ۱۱۷۷ پروژه آب و خاک
در هفته دولت
سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی درباره افتتاح پروژه‌های آب و خاک در هفته دولت گفت: یک هزار و ۱۷۷ پروژه آب و خاک در هفته دولت در سراسر کشور افتتاح می‌شود که مساحت این طرح‌ها رقمی بالغ بر ۵۰ هزار هکتار و اعتبار آن یک هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان است که بیش‌ترین آنها به استان‌های کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس و سیستان و بلوچستان مربوط می‌شود. به گفته وی، افتتاح این طرح‌ها برای ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی در پی دارد. اقدامات آب و خاکی می‌تواند در کاهش فرسایش خاکی و بادی، جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب و همچنین حاصلخیزی اراضی در بخش کشاورزی تأثیر مثبتی داشته باشد.

ستاره صبح – پارسا سپهری

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا