زنان

شیوع پوکی‌استخوان در خانم‌ها

برخیها تصور می‌کنند شیر و لبنیات پرچرب کلسیم بیشتری دارد، در حالیکه لبنیات کم‌چرب موجب جذب کلسیم بیشتر می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود از لبنیات کم‌چرب برای داشتن کالری کمتر و جذب کلسیم بیشتر استفاده شود.

الهام السادات علوی‌مقدم متخصص زنان و زایمان

پوکی‌استخوان بیماری خاموش است. به‌مرور زمان تراکم‌استخوان از بین می‌رود و پس از آغاز علائم ناشی از تحلیل توده استخوان‌ها دیگر نمی‌توان برای بازگرداندن تراکم استخوان‌ها کاری انجام داد. لذا توصیه‌ها بر این است که لبنیات در رژیم غذایی گنجانده شود. لبنیات کم‌چرب قابلیت بیشتری برای جذب کلسیم دارد و توصیه می‌شود از لبنیات کم‌چرب برای داشتن کالری کمتر و جذب کلسیم بیشتر استفاده شود. افراد تا سن ۳۰ سالگی به حداکثر تراکم استخوانی می‌رسند. از ۳۰ سالگی به بعد بافت استخوان سیر تخریبی خواهند داشت که اگر این سیر سریعتر باشد افراد مستعد پوکی‌استخوان خواهند شد.

به جوانان توصیه می‌شود فعالیت‌های ورزشی داشته باشند، علاوه بر رژیم غذایی سالم نیاز به فعالیت بدنی است تا در آینده کمتر به پوکی‌استخوان مبتلا شوند. با توجه به اینکه ژنتیک عامل اصلی پوکی‌استخوان است، برخی خانواده‌ها بیشتر مستعد پوکی‌استخوان هستند، ضمن اینکه زنانی که وزن کمی دارند هم استعداد بیشتری برای پوکی‌استخوان دارند. در مورد مصرف برخی داروها، به‌عنوان مثال: کورتون در درازمدت می‌تواند موجب پوکی‌استخوان شود. کم‌کاری و پرکاری تیروئید از دیگر عوامل ایجادکننده پوکی‌استخوان هستند. روماتیسم مفصلی هم از دیگر دلایل ایجاد پوکی‌استخوان است. هم‌چنین کمبود ویتامین D بین خانم‌های ایرانی شایع است. در این میان ورزش و رژیم غذایی سالم و استفاده از نورخورشید توصیه می‌شود. مصرف دخانیات، کافئین و چای موجب کاهش جذب کلسیم در بدن می‌شود و همچنین زنانی که یائسه می‌شوند به‌دلیل کاهش استروژن در معرض بیشتر ابتلا به پوکی‌استخوان هستند. به همین دلیل کلسیم و ویتامین D باید به میزان کافی استفاده شود.

برخیها تصور می‌کنند شیر و لبنیات پرچرب کلسیم بیشتری دارد، در حالیکه لبنیات کم‌چرب موجب جذب کلسیم بیشتر می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود از لبنیات کم‌چرب برای داشتن کالری کمتر و جذب کلسیم بیشتر استفاده شود. کمردرد، دردهای استخوانی مداوم به‌ویژه در استخوان‌های کمر، لگن و ران از نشانه‌های پوکی‌استخوان است به‌حدی که برخی بیماران در انجام فعالیت‌های روزانه دچار مشکل می‌شوند. در برخی مواقع کوتاه‌شدن «قد» نشانه پوکی‌استخوان است و این افراد بدون ضربه به استخوان در معرض ترک و شکستگی استخوان هستند. توصیه می‌شود زنان از ۶۰ تا ۶۵ سالگی تست سنجش تراکم‌استخوان دهند و اگر مشکل کمبود استروژن دارند به توصیه پزشک می‌توانند زودتر تست دهند./آرمان ملی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا