از هر دری سخنی

بورل: پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا منطقی بود، منتظر جواب آمریکا هستیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام «منطقی» بوده و حالا بروکسل منتظر است تا آمریکا نظر خود را در این رابطه اعلام کند.

آیا بزودی شاهد برگزاری مذاکرات پایانی احیای برجام در پایتخت اتریش خواهیم بود؟

یورونیوز : جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام «منطقی» بوده و حالا بروکسل منتظر است تا آمریکا نظر خود را در این رابطه اعلام کند. آقای بورل در نشستی در اسپانیا ضمن اشاره به این موضوع تاکید کرد که قرار بوده نشستی در رابطه با مذاکرات احیای برجام در آخر هفته گذشته در وین برگزار شود که این امر اتفاق نیفتاده است. این دیپلمات اسپانیایی اضافه کرده که احتمال دارد در هفته جاری شاهد برگزاری مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش باشیم.

مسئول سیاست خارجی اروپا همچنین ابراز امیدواری کرد که آمریکا در اوایل هفته جاری به پیشنهاد اتحادیه اروپا و پاسخ ایران، جواب مثبت دهد. بورل با اشاره به اینکه هدف اروپا از ارائه این پیشنهاد «حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵» بوده، افزود: «پس از ۱۶ ماه مذاکره غیرمستقیم میان آمریکا و ایران که با میانجیگری اتحادیه اروپا انجام شد، ایران به پیشنهاد ما پاسخی معقول داده است.»

آقای بورل که برای شرکت در یک رویداد دانشگاهی در شهر سانتاندر اسپانیا حضور دارد همچنین افزود: «پیشنهادی که از سوی من به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات ارائه شد، یک طرح متوازن و متعادل بوده است که پس از گفتگوهای فراوان به آن دست یافتیم. من فکر نمی‌کنم این طرح دیگر امکان تغییر به سود یکی از طرفین دیگر توافق را داشته باشد.» او همچنین با اشاره به اینکه هنوز پاسخی از سوی آمریکا دریافت نکرده، ادامه داد که امیدوار است که پاسخ آمریکا به زودی به مذاکرات پایان دهد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد در صورت احیای برجام، جهان، به مکان بسیار امن‌تری تبدیل خواهد شد.

اظهارات آقای بورل چند ساعت پس از آن مطرح می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری خود در تهران، تاکید کرده بود که ایران پاسخ خود را به طرح آقای بورل ارائه داده و منتظر است، آمریکا نظر خود را در این رابطه اعلام کند. او همچنین آمریکا را به تعلل در روند مذاکرات متهم کرده بود.

مذاکرات احیای برجام که با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در ایران روند کندی را دنبال کرده، در هفته‌های اخیر بار دیگر شدت گرفته و امیدها برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. گزارش‌ها حاکی از آن است که مقام‌های ایرانی حاضر شده‌اند از برخی از خواسته‌های خود که پیشتر آنها را خطوط قرمز خود در مذاکرات می‌نامیدند عقب‌نشینی کنند. مسئله‌ای که فضا را برای پیشرفت در مسیر گفتگوها و حصول به توافق احیای برجام افزایش داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا