از هر دری سخنی

«اختلال» آغازی بر پایان «اینترنت»؟

نهادهای امنیتی در سال‌های اخیر عملا اختلال را به نوعی به فیلترینگ تبدیل کرده اند؛ زیرا از نظر اجتماعی هزینه‌ کمتری نسبت به فیلترینگ ایجاد می‌کند. مدل فیلترینگ تغییر کرده است.

 می‌خواهند از شر اینترنت رها شوند!

شرق –  این روزها فرد یا شرکتی نیست که با اختلالات اینترنت مواجه نباشد و نگرانی خود را از اینکه در آینده چه بر سر فضای مجازی خواهد آمد پنهان کند. نگرانی‌ها آنچنان است که  کنشگران حوزه دیجیتال… دست به کار شد و در کارزاری به این مسئله اعتراض…کردند :«استفاده از اینترنت به عنوان حق همه‌ ما به یک رنج تبدیل شده است که حاصل نگاه کسانی است که خود را صاحب اختیار ما مردم می‌دانند در حالی که وظیفه‌ اصلی آنها ایجاد رفاه و آسایش و بهبود شرایط زندگی مردم است از این رو برای پیگیری حق خود نیاز به جمع‌آوری مستنداتی داریم که نشان از بی کیفیتی سرویس اینترنت و اختلالات عمده در ارتباطات مخصوصا با سرویس‌های خارجی دارند»….

کنشگر حوزه دیجیتال گفت: «ما به‌عنوان حمایت از تولید داخل اپلیکیشن بازار را حمایت کردیم؛ اما امروز از آن به‌عنوان آلوده‌ترین مارکتی می‌توانم نام ببرم که همه نوع سوءاستفاده‌ای از آن شده است. درمورد اینترنت، زیرساخت‌ها از تری‌جی روی فورجی رفته است؛ اما هر ۳۰ ثانیه ریست می‌شود و تماس ویدئویی وصل نمی‌شود. این نشان می‌دهد که اینترنت در حال طبقاتی‌شدن است»….

«اینکه چرا چنین کارزاری را شروع کردم این بود که دیدم در محیط واتس‌اپ برای یک تماس تصویری اختلالات عجیبی ایجاد می‌شود، وقتی بررسی کردم دیدم که اکثر سرویس‌ها این‌گونه هستند. من مدیر یک شرکت دانش‌بنیان هستم که با ده‌ها سرویس مختلف کار کرده‌ام؛ اما دیدم که یکی از دانشگاه‌ها می‌گوید که ایمیل‌ها به جاهایی که استاد می‌خواهد در کنفرانس آن شرکت کند، نرسیده است. بررسی کردم و دیدم ایمیل ارسال شده؛ ولی به مقصد نرسیده است، اختلالات را که با دوستان بررسی کردیم دیدیم مدل اختلالات بر روی سیستم‌های امنیتی تغییر کرده و اتفاقی افتاده است؛ یعنی مدل فیلترینگ متفاوت از تمام دوره‌های گذشته است. دو، سه روز همه آنالیزها را انجام دادیم تا متوجه شدیم که وارد سیاهچاله‌ای از پاسخ‌های تکراری و بدون مقصد شدیم!».

«مدل رفتاری فیلترینگ کاملا متمایز است از آن چیزی که تا امروز داشتیم. من در آنجا به عمق فاجعه پی بردم و دیدم که سرویس ایمیل که ما می‌توانیم به‌عنوان یک سند انکارناپذیر از آن استفاده کنیم، با این اختلالات دیگر به آن هم نمی‌توان استناد کرد. مثل نامه‌رسانی که نامه را باز می‌کند و محتوای آن را می‌خواند و شروع می‌کنند به اختلال ایجاد‌کردن و سر کار گذاشتن».

«ما اختلالات فنی را می‌بینیم که رمز شده است و در کانکشن هم اختلال ایجاد می‌کند. پس مشکل روی زیرساخت نیست، بلکه مسئله این است که یک تیم یا یک نرم‌افزار در حال تخریب شبکه است».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا