حقوق بشر

گزارش ماهانه نقض حقوق بشر در کُردستان مرداد ۱۴۰۱

طی ماه گذشته دست‌کم ١٣٠ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی مرداد ماه ١۴٠١ خورشیدی دست‌کم ١٣٠ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است که به شرح زیر می‌باشد؛

کشته و زخمی شدن کولبران (۴۷ مورد)

طی ماه گذشته دست‌کم ۴۷ کولبر و کاسبکار در مرزهای کُردستان زخمی قربانی شده‌اند که ۷ نفر از آنها با شلیک مستقیم کشته شده و ۴۰ کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

از مجموع ۴۰ کولبری که زخمی شده‌اند ۳۰ کولبر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران،۴ کولبر در اثر انفجار مین و ۶ کولبر نیز در اثر سوانح طبیعی زخمی شده‌اند.

اعدام و مرگ در زندان (۷ مورد)

طی مرداد ماه امسال، دست‌کم حکم اعدام ۷ شهروند و اهل شهرهای کرمانشاه، سروآباد ۲ مورد، شیروان و چرداول، بیجار، دهگلان و تکاب به اجرا در آمده است که دو نفر از آنها زن بوده‌اند. ۶ زندانی به اتهام قتل عمد و یک زندانی به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

در این بازه زمانی مرگ زندانیان در زندان‌ها ثبت نشده است.

کشته و زخمی شدن شهروندان مدنی و انفجار مین (۹ مورد)

در خردادماه امسال دست‌کم ۶ شهروند در شهرهای بانه و مهران در اثر انفجار مین زخمی شده‌اند.

همچنین، دو برادر ۹ و ۱۲ ساله اهل مریوان به نام‌های متین راشدی‌منش و مهدی راشدی‌منش با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی کشته شده و یک شهروند اهل مهران نیز زخمی شده‌ است.

بازداشت و صدور حکم (۶۰ مورد)

با استناد به آمار هه‌نگاو، طی خرداد ماه امسال دست‌کم بازداشت ۵۳ شهروند کُرد از جمله ۳ زن و پنج نوجوان زیر ۱۸ در شهرهای مختلف کُردستان به اتهام فعالیت سیاسی، عقیدتی و مدنی توسط نهادهای امنیتی ثبت شده است.

همچنین، ۷ فعال کُرد نیز به اتهام فعالیت سیاسی توسط دستگاه قضایی جمعاً به ۱۹ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده‌اند.

کارگری (۷ مورد)

در این بازه زمانی دست‌کم ۷ کارگر اهل شهرهای بوکان، سنندج، مهاباد، گیلانغرب، بانه، نقده و ارومیه در حین کار و به دلیل سوانح کاری جانشان را از دست داده‌اند که دو نفر از آنها کودک کار بوده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا