فرهنگی

تنها از هنرمندانی حمایت می شود که مبلغ “اسلام سیاسی” باشند

معاون هنری وزارت ارشاد گفت، نماینده هنرمندان نیست و منویات دولت را اجرا می‌کند. محمود سالاری تصریح کرده که وزارت ارشاد تنها از هنرمندانی که در چارچوب فکری جهوری اسلامی فعالیت کنند حمایت می‌کند….

محمود سالاری، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا تصریح کرد که نماینده هنرمندان نیست بلکه نماینده دولت جمهوری اسلامی است و باید “منویات” دولت را اجرا کند.

به گزارش دویچه وله، او در زمینه حمایت از هنرمندان و اینکه معاونت هنری باید از هنرمندان پشتیبانی کند گفت، معاون هنری از هنرمندی که “خلاف سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران” عمل کند حمایت کند نخواهد کرد. او تصریح کرد: «قرار است سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مفاهیم انسانی و اسلامی در حوزه‌های مختلف هنری را اجرایی کنیم. اگر هنرمندی به این سیاست‌ها و تفکر علاقه‌مند باشد و همراهی و مفاهیم اخلاقی را ترویج کند، روی چشم ما جای دارد و حتما در خدمتش هستیم.»

معاون هنری وزارت ارشاد در ادامه گفت: «اگر هنرمندی بخواهد بی‌اخلاقی یا اخلاق لیبرالی را ترویج کند، دلیل ندارد دولت از او حمایت کند. هر فردی که می‌خواهد به جمهوری اسلامی توهین کند، پولش را از همان افرادی بگیرد که به او می‌گویند توهین کند.»

اخیرا موضوع ممنوع‌الکار کردن برخی هنرمندان از سوی وزارت ارشاد به دلیل اظهارات‌شان یا رفتاری که مطابق معیارهای دولت جمهوری اسلامی نبوده، خبرساز شده است.

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران، روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت) به خبرگزاری ایسنا گفت، اسامی سینماگرانی که احتمالا ممنوع‌الکار می‌شوند تا هفته آینده اعلام می‌شود. او در این رابطه به “حاشیه”‌های جشنواره کن و وضعیت سینماگرانی که در جریان اعتراضات به فاجعه متروپل از مردم حمایت کرده بودند، اشاره کرد. خزاعی گفت، “برای یک سری از دوستان در ارتباط با بیانیه ۱۷۰ نفر (در حوادث خوزستان) و برای یک سری دیگر هم در ارتباط با جشنواره کن مشکلاتی به وجود آمده” است.

صحبت‌های امروز معاون هنری وزارت ارشاد این اخبار را تایید می‌کند. محمود سالاری در ادامه به تاکید گفت، حمایت‌ها فقط شامل جریانی از هنر خواهد بود که بتواند “‌منشور هنر جمهوری اسلامی ایران”‌ را آن طور که روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی تعیین کرده، تقویت کند.

از جمله انتقاداتی که به خبر ممنوع‌الکاری هنرمندان مطرح شده، این موضوع است که هنرمند باید بتواند حرفش را بزند و نباید خود را محدود کند.

معاون هنری وزارت ارشاد اما معتقد به چنین چیزی نیست. او می‌گوید: «دولت نمی‌تواند پول بیت‌المال را به هنرمندی بدهد که کار دلش را انجام دهد… هر فردی که می‌خواهد کار دلش را انجام دهد، چه خوب که انجام می‌دهد؛ منابع مالی اش را از جای دیگری تامین کند. منابع مالی دولت جمهوری اسلامی ایران مختص آثاری است که بتواند جریان هنر اصیل و والای انقلاب اسلامی را پیش ببرد و این دسته‌بندی ماست.»

ترانه علیدوستی اخیرا در پاسخ به رییس سازمان سینمایی ایران که از ممنوع‌الکاری برخی هنرمندان خبر داده بود، نوشت: «چه بسیار فیلم‌هایی که شما نخواستید و ساخته شدند. چه بسیارتر آنها که نخواستید و دیده شدند… در دنیای امروز صدای هنرمند بدون شما هم شنیده می‌شود و به دورترین گوشه‌های این کره می‌رسد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا