یادمان و رویدادها

خواست تشکیل کمیسیون مستقل سازمان ملل برای بررسی اعدا‌م‌های۶۷

بیش از ۳۰۰ تن از خانواده‌های اعدام شدگان دهه ۶۰ و فعالان سیاسی و مدنی نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل نوشته و خواستار تشکیل کمیسیونی مستقل برای رسیدگی به اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ شده‌اند….

همه ساله با آغاز ماه شهریور خانواده‌ها و بازماندگان اعدام‌‌های دهه ۱۳۶۰ با صدور بیانیه و به راه انداختن کارزار خواهان رسیدگی به این جنایت می‌شوند. امسال نیز بیش از ۳۰۰ تن از این افراد به همراه فعالان مدنی و سیاسی نامه‌ای به شورای حقوق بشر سازمان ملل و جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر نوشته و رونوشت آن را به شخصیت‌ها و دولت‌های اروپایی ارسال کرده‌اند.

این افراد در این نامه کشتار زندانیان سیاسی و “دفن شبانه و مخفیانه آنها در گورهای دسته جمعی در خاوران” را “جنایت علیه بشریت” دانسته‌اند.

در شهریور سال ۱۳۶۷ طی حکمی از سوی آیت‌الله خمینی، زندانیان سیاسی چپ و وابسته به مجاهدین خلق که یک بار محاکمه شده و در حال گذراندن دوران محکومیت‌شان بودند در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای به اعدام محکوم و حکمشان اجرا شد.

پیکرهای این زندانیان در گورهای دسته‌جمعی در گورستان خاوران واقع در شرق تهران دفن شده است.

نویسندگان این نامه به تلاش حکومت ایران برای از بین بردن گورستان خاوران اشاره کرده و اعتراضات گسترده خانواده‌ها را تنها دلیل کوتاه آمدن حکومت از تخریب این گورستان دانسته‌اند.

تا کنون چندین بار و به بهانه‌های مختلف حکومت ایران سعی کرده گورستان خاوران را تخریب کند. اردیبهشت ۱۴۰۰ بود که تصویرهایی حاکی از تخریب گورهای جمعی در خاوران در شبکه‌های اجتماعی پست شد. همین موضوع اعتراضات گسترده خانواده اعدام‌شدگان دهه ۶۰ و همچنین کشتار جمعی تابستان ۶۷ را در پی داشت.

خرداد ماه امسال نیز تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد مسئولان جمهوری اسلامی در حال کشیدن دیوارهای بتُنی در اطراف محوطه گورستان خاوران هستند.

نویسندگان این نامه با اشاره به “ادامه کشتارها” در ۴۳ سال گذشته به همبستگی خانواده‌های کشته‌شدگان سال‌های ۷۸، ۸۸، دی ۹۶ و آبان ۹۸ و نیز خانواده مسافران پرواز اوکراین با خانواده‌های اعدام شدگان دهه ۶۰ اشاره کرده و نوشته‌اند: «جنبش دادخواهی قویتر ازهر زمان در صف مقدم مبارزه علیه فقر و فلاکت، بی‌حقوقی زنان و کودکان، سرکوب و زندان و اعدام ایستاده است.»

در این نامه همچنین به محاکمه حمید نوری و صدور حکم حبس ابد برای او اشاره شده و این امر “یک پیروزی بزرگ برای جنبش دادخواهی و مردم ایران” دانسته شده است.

حمید نوری دادیار سابق زندان گوهردشت کرج به جرم مشارکت در قتل زندانیان سیاسی در سال ۶۷ از سوی دادگاهی در استکهلم محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

خواست “تشکیل کمیسیون مستقل تحقیقات کیفری جهت بررسی و محاکمه عاملان و آمران این جنایت و هیئت مرگ در سال ۶۷” در این نامه بار دیگر تکرار شده و تاکید شده که “امروز این خواست به یک خواست عمومی تبدیل شده است”.

نویسندگان این نامه یک بار دیگر این خواست را از شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح کرده و از مردم ایران خواسته‌اند تا آنها را تنها نگذارند و به این خواست بپیوندند.

دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا