زنان

مروری بر اخبار زنان در ماهی که گذشت

از دومین ماه فصل گرم سال بشنوید؛

«منع غربالگری» آنقدر خطرناک است که جامعه پزشکی را بسیار نگران کرده است: آنها در هشداری مجدد در مورد سیاست‌گذاری‌های غلط و غیرکارشناسانه در حیطه سلامت و درمان به جد خواستار توقف و اصلاح قانون منع غربالگری توسط مجامع علمی کشور شدند.

اخبار مرداد۱۴۰۱

🚺در این ماه بحث در مورد زنان داغ بود.

🔸اولین خبر این ماه در مورد وزارت ارشاد است که در نامه‌ایی به آموزشگاه‌های آزاد هنری و سینمایی، حضور زنان را در تبلیغات ممنوع کرد.

♦️درباره مشکل تابعیت فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی آزمایش ژنتیکی جای اسناد هویتی را می‌گیرد. این افراد که از امکانات اجتماعی محروم بوده‌اند، شناسنامه‌دار خواهند شد.

❎تحت فشار گذاشتن فعالان زن و قطعی کردن حکم زندان آنها‌.

👁‍🗨 و اما حجاب:

بحث حجاب از اواخر خرداد ماه امسال داغ شده است. از تقلیل دادن حجاب به لباس زیر گرفته تا اعترافات اجباری، تمام تلاش‌ها در جهت قانع کردن مردم بود تا حجاب‌شان را طبق اصول رعایت کنند. ولی نشد که نشد. به قول روزنامه همشهری تعداد بدحجاب‌ها  پانزده تا بیست میلیون نفر است. پس، این تعداد ظاهرا می‌توانند کمبود بودجه دولت را جبران کنند. چون خبر آخر درباره حجاب این است که، حجاب دیگر جرم نیست تخلف است و جریمه نقدی به آن تعلق می‌گیرد. از طرف دیگر جلوی بدحجابی از سرچشمه گرفته می شود. به این معنی که تولیدکنندگان مانتو حق تولید مانتوهای غیرقانونی (منظور مانتو جلو باز و احتمالا کوتاه) را ندارند، و اگر نه، جریمه یا پلمپ می‌شوند.

🔸طرح فرزندآوری از موارد تشویقی پایش را فراتر گذاشته و به اجبار رسیده است. فروش داروهای ضدبارداری بدون تجویز پزشک ممنوع است.

⚠️«منع غربالگری» آنقدر خطرناک است که جامعه پزشکی را بسیار نگران کرده است: آنها در هشداری مجدد در مورد سیاست‌گذاری‌های غلط و غیرکارشناسانه در حیطه سلامت و درمان به جد خواستار توقف و اصلاح قانون منع غربالگری توسط مجامع علمی کشور شدند.

اما نظر معاون وزیر بهداشت این است که فرزندآوری تکلیف شرعی است.

🚼به دلیل گرانی مسکن «پارک خوابی خانوادگی» در حال تبدیل شدن به پدیده ای معمول است.

🚗هفتاد و پنج درصد از رانندگان تاکسی اینترنتی دارای تحصیلات بالای فوق لیسانس هستند.

‼️راه‌حل زباله‌گردی زنان: پاک کردن صورت مسئله به جای حل مسئله “حذف سطل‌های زباله”

⚠️حداقل پنجاه درصد از زنان سرپرست خانوار زیر خط فقر قرار دارند. تنها راه حل برای خروج از این بحران، رفع تبعیض و توانمند سازی زنان است.

♦️سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: مرخصی زایمان برای تمام بیمه شدگان زن شاغل ۹ ماه است. سوال اینجاست بقیه زنان شاغل که تحت پوشش بیمه نیستند چه باید بکنند؟ بیمه شدن تمامی زنان ضروری است.

⭐️اما خبر خوب: فرناز حسن‌زاده متولد شهر یاسوج بدون استفاده از سهمیه و خرج‌های میلیونی کنکور، رتبه یک علوم تجربی شد.

💬نگاه پر از حسرت به امکانات رفاهی زنان دنیا:

🏴پد بهداشتی رایگان برای زنان و دختران اسکاتلندی. این قانون شامل تمامی زنانی است که در اسکاتلند هستند از جمله مسافرین.

➿فاجعه‌ایی به نام مهریه: هر چه جلوتر می‌رویم مهریه نقش خودش را از دست می‌دهد. مردانی که اقساط عقب افتاده دارند دیگر تحت پیگرد قانونی نیستند. حتی تحت جلب هم قرار نمی‌گیرند. توقیف اموال مردان هم امکان پذیر نیست. مردان می‌توانند اموالشان را به دیگری منتقل کنند و زنان از این راه هم نمی‌توانند به حقوق خود برسند.

⁉️از سخنان انسیه خزعلی: در مورد موضوع زنان، ما مدافع نیستیم مهاجم هستیم و حمله می‌کنیم. چرا حقوق خانم‌های جهان تضییع می‌شود؟!

▪️زنان هنوز هم به خاطر پسردار نشدن کشته می‌شوند. گلجمین نجفی از کرمانشاه و زنی سی ساله دیگر از لاهور که نامش در جراید نیامده هر دو به خاطر به دنیا آوردن چند فرزند دختر به قتل رسیدند.

▪️همسر قاتل مبینا سوری که یک روحانی جوان است آزاد، اما خبرنگاری که این قتل را فاش ساخت، سینا قلندری، در حبس است.

▪️«سازمان حقوق بشر ایران» در پنجم مرداد از حکم اعدام سه زن خبر داد. که یکی از آنها تابع افغانستان بوده است. دو زن دیگر حکم اعدامشان در سنندج و ارومیه اجرا شد.

▪️قتل در خیابان میرداماد تهران: برادری، خواهرش را به دلیل`رفتن مکرر به مهمانی` کشت.

🏵 ورزش زنان:

🎖زنان و مردان ایرانی در بازی های کشورهای اسلامی که امسال در ترکیه برگزار شد با ۱۳۳ مدال به مقاوم سوم رسیدند.

❎در بازی های کشورهای اسلامی، فقط زنان ایرانی مجبور بودند حجاب را در ورزش رعایت کنند. در دیگر کشورهای اسلامی حجاب برای زنان اختیاری بود.

🚴‍♂️مسیرهای دوچرخه سواری ویژه بانوان به منظور منع کردن زنان از دوچرخه سواری در حال برچیده شدن است.

♟شادی پریدر بهترین مربی شطرنج جهان شد. او در سال‌های اخیر نایب رئیس فدراسیون شطرنج بود.

🏆دختران نونهال تکواندوکار ایرانی قهرمان جهان شدند. این مسابقات در بلغارستان انجام گرفت.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا