زحمتکشان

طرح رتبه بندی؛ معلمان همچنان معترض‌اند!

یکی ازمهم‌ترین موضوع‌ها در خصوص رتبه‌بندی معلمان، محروم شدنِ برخی از معلمان از قانون رتبه‌بندی است. با اصلاح آیین‌نامه و اضافه شدن تبصره ۴ به ماده ۴ آیین‌نامه گروه بزرگی از معلمان مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند.

مبارزه فرهنگیان ادامه خواهد داشت

ایلنا – بعد از ۱۲ سال قانون رتبه‌بندی معلمان با پرداختِ علی‌الحسابی با اختلاف ۴ تا ۱۵میلیون تومان به حساب معلمان رسما کلید خورد. فارغ از این اختلاف در مبلغ پرداختی، یکی از موضوعاتی که باعث نگرانی و البته اعتراض معلمان شده، عدم پرداختِ علی‌الحساب و عدم شمولیتِ برخی از معلمان در قانون رتبه‌بندی است. معلمان طرح مهرآفرین و قرارداد معین از جمله معلمانی هستند که طبق تبصره ۴ ماده ۴ آیین‌نامه‌ی اصلاح‌شده‌ی هیئت وزیران مشمول قانون رتبه‌بندی نمی‌شوند.

تبصره ۴ ماده ۴ آیین نامه چه می‌گوید؟ در این تبصره گفته شده: «اجرای رتبه‌بندی منوط به تکمیل فرایند استخدام مطابق قوانین و مقررات است.» پیشتر در تبصره ۳ ماده ۴ آیین‌نامه‌ی اولیه، شرط داشتنِ کد استخدامی عنوان شده بود که این شرط با شکایت معلمان و مخالفتِ مجلس در هیئت تطبیق حذف شد. اما تبصره‌ی آیین نامه جدید یعنی «شرط تکمیل فرایند استخدام برای رتبه‌بندی» سبب شد حدود ۸۰هزار معلم طرح مهرآفرین که بعد از سال‌ها کار هنوز فرآیند استخدامی آن‌ها تکمیل نشده و همچنین معلمان قرارداد معین با مشکل مواجه شوند.

اعتراضاتی که در این چند روز از سوی این معلمان صورت گرفت سبب شد وزیر آموزش و پرورش در گفتگوی زنده‌ی تلویزیونی از تکمیل فرآیند استخدام معلمان طرح مهرآفرین تا پایانِ شهریور ماه خبر دهد. اما آیا این معلمان باید تا شهریور ماه و شاید بیش از این مدت صبر کنند و تا آن زمان مشمول طرح رتبه‌بندی نخواهند شد؟ آیا معلمان به این اقدام راضی هستند یا تأکید آن‌ها بر حذف تبصره ۴ ماده ۴ آیین نامه است؟ چنانچه تبصره ۴ حذف نشود آیا مشکل معلمان قرارداد کارمعین نیز حل می‌شود یا آن‌ها با این تبصره همچنان از رتبه‌بندی معلمان محروم می‎شوند؟

فعال فرهنگیان در پاسخ به این سوال‌ها می‌گوید: در حال حاضر مهم‌ترین موضوع در خصوص رتبه‌بندی معلمان، محروم شدنِ برخی از معلمان از قانون رتبه‌بندی است. در توضیح این مطلب باید بگویم که بعد از اصلاح آیین‌نامه و اضافه شدن تبصره ۴ به ماده ۴ آیین نامه این نگرانی ایجاد شد که ممکن است برخی از معلمان مشمول رتبه‌بندی نشوند و متاسفانه نگرانیِ ما درست از آب درآمد. یعنی با توجه به این تبصره هم معلمان طرح مهرآفرین و هم قرارداد کار معین دچار مشکل شدند…این فعال فرهنگی افزود: هر دو گروه از معلمان طرح مهرآفرین و قرارداد کار معین حکم کارگزینی دارند و تمامیِ حقوق و مزایایِ آن‌ها مشابه معلمان رسمی است بنابراین انتظار می‌رود آن‌ها نیز مشمول رتبه‌بندی شوند…

اگر این تبصره برداشته شود مشکل معلمان قرارداد کار معین نیز حل خواهد شد در غیراینصورت این معلمان همچنان مشمول رتبه‌بندی نمی‌شوند. اگرچه تعداد معلمان قرارداد کار معین کم است و شاید خیلی دیده نشده‌اند اما انتظار ما این است که مشکل این معلمان نیز حل شود. به هر حال در خصوص همکاران مهرآفرین و قرار داد کار معین انتظار بر این است که آن‌ها نیز همچون دیگر همکاران مشمول رتبه‌بندی شوند و سپس برای تکمیل فرایند استخدامشان و تبدیل وضعیتشان اقدامات مورد نیاز انجام شود. مورد دیگری که باید به آن توجه کنیم، مشکل معلمان کم سابقه است. یکی از ایرادات ما به آیین‌نامه مشروط شدنِ رتبه‌ی آموزشیار معلم است که از نظر ما و البته با توجه به تفسیر مجلس از قانون رتبه‌بندیِ معلمان، اخذ این رتبه نباید مشروط شود. یعنی هر همکاری که استخدام شد باید بلافاصله بتواند رتبه‌ی آموزشیار معلم را بگیرد.نمایندگان مجلس بارها گفته‌اند که برای هر معلمی که حکم کارگزینی معلمی دارد حداقل دریافتی بعد از اجرای قانون رتبه‌بندی، ۷میلیون و ۳۰۰ تومان می‌شود؛ این یعنی رتبه‌ی آموزشیار معلم که پایین‌ترین رتبه است نباید مشروط باشد… معلمان نسبت به یکسری از پارامترهای شیوه نامه معترض‌اند و از طرفی هر چند این شیوه نامه در پورتال وزارت قرار گرفته ولی دو سوال مطرح است؛ اول اینکه چرا امضای وزیر آموزش و پرورش پای شیوه‌نامه‌ای که در پرتال وزارت قرار گرفته نیست؟ دوم، چرا این شیوه نامه تاریخ ندارد و هنوز ابلاغ نشده است؟

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا