گوناگون

رشد صادرات اروپا به جمهوری اسلامی

در پی خوش بینی به احیای برجام، گزارش اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا از آغاز روند صعودی تجارت ایران و اعضای این اتحادیه حکایت دارد.

 تراز مثبت تجاری اتحادیه اروپا با ایران!

یورونیوز:همزمان با «منطقی» توصیف کردن پاسخ ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا از سوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که موجب افزایش بیش از پیش خوش‌بینی‌ها نسبت به احیای برجام شده، گزارش اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا از آغاز روند صعودی تجارت ایران و اعضای این اتحادیه حکایت دارد. بر پایه داده‌های منتشر شده از سوی اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا (یورواستات)، صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی نیمه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۶ درصد افزایش یافته و از ۴۰۷.۶ به ۵۵۵.۲ میلیون یورو رسیده است. همزمان صادرات ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ایران نیز از ۱.۸ میلیارد یورو به بالای ۲ میلیارد یورو صعود کرده و نزدیک به ۱۰.۶ درصد رشد کرده است.

البته این رشد… به نفع اتحادیه اروپا بوده است. چنان که تراز مثبت تجاری اعضای این اتحادیه با ایران از یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون یورو در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار در مدت مشابه سال جاری افزایش یافته که به معنای رشد ۳.۲ درصدی است. به عبارت دیگر، رشد صادرات اتحادیه اروپا به ایران در نیمه اول سال ۲۰۲۲ بیش از افزایش صادرات ایران به این اتحادیه در همین مدت بوده است….

روند تجارت ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی ۴ سال گذشته نشان می‌دهد که در مقابل افت ۹۰ درصدی صادرات ایران به این اتحادیه، مجموع صادرات اعضای آن به ایران ۵۴ درصد کاهش یافته است.بنابراین در هر دوره تحریم‌های تجاری علیه ایران که به ترتیب در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ و نیز طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ اعمال شده، با وجود کاهش محسوس تجارت ایران و اتحادیه اروپا همواره تراز تجاری دو طرف به نفع اتحادیه مثبت بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا