حقوق بشر

تداوم بازداشت؛ گزارشی از آخرین وضعیت جعفر ابراهیمی در زندان اوین

جعفر ابراهیمی، فعال صنفی معلمان بیش از سه ماه است که در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. آقای ابراهیمی که به تازگی آزمایش کلونوسکپی انجام داده، با وضعیت نامناسب جسمی در بند عمومی زندان اوین بسر می‌برد.

خبرگزاری هرانا – همسر آقای ابراهیمی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در این خصوص نوشت: “امروز ملاقات کابینی داشتم با جعفر، ساس تمام بدنش را گزیده بود و مدام خودش را می خاراند. میدانستم که مازاد بر بیماریش شده و نگران بیماری جعفر هستم چون خیلی عود کرده و داروهایش دیگر جوابگو نیستند. به بازپرسی مراجعه کردم گفتند هنوز پرونده را نخوانده اند تا در مورد وضعیتش اعلام قطعی کنند.”

آقای ابراهیمی که از بیماری خودایمنی و مشکلات روده رنج میبرد، به تازگی آزمایش کلونوسکپی انجام داده است.

جعفر ابراهیمی، روز چهارشنبه ۱۹ مردادماه از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند قرنطینه این زندان منتقل شد. روز پنجشنبه ۱۳ مردادماه قرار بازداشت این فعال صنفی معلمان تمدید شده بود.

اوایل تیرماه امسال، خانواده آقای ابراهیمی به همراه خانواده ۹ فعال صنفی و کارگری بازداشتی دیگر، با نوشتن نامه ای سرگشاده نسبت به تداوم بازداشت این افراد اعتراض کردند. آنها در این نامه خواستار “توقف فوری پرونده‌سازی‌ های دروغین علیه آنها” و آزادی بی قید و شرط عزیزانشان شدند.

در آستانه هفته معلم در ایران شماری از فعالین صنفی توسط نهادهای امنیتی احضار و تعدادی نیز بازداشت شدند. روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش در بیش از ۴۰ شهر دست به تجمع زده و شماری از فعالین صنفی نیز بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی جامع به اعتراضات معلمان و فرهنگیان کشور در اردیبهشت‌ماه امسال پرداخته بود.

هرانا در تاریخ ۳ خردادماه طی گزارشی به شرح آخرین وضعیت و تداوم بازداشت این شهروندان پرداخته بود.

در تاریخ ۲۴ خردادماه، جعفر ابراهیمی به همراه دو تن از فعالین صنفی دیگر به نامهای محمد حبیبی و رسول بداقی، به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ این زندان منتقل شدند. این افراد به همراه تنی دیگر از فعالین صنفی معلمان به نام علی اکبر باغانی در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بودند.

پیشتر هرانا طی گزارشی از تداوم کارشکنی ماموران وزارت اطلاعات مبنی بر ممانعت از آزادی موقت جعفر ابراهیمی علیرغم گذشت دو هفته از صدور دستور و تودیع قرار وثیقه خبر داده بود. آقای ابراهیمی قرار بود که در تاریخ ۸ خردادماه امسال با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شود؛ امری که با کارشکنی نیروهای امنیتی تاکنون میسر نشده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته بود: «قرار وثیقه آقای ابراهیمی تودیع شده و نامه آزادی حتی به بازداشتگاه ۲۰۹ هم فرستاده شده اما بازجوی وزارت علیرغم دستور بازپرس مانع از آزادی او شده است. حالا این نگرانی وجود دارد که به همین بهانه تا زمان اجرای حکم این فعال صنفی را در بازداشت نگه‌دارند.»

جعفر ابراهیمی، معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران است. او پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در دیماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب کرج به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا