اخبار

دیپلمات ها در وین و ژنو

دور جدید مذاکرات ایران و۱+۵ از روز پنجشنبه در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در حال برگزاری است و دیپلمات ها از احتمال توافق طرفین بر سر سند یا متنی برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران خبر می دهند….

مذاکرات ایران و ۱+۵ در حالی تا دقایقی دیگر وارد روز دوم خود می شود که برخی شواهد از پیشرفت جدی در مذاکرات در روز نخست حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری ها دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ از روز پنجشنبه در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو در حال برگزاری است و دیپلمات ها از احتمال توافق طرفین بر سر سند یا متنی برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران خبر می دهند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و رییس تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در مذاکرات ۲۳ و ۲۴ مهرماه در ژنو، طرح پیشنهادی جدید ایران با عنوان ˈپایانی بر یک بحران غیر ضروری؛ آغازی برای افق های جدیدˈ را که شامل یک هدف مشترک، گام اول و گام آخر می شود، به طرف مقابل ارائه کرد که با استقبال طرف مقابل مواجه شد.

پس از آن، تیم های کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ در روزهای نهم و دهم آبان ماه در وین به بررسی بیشتر این طرح پرداخته و قرار شد که نظرات کارشناسی خود را به نشست ژنو ۲ ارایه کنند.

اکنون گروه ۱+۵ در نخستین روز مذاکرات ژنو ۲ تصریح کرده است که طرح پیشنهادی ایران را می پذیرد.

اهمیت این دور از مذاکرات باعث شد که ظریف سفر خود به رم و دیدار با همتای ایتالیایی را لغو و از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه امریکا برای مذاکره روانه ژنو شود و این در حالی است که برخی نیز از احتمال حضور دیگر وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ در مذاکرات جاری در ژنو خبر می دهند.

خبرگزاری اتریش ˈآپاˈ در گزارشی با اشاره به اینکه جان کری می خواهد در سفر امروز خود به ژنو با وزیر خارجه ایران دیدار کند، تصریح کرد که نشانه های قوی برای توافق وجود دارد.

این خبرگزاری خاطرنشان کرد که دست یافتن ایران و گروه ۱+۵ به یک توافق در مذاکرات روز جمعه، بزرگترین موفقیت در مذاکرات هسته ای طی یک دهه گذشته خواهد بود.

گزارش ها حاکی از آن است که جان کری برای نهایی کردن متن توافقنامه میان ایران و گروه ۱+۵ عازم ژنو می شود.

عراقچی عضو هیئت مذاکره کننده ایران با ۱+۵ در پایان نشست افتتاحیه که با حضور ظریف و اشتون برگزار شد به میان خبرنگاران آمد و از تغییر در نحوه مذاکرات خبر داد و اظهار داشت: تصمیم گرفتیم در مورد نحوه کار در ژنو و ادامه مذاکرات نشست صبح ظرف ۴۸ ساعت آینده وارد محتوا شویم هم درباره هدف مشترک و هم گام اول و آخر و اقداماتی که هر دو طرف باید در گام اول انجام دهند.

وی تاکید کرد: همچنین تصمیم گرفتیم جلسات را به جلسات کوچک تر تقسیم کنیم.

بر این اساس هیئت ایران به ریاست عراقچی در دیدارهایی دوجانبه ابتدا با سه کشور اروپایی آلمان،انگلیس و فرانسه دیدار کرد و سپس به صورت دو جانبه با هیئت امریکا،روسیه و چین رایزنی به عمل آورد.

همچنین مجید روانچی معاون اروپای وزیر امور خارجه با سایمون گس همتای انگلیسی دیدار و طرفین توافق کردند اسامی کاردارهای غیر مقیم دو کشور به زودی اعلام شود.

البته مقرر بود که نتایج این مذاکرات پنجشنبه شب در حضور اشتون و ظریف جمع بندی شود که به دلیل لزوم مشورت هیئت ها این برنامه به روز جمعه موکول شد.

در پایان روز نخست مذاکرات ایران و ۱+۵ سید عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران با گروه ۱+۵ در گفتگو با مهر به ژنو با اشاره به اینکه امروز مباحث میان طرفین شکل جدی به خود گرفت اظهار داشت: عصر مذاکرات دوجانبه برگزار کردیم و با توجه به تنوع موضوعات و پیچیدگی ها تصمیم گرفتیم که مذاکرات دوجانبه صورت بگیرد.

وی با اشاره به مذاکرات دوجانبه خاطر نشان کرد: جلسات مفیدی بود و در مباحث پیشرفت های خوبی داشتیم و نسبت به صبح در مورد پیشرفت مذاکرات به نسبت صبح خوشبین تر هستم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در نشست با امریکا وارد مباحث تحریم شده اید بیان کرد: با همه هیئت ها وارد بحث تحریم شدیم و تحریم بخشی از مذاکرات است و بدون پرداختن به موضوع رفع تحریم ها هیچ راه حلی موفق نخواهد بود و پا نمی گیرد با همه در مورد تحریم ها بحث کردیم.

عراقچی درباره نشست جمعه نیز گفت: باید ببینیم نتیجه جمع بندی آن ها نیست بعد از دیدار های دوجانبه به صورت فشرده جلسه داشته اندو از آنجا که انتظار داریم فردا وارد تدوین متن سند ها شویم فکر میکنیم مذاکرات سختی برای فردا در پیش رو است و طولانی بودن مذاکرات نشانه جدیت طرف ها است.

همچنین محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه دولت روحانی در پایان روز اول مذاکرات در هتل اینتر کنتیننتال محل اقامت خود در جمع خبرنگاران گفت: مذاکراتی که امروز اعضای ۱+۵ با همکاران من داشتند بحث های بسیار خوبی داشت ، ضرورت داشت که هیأت های۱+۵ نتایج را با خانم اشتون مطرح و هماهنگ کنند تا بتوانیم شروع به نگارش طرح کنیم .

وی ادامه داد: مذاکرات امروز بسیار مثبت بود و زمینه برای ورود به مرحله نگارش متن که آن هم یک مرحله دشواری است ، فراهم شده است. باید وارد مرحله ای شویم که کارهای ریز هماهنگ شود.

ظریف درباره توافق نامه ای که قرار است بین دو طرف به امضا برسد، بیان کرد: امکان دارد به یک توافق و بیانیه مشترک و یا جیزی مانند آن برسیم . اینکه نیاز باشد امضا شود یا خیر بحث دیگری است.

وزیر خارجه البته در حاشیه مذاکرات ایران و ۱+۵ رایزنی های دو جانبه ای نیز داشت که از آن جمله می توان به دیدار با اخضر ابراهیمی نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و رئیس کمیته صلیب سرخ بین المللی اشاره کرد.

با این حال مذاکرات به احتمال زیاد تا روز شنبه ادامه خواهد یافت و از طرف دیگر دور آتی مذاکرات نیز در ژنو خواهد بود. دیپلمات ها در وین و ژنو با توجه به تحولات بسیار مثبتی که طی روز گذشته در مذاکرات هسته ای صورت گرفته است پیش بینی می کنند که توافق بزرگ هسته ای قریب الوقوع باشد.

توییت نتانیاهو: ایران به معامله قرن دست یافته است

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که در روزهای اخیر تلاش کرده مانع توافق در مذاکرات ژنو شود، از توافق احتمالی ایران و ۱+۵ به‌عنوان معامله قرن یاد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از پایان روز اول مذاکرات ایران و ١+۵ و احتمال توافق طرف‌های مذاکره در این دور از مذاکرات ژنو در توییتر خود نوشت: اگر اخباری که از ژنو می‌رسد درست باشد ایران به معامله قرن دست یافته است.

پس از جان کری، وزیر خارجه فرانسه هم راهی ژنو شد

با افزایش احتمال دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای ژنو، خبرگزاری ها از حضور ˈجان کریˈ و ˈلورن فابیوسˈ وزیران امور خارجه آمریکا و فرانسه در مذاکرات ایران با گروه ۵+ ۱ خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام رسمی فرانسه، ˈلورن فابیوسˈ وزیر امور خارجه این کشور در مذاکرات روز جمعه ۵+۱ با ایران حضور خواهد یافت.

فرانس پرس همچنین افزود: ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا نیز پس از سفر به ژنو در روز جمعه به مذاکرات سه جانبه با ˈمحمد جواد ظریفˈ وزیر امور خارجه ایران و ˈکاترین اشتونˈ مسئول سایت خارجی اتحادیه اروپا خواهد پرداخت.

در همین حال یک مقام آمریکایی اعلام کرد: کری روز جمعه در فرودگاه بین المللی ˈبن گوریونˈ نزدیک تل آویو به مذاکره با ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر رژیم صهیونیستی پرداخته است.

خبرگزاری فرانسه افزود: این ملاقات پیش از عزیمت کری به ژنو برای شرکت در مذاکرات در باره برنامه هسته ای ایران انجام می گیرد.

کری برای این ملاقات که سومین دیدار وی با نتانیاهو در چند روز گذشته است، به صورت اختصاصی از امان پایتخت اردن وارد فلسطین اشغالی شد.

این دیدار تنها چند ساعت پس از آن صورت می گیرد که نتانیاهو با حمله شدیداللحن به پیشنهاد تسهیل تحریم های غرب علیه ایران، آن را اشتباهی در ابعاد تاریخی توصیف کرد.

مرعشی: حضور جان کری در ژنو نشانه پیشرفت مذاکرات است

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ، حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات ژنو را نشانه پیشرفت مذاکرات دانست و اظهار امیدواری کرد که طی امروز و فردا خبرهای خوبی به ملت ایران برسد.

حسین مرعشی به لینا گفته که جمهوری اسلامی ایران روی مواضع اصولی خود ایستاده و منافع خود را دنبال می کند.

مرعشی اظهارداشت: امروز دنیا متوجه شده است که تنها راه ، مذاکره با ایران است و تهدیدها وتحریم ها نمی تواند اثر تعیین کننده ای بر کشورمان داشته باشد. کشورهای جهان امروز متوجه شده اند که ایران قدرت واقعی منطقه خاورمیانه است و باید با این کشور تعامل داشته باشند.
***
وزیـر خارجـه آمریـکا بـه محـل اقامـت ظریـف رفــت
جان کری وزیر خارجه امریکا دقایقی پیش، پس از ورود به ژنو سوئیس محل برگزاری مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵، به هتل محل اقامت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران رفت.
یک منبع دیپلماتیک روز جمعه در حاشیه مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در ژنو در گفت و گو با ایرنا، افزود: قرار است جان کری و دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و خانم اشتون و دیگر وزیران خارجه دیداری با یکدیگر داشته باشند.
وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در حال ارایه گزارشات نشست های ایران و گروه ۱+۵به جان کری وزیر خارجه است.
این منبع دیپلماتیک در عین حال در پاسخ به اینکه آیا احتمال گفتگوی دو جانبه ظریف و کری نیز وجود دارد؟ این احتمال را رد نکرد و گفت: ممکن است چنین دیداری نیز صورت گیرد.

عراقچی: ظریف و اشتون درباره متن نهایی تفاهم‌نامه مذاکره کردند/به مراحل حساس و پیچیده رسیده‌ایم
عراقچی با بیان این که به مراحل “حساس” و “پیچیده” مذاکرات رسیده‌ایم ادامه داد: با توجه به حساسیت مذاکرات اشتون از ظریف خواست که درباره متن تفاهم مشترک جلسه‌ای سه جانبه با حضور وزیر خارجه آمریکا برگزار شود تا بر روی مطالب باقی مانده در متن تفاهم گفت وگو شود….
یک عضو تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ گفت: مذاکرات در سطوح کارشناسی و رییسان هیات‌ها ادامه دارد و الان به مراحل حساس و پیچیده‌ای رسیده‌ایم.

سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدار ظریف و اشتون روز جمعه گفت: این دیدار یک ساعت به طول انجامید و درباره نحوه ادامه مذاکرات در سطح کارشناسی و رسیدن به توافق درباره متن نهایی رایزنی شد.

او ادامه داد: خوشبختانه مذاکرات کارشناسی درباره متن تفاهمی که قرار است در قالب یک بیانیه مشترک باشد پیشرفت خوبی داشته است اما هنوز نمی‌توان گفت که این مذاکرات امشب به نتیجه می‌رسد یا خیر؛ درعین حال که روند به خوبی در حال پیشرفت است.

عراقچی با بیان این که به مراحل “حساس” و “پیچیده” مذاکرات رسیده‌ایم ادامه داد: با توجه به حساسیت مذاکرات اشتون از ظریف خواست که درباره متن تفاهم مشترک جلسه‌ای سه جانبه با حضور وزیر خارجه آمریکا برگزار شود تا بر روی مطالب باقی مانده در متن تفاهم گفت وگو شود.

او ادامه داد: خوشبختانه مذاکرات کارشناسی درباره متن تفاهمی که قرار است در قالب یک بیانیه مشترک باشد پیشرفت خوبی داشته است اما هنوز نمی‌توان گفت که این مذاکرات امشب به نتیجه می‌رسد یا خیر؛ درعین حال که روند به خوبی در حال پیشرفت است.

عراقچی با بیان این که به مراحل “حساس” و “پیچیده” مذاکرات رسیده‌ایم ادامه داد: با توجه به حساسیت مذاکرات اشتون از ظریف خواست که درباره متن تفاهم مشترک جلسه‌ای سه جانبه با حضور وزیر خارجه آمریکا برگزار شود تا بر روی مطالب باقی مانده در متن تفاهم گفت وگو شود.

این عضو هیات مذاکره کننده ایران با ۱+۵ افزود: ظریف برای یک جلسه سه جانبه با اشتون و کری به دفتر اشتون در نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل در ژنو می‌رود.

وی هم‌چنین از دیدار وزیر خارجه کشورمان به طور دوجانبه با نمایندگان چین و روسیه خبر داد و در پاسخ به این پرسش که ظریف با کری ملاقات دوجانبه خواهد داشت؟ گفت: تا الان برنامه‌ای برای ملاقات دوجانبه با آمریکا نداریم و در دستور کارمان هم نیست. کری به درخواست خانم اشتون به ژنو سفر کرده است.

کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا