از هر دری سخنی

چشم انداز حصول توافق برجام و مناسبات آمریکا و ایران

تلاش های جدی وگسترده برای حصول توافق برجام در پایتخت های طرف های ذینفع جریان دارد.تهران توفق را در دسترس و واشنگتن ان را امکان پذیر معرفی می کنند.

آینده مناسبات تهران – واشنگتن در مرکز گمانه زنی‌ها

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که واشنگتن پاسخ خود به نظرات ایران درخصوص احیای برجام را به اتحادیه اروپا ارسال کرده است.به گزارش ایسنا، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: همانطور که می‌دانید ما نظرات ایران درخصوص متن نهایی اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌ایم. بررسی آن نظرات حال به پایان رسیده است. ما امروز به اتحادیه اروپا پاسخ دادیم.ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه  از دریافت پاسخ دولت آمریکا به ‌نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات رفع تحریم، از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها خبر داد. سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد : بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.

توییت مرندی در رابطه با ادعای العربیه درخصوص پاسخ آمریکا به ایران

به گزارش ایسنا، العربیه روز چهارشنبه در خبری مدعی شده بود که ایالات متحده هیچ کدام از خواسته‌های اضافی ایران را نپذیرفته است.

سیدمحمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در جواب به این ادعا نوشت: این ادعای العربیه کاملا غلط است. ایران تازه بررسی پاسخ را آغاز کرده است و بعدا هماهنگ‌کننده را درجریان جزئیات قرار خواهد داد.

 اولویت بایدن در موضوع هسته‌ای ایران دیپلماسی است

ایسنا، کارین ژان‌ پی‌یر سخنگوی کاخ سفید  در یک کنفرانس خبری به تکرار ادعاهای واشنگتن علیه ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان پرداخت و گفت که اولویت دولت بایدن در مواجهه با این موضوع، دیپلماسی است.بنابر گزارش وب سایت رسمی کاخ سفید، ژان پی‌یر با تکیه بر این ادعاهای بی‌اساس افزود: رئیس جمهور بایدن بارها این را گفته است که متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است و این، از همان ابتدا تعهد وی بوده است… همان‌طور که بارها از این تریبون اعلام کرده‌ایم، ترجیح ما در این مسیر دیپلماسی است اما باید دید که آیا توافق (احیای برجام) واقعاً قابل دستیابی است یا خیر. این چیزی است که ما برای آن کار خواهیم کرد؛ یک تلاش دیپلماسی.

آمریکا بار دیگر به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در سوریه حمله کرد

یورونیوز :ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، روز پنجشنبه اعلام کرد در حمله راکتی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در شمال شرق سوریه سه نیروی آمریکایی زخمی شده و دو یا سه شبه‌نظامی نیز در حمله متقابل آمریکا کشته شدند.به گفته سنتکام، این حمله راکتی حدود ساعت ۱۹:۲۰ دقیقه شب گذشته به وقت محلی در محوطه کونوکو و روستای الخضرا رخ داده است و نیروهای ایالات متحده با استفاده از هلیکوپتر اقدام به شلیک به سمت مواضع شبه‌نظامیان کرده‌اند.در بیانیه ارتش ایالات متحده آمده است: «نیروهای آمریکایی امروز به شلیک موشک به دو ناحیه در سوریه پاسخ دادند و سه خودرو و تجهیزات مورد استفاده برای پرتاب برخی از راکت‌ها را منهدم کردند.»در همین رابطه جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت: «همچون گذشته آمریکا به دنبال تشدید تنش‌ها نیست.»..

اتفاقات نامیمون در صورت شکست مذاکرات

دیپلماسی ایرانی نیز نوشت : “اگر مذاکرات هسته ای در آخرین فرصت خود نیز به نتیجه نرسد، برای همه طرف های آن، اتفاقی نامیمون است. اتحادیه اروپا در دور جدید از این مذاکرات پیشنهادی نهایی را برای حل مسائل مورد اختلافی همچون تحقیقات درباره آثار فعالیت های هسته ای گذشته ایران و درخواست این کشور برای تضمین عدم خروج یک طرفه دولت آینده ایالات متحده آمریکا ارائه کرده است. ایران نیز به نظر می رسد از خواسته خود درباره حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان های تروریستی عقب نشینی کرده است. شکست مذاکرات و در نتیجه اجرای سختگیرانه تر تحریم های نفتی، افزایش دوباره قیمت انرژی را موجب می شود. اسرائیل هم به احتمال زیاد به کارشکنی خود برای کُند کردن پیشرفت برنامه هسته ای ادامه خواهد داد. واکنش ایران نیز احتمالاً تشدید اقدامات ایذایی علیه کشتی‌ها و حملات پهپادی و موشکی نیابتی به زیرساخت‌های نفتی خواهد بود. تلاش آشکار اسرائیل یا آمریکا برای تخریب مراکز هسته ای درگیری های شدیدتری را در پی خواهد داشت. هیچ کدام از طرف ها خواستار چنین نتیجه ای نیستند”…

“ذخایر راهبردی نفت آمریکا رو به پایان است و بازگشت ایران به بازارها می تواند جایگزین خوبی باشد. بازگشت ایران قیمت ها را پایین می آورد و در کوتاه مدت به نفع سایر صادرکنندگان نفت خاورمیانه نخواهد بود. اما ثبات بازار در بلندمدت سود بیشتری برای آنها دارد…ایران با داشتن دومین ذخایر بزرگ گاز جهان، می تواند گزینه مناسبی برای تأمین گاز اروپا باشد. ایران امیدوار است طرح های لوله کشی گاز به عمان و پاکستان را که به کمبود انرژی دچار هستند، احیا کند. اما موانع مرتبط با تحریم‌ها، درگیری‌های سیاسی و غیرواقعی بودن تجارت در ایران چنین امیدهایی را ناکام خواهند گذاشت.توافق به اروپا و آمریکا در مقاومت در برابر سلاح انرژی پوتین کمک می کند و از نظر اقتصادی به سود ایران است. اینها انگیزه های بسیار خوبی برای حل اختلافات هستند. شکست مذاکرات گامی مهم در مسیری خطرناک خواهد بود”.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا