حقوق بشر

سعدا خدیرزاده زندانی سیاسی کُرد به مکان نامعلومی منتقل شد

سعد خدیرزاده زندانی سیاسی کُرد و اهل پیرانشهر که هفته گذشته پس از اخذ اعتراف اجباری مقابل دوربین اقدام به خودکشی و به نوزاد ۲ ماهه خود قرص خواب خورانده بود، سحرگاه روز پنج‌شنبه ۳ شهریور ۱۴۰۱ (۲۵ آگوست ۲۰۲۲) به طور ناگهانی از بند زنان زندان مرکزی ارومیه به مکان نامعلومی منتقل گردید.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، مسئولین زندان در حالی سعدا خدیرزاده را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند که نوزاد دو ماهه وی نزد شماری از زندانیان بند زنان نگهداری می‌شود. گفنیست که نشست دادگاه سعدا خدیرزاده روز گذشته به صورت آنلاین برگزار شده و هه‌نگاو در گزارشات بعدی خود جزئیات بیشتری در اینباره منتشر خواهد کرد.

سعدا خدیرزاده زندانی سیاسی کُرد که سحرگاه روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ (۱۸ آگوست ۲۰۲۲) در بند زنان زندان مرکزی ارومیه خود را حلق‌آویز و نیز به نوزاد دوماهه‌ش قرص خورانده بود، بینایی چشم چپش با مشکل جدی روبرو شده است.

پس از رسانه‌ای کردن خبر خودکشی سعدا خدیرزاده، سایت میزان، سایت رسمی قوه قضاییه ایران با انتشار بخشی از اعترافات اجباری سعدا خدیرزاده که قبلاً توسط هه‌نگاو رسانه‌ای شده بود، ادعا کرد که این اعترافات پس از انتشار خبر مذکور بوده و سعدا در آن می‌گوید: “ من از رسانه‌های خارج اطلاعی ندارم آنها خبر دروغ منتشر می‌کنند”.

پس از انتشار بخشی از اعترافات اجباری سعدا خدیرزاده، یک فایل صوتی از این زندانی سیاسی کُرد در اختیار هه‌نگاو قرار گرفته است که می‌گوید: “این اعتراف روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد از وی اخذ شده” و ضمن تایید اقدام به خودکشی اظهار می‌دارد “به دلیل فشارهای روحی و روانی چند بار دیگر نیز در زندان اقدام به خودکشی ناموفق داشته است”.

همان گونه که پیشتر نیز هه‌نگاو اطلاه رسانی نموده بود، سعدا خدیرزاده روز سه‌شنبه ۲۵ مرداد توسط تیمی متشکل از مامورین اداره اطلاعات ارومیه و حفاظت اطلاعات زندان به مکان نامشخصی برده شده و ساعت‌ها تحت فشار و بازجویی ماموران امنیتی بوده است. آنگونه که هه‌نگاو مطلع شده ماموران در پی یافتن کانال ارتباطی سعدا با بیرون از زندان و چگونگی انتشار اخبار در مورد وضعیت خود و نوزادش بوده‌اند.

هه‌نگاو همچنین مطلع شده ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری ارومیه، داریوش بخشی رئیس زندان ارومیه و شخصی با فامیلی “بابکی” از اداره اطلاعات ارومیه در معیت تیم بازجویی، سعدا خدیرزاده را ناچار به اعتراف اجباری در مقابل دوربین کرده‌اند.

بازجویان موکدا از وی خواسته بودند که بگوید ” وضعیت زنان در زندان ارومیه بسیار مطلوب بوده و تمامی امکانات و خدمات سلامت به وی و نوزادش منظم ارائه شده و تمامی اخباری که از بند زنان ارومیه در این خصوص توسط سازمانهای خارج از کشور به ویژه هه‌نگاو منتشر می‌شود کذب محض می‌باشد“.

در همین راستا ماموران امنیتی با تحت فشار قرار دادن سعدا اظهار داشته‌اند که چنان‌چه در مقابل دوربین ظاهر نشود پرونده پزشکی در خصوص سلامت روانی وی تشکیل و فرزندش را به بهزیستی تحویل خواهند داد.

سعدا خدیرزاده ۳۲ ساله و اهل پیرانشهر روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ (۱۴ اکتبر ۲۰۲۱) توسط نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی پس از ۲۵ روز و اتمام بازجویی‌ها به بن زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل و از آن زمان تاکنون بلاتکلیف در بند زنان زندان مرکزی ارومیه و بدون دسترسی به برخورداری از خدمات پزشکی زنان در حین دوران بارداری و فارغ شدن نگهداری می‌شود.

این زندانی سیاسی اهل پیرانشهر که روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ پس از ۸ ماه حبس در زندان مرکزی ارومیه، تنها چند ساعت قبل از سزارین به بیمارستان منتقل شده بود، عصر همان روز و بدون تکمیل دوره درمانی به بند زنان زندان مرکزی ارومیه برگردانده شده و در وضعیت بسیار نامناسبی نگهداری می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا