گوناگون

سیل در پاکستان، ۳۰ میلیون نفر در خطر، اعلام وضعیت اضطرای و درخواست کمک های بین المللی

باران شدید مناطق وسیعی از پاکستان را درنوردیده است. دولت برای مقابله با سیل موسمی اعلام وضعیت اضطراری کرده و گفته است سیل بیش از ۳۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور را در خطر قرار داده است.

به گزارش گاردین، سازمان ملی مدیریت بلایای طبیعی (NDMA) روز جمعه اعلام کرد که بیش از ۹۰۰ نفر در سال جاری – از جمله ۳۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته – در نتیجه باران‌های موسمی که از ژوئن آغاز شده ، کشته شده‌اند.

مقامات می گویند که سیل امسال قابل مقایسه با سال ۲۰۱۰ یعنی بدترین سیل در تاریخ این کشور است که بیش از ۲۰۰۰ نفر در جریان آن جان باختند و نزدیک به یک پنجم کشور زیر آب رفت….

در بیانیه روز جمعه دفتر نخست وزیر، شهباز شریف، آمده است ۳۳ میلیون نفر تحت تأثیر سیل قرار گرفته اند. آژانس حوادث طبیعی کشور اعلام کرده نزدیک به ۲۲۰۰۰۰ خانه ویران شده و نیم میلیون نفر دیگر به شدت آسیب دیده اند.

آژانس حوادث طبیعی استان سند نیز اعلام کرده است ۸۰۰,۰۰۰ هکتار (۲ میلیون جریب) از محصولات زراعی تنها در این استان از بین رفته است، جایی که بسیاری از کشاورزان با فقر دائم مواجه هستند.

شری رحمان، وزیر تغییرات اقلیمی، روز چهارشنبه سیل را “فاجعه ای در مقیاس عظیم” خواند و گفت دولت وضعیت اضطراری اعلام و درخواست کمک بین المللی کرده است.

پاکستان در فهرست «ریسک جهانی آب و هوا» در رتبه هشتم قرار دارد، فهرستی که توسط سازمان غیردولتی زیست محیطی Germanwatch از کشورهایی که بیشترین آسیب پذیری را در برابر آب و هوا دارند، تهیه شده است.

در اوایل سال جاری، بسیاری از مناطق پاکستان در خشکسالی و موج گرما گرفتار بود و دمای هوا در ژاکوب آباد استان سند به ۵۱ درجه سانتیگراد رسید.

این استان اکنون با سیل هایی مواجه است که خانه ها را زیر آب برده و جاده ها و پل ها را ویران کرده است.

شریف نخست وزیر، سفر برنامه ریزی شده به بریتانیا را به منظور نظارت بر سیل لغو کرده و به ارتش دستور داده تا در عملیات امدای به طور گسترده ای شرکت کنند.

او پس از بازدید هوایی از سوکور در تلویزیون دولتی گفت: “من از هوا دیده ام و ویرانی را نمی توان با کلمات بیان کرد. شهرها، روستاها و محصولات زراعی زیر آب غرق شده اند. من فکر نمی‌کنم این سطح از تخریب قبلاً رخ داده باشد.»

یک فراخوان ملی برای جمع آوری کمک مالی آغاز شده است و ارتش پاکستان گفته است که هر افسر مأمور یک ماه حقوق خود را به آن کمک خواهد کرد.

تقریباً تمام پاکستان امسال آسیب دیده است، اما مناطقی که بیشترین آسیب را دیده‌اند بلوچستان و سند در جنوب و غرب هستند.

هر دو استان فاجعه‌بارترین باران‌های موسمی را در شش دهه گذشته تجربه کرده‌اند که به ترتیب ۵۲۲ درصد و ۴۶۹ درصد بیشتر از میانگین بارندگی در سال جاری بوده است.

باران شدید مردم، جاده ها، پل ها و دام ها را با خود برده است. پس از فروریختن پل بزرگی که دولت بریتانیا در سال ۱۸۸۵ ساخته بود، ارتباط راه آهن بلوچستان در ۶۵ کیلومتری کویته، با سایر مناطق پاکستان نیز قطع شده است.

کویته بیش از ۲۴ ساعت شاهد باران های شدیدی بود که روز جمعه در ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی پایان یافت. مرکز این ولایت شاهد بدترین سیل در ۲۴ ساعت گذشته و ورود آب به خانه‌های مردم بوده که تلفات جانی و خسارات سنگینی وارد کرده است.

عملیات امداد و نجات ادامه دارد. شیخ بلوچ، معاون کمیسر که عملیات امداد و نجات را رهبری می کند، به سایت گاردین گفت: «ما در حال عملیات امداد و نجات هستیم. هنوز تلفات و خسارات را ارزیابی نکرده ایم.»

روز جمعه تصاویری در رسانه های اجتماعی دست به دست شد که رودخانه های خروشان ساختمان ها و پل ها را در امتداد سواحل خود در شمال کوهستانی از بین می بردند.

جنید خان، معاون کمیساریای منطقه سوات در استان خیبر پختونخوا، به خبرگزاری فرانسه گفت که ۱۴ هتل در کنار رودخانه به همراه دو ایستگاه برق آبی کوچک از بین رفته اند.

در چمن، یک شهر مرزی غربی در همسایگی افغانستان، مسافران برای عبور از مرز پس از شکستن یک سد در نزدیکی محل، مجبور شدند از آب که تا کمر آن ها می رسید عبور کنند.

اکثر شبکه‌های تلفن همراه و خدمات اینترنتی در استان بلوچستان از از کار افتاده اند و مقامات مخابراتی کشور این وضعیت را «بی‌سابقه» نامیده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا