گوناگون

کاهش قدرت خرید به روایت آمارهای رسمی

در حالی گزارش‌ها حکایت از کاهش ۱۰۰ درصدی مصرف گوشت در یکسال اخیر دارد که همزمان برآوردها نشان می‌دهد درآمد خالص خانوار در حدود چهار دهه اخیر رکورد زده است. آنطور که عضو هیات رئیسه اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی به ایلنا خبر داده: «میزان خرید گوشت از سوی مصرف‌کنندگان قابل‌توجه نیست و خریدها نسبت به ماه گذشته حدود ۱۵ تا ۲ درصد کاهشی شده است و این کاهش مصرف نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰ درصد ریزش کرده است»….

به نظر می‌رسد منظور از کاهش ۱۰۰ درصدی مصرف گوشت، صفر شدن مصرف گوشت نسبت به سال‌های گذشته در برخی از خانواده‌ها باشد. البته فقط مصرف گوشت نیز که کاهش مصرف آن در میان اقشار ضعیف رکورد زده، بر اساس آمار فعلی گفته می‌شود به واسطه کاهش توان خرید مردم میزان فروش قنادان در تهران نیز بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است. این گزارش‌ها به خوبی نشان می‌دهد که در چهار دهه اخیر افزایش قیمت کالاهای اساسی نمود خود را بر معیشت اقشار ضعیف روز به روز بیشتر نشان می‌دهد. این گزارش‌ها در حالی است که برآوردهای اخیر نیز نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۰ درآمد خالص خانوارهای شهری و روستایی کشور بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته که بالاترین رقم پس از انقلاب محسوب می‌شود. آنطور که ایرنا در گزارشی نوشت، یک سال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می‌گذرد، دولتی که به ریاست سید ابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد و به اذعان بسیاری از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت‌های پس از انقلاب، هیچ دولتی به‌اندازه دولت سیزدهم و رئیسی میراث‌دار مشکلات، ضعف‌ها و کاستی‌های برجای‌مانده از دولت پیش از خود نبوده. وضعیت بد شاخص‌های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش‌ها که ماحصل سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات نادرست‌ سال‌های پیش از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به گفته ابراهیم ه رئیسی در اولین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، نخستین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود. با این حال گرچه چالش‌ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یک سال گذشته علاوه بر رفع بسیاری از چالش‌های گذشته و تلاش برای ریل‌گذاری صحیح برای حرکت به سوی شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی نیز در حوزه‌های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر می‌رسد با گذشت یک سال از استقرار دولت اکنون نوبت به بازخوانی آن رسیده است.
بررسی بودجه خانوارها در سال گذشته
طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار با قدمتی ۵٠ ساله از مهم‌ترین طرح¬‌های آماری مرکز آمار ایران است. هدف کلی این طرح، برآورد متوسط هزینه‌ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استان‌ها است. در سال ١۴٠٠ تعداد خانوارهای آمارگیری شده در این طرح ١٩۶١٨ خانوار نمونه در نقاط شهری و ١٨٣٧٠ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور بوده است. بر اساس گزارش مرکز آمار از بودجه خانوارها در سال ۱۴۰۰ به عنوان اولین سال عملکرد دولت سیزدهم شاهد بهبود چشمگیر درآمد خانوارهای روستایی و شهری بودیم. طبق تعاریف آماری، درآمد خانوار عبارت است: از وجوه و ارزش پولی کالاها و خدماتی که در برابر کار انجام شده یا سرمایه به کار افتاده و یا از طریق منابع دیگر (حقوق بازنشستگی، درامد حاصل از دارایی، دریافتی‌های انتقالی و نظایر آن) به هریک از اعضای خانوار تعلق گرفته باشد.در سال ۱۴۰۰ درآمد خالص خانوارهای شهری به طور متوسط ۵۱ درصد افزایش یافت که بالاترین رقم پس از انقلاب محسوب می‌شود.همچنین در بین روستائیان نیز همین اتفاق مثبت در سال ۱۴۰۰ به وقوع پیوسته و درآمد خانوارهای روستایی به طور متوسط ۵۲ درصد بیشتر شده که بالاترین رقم پس از انقلاب محسوب می‌شود.

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا