جوانان

درد مزمن کودکان کار

کار کودک نقض آشکار حقوق انسان و کرامت انسانی است. براساس اعلامیهٔ جهانی حقوق بشر، منشور جهانی حقوق سندیکایی مصوبهٔ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، مقاوله‌نامه‌های سازمان بین‌المللی کار و پیمان‌نامهٔ حقوق کودک، کار کودکان ممنوع است!…

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می‌گوید با بدتر شدن اوضاع اقتصادی، کودکان کار هم متنوع‌تر شده‌اند.
حسن موسوی‌چلک افزود: با گسترش فقر، هر روز شاهد شیوه‌های جدید کار کودکان هستیم اما کارهایی که بیشتر به گدایی شباهت دارد، همچنان رواج بیشتری در بین این کودکان دارد.
روزنامه جام‌جم در گزارشی با اشاره به شیوه جدید بهره‌کشی از کودکان کار توسط مالکان برخی مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها نوشت:‌ «به‌تازگی در شهرهای بزرگی مثل تهران، دخترها و پسرهای کوچک با التماس به مردم ،آنها را ترغیب به خرید چند عدد نان می‌کنند و از آنجایی که نان ارزان‌ترین خوردنی است،‌ عابران، وارد مغازه شده و بعد از خرید نان، ‌مجبور به پرداخت هزینه کنسرو ماهی،‌ رب، ماکارونی و حتی یک کیسه برنج می‌شوند.»
به نوشته جام‌جم پشت‌پرده این ماجرا اما تبانی برخی مغازه‌دارها با این بچه‌هاست، چرا که مغازه‌دارها دوباره اجناس فروخته شده را با قیمتی پایین‌تر از بچه‌ها می‌خرند و ضمن اینکه دوباره کالا را به ویترین مغازه خود برمی‌گردانند، سود زیادی را هم به جیب زده و بخش اندکی را به کودک‌ کار می‌‌دهند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم با تایید این خبر گفت: «وقتی شرایط اقتصادی کشور دچار چالش می‌شود، ظهور و بروز کودک کار به روش‌های مختلف،‌ اتفاقی غیرطبیعی نیست چرا که اوضاع بد اقتصادی باعث می‌شود کودکان، مشهودتر و روش‌هایشان هم متنوع‌تر شود، به‌طوری که اگر قبلا آنها از سر و کول مردم آویزان می‌شدند و با لباس‌های ژنده و ظاهری کثیف از آنها کمک می‌خواستند، اکنون به سمت رفتارهای مودبانه‌تر و شمایلی مرتب‌تر رفته‌اند چون دریافته‌اند این کار، لازمه کسب درآمد است.»
تیرماه ۱۳۸۴ هیات‌ وزیران وقت، آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی را تصویب کرد، در حالی که با گذشت ۱۷ سال ‌نه‌ فقط شناسایی‌ و جذب کودکان کار به‌ درستی انجام نشده، بلکه فرجامی هم برای کودکان‌ کار در ایران متصور نیست.
با مبارزه مشترک در راه تامین حقوق کودکان و حذف قانون‌های ارتجاعی، آیندهٔ زحمتکشان و فرزندانشان را از مصیبتی که جمهوری اسلامی ایران بر آنان و بر همهٔ آحاد مردم ما وارد آورده و می‌آورد نجات دهیم. پدیدهٔ کودکان کار جزو محصول‌های جهنمی واپس‌گرایی، فقر، بی‌عدالتی ناشی از برنامه‌های خصوصی‌سازی و آزادسازی اقتصادی در کشور ماست. استثمار کودکان کار منافع هنگفتی برای کلان‌سرمایه‌داری دلال ایران در خود دارد، و حکومت جمهوری اسلامی تکیه‌گاه این کلان سرمایه‌داری طفیلی دلال و درنده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا