اخبار

حل اختلاف تهران و واشنگتن بر سر جزئیات احیای برجام

تهران و واشنگتن بر سر جزئیات کلیدی توافق  اختلاف جدی دارند و این امکان وجود دارد که برطرف کردن این اختلاف‌ها چندین هفته طول بکشد….

به گزارش یورو نیوز،با پاسخ واشنگتن و تهران به پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا برای احیای برجام انتظارات برای یک پیشرفت قریب‌الوقوع افزایش یافت. بلومبرگ به نقل از یک مقام بلند پایه اروپایی گفت که دو طرف هرگز تا به این اندازه به توافق نزدیک نبوده‌اند. به نوشته بلومبرگ یکی از مشاوران ارشد دولت جو بایدن نیز نظر مشابه این مقام اروپایی را دارد.

با این وجود، اختلاف‌ها درباره تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های گذشته هسته‌ای ایران و غرامت‌های مالی مورد نیاز تهران در صورت خروج دولت آینده ایالات متحده از این توافق ادامه دارد.

از سوی دیگر مذاکرات برای احیای برجام ، شرکت‌ها و بازرگانان نفت و گاز پیگیری می‌شوند چراکه جنگ اوکراین و در پی آن کاهش صادرات انرژی روسیه به اروپا باعث افزایش قیمت‌ انرژی در جهان شده است که در پی آن روی هزینه‌های زندگی و تورم تاثیر چشمگیر داشته است.

در حالی که طرف‌های مذاکره تاکنون به‌طور علنی درباره جزئیات گفت‌وگوها اظهارنظری نکرده‌اند اما طبق نوشته بلومبرگ این احساس وجود دارد که تهران برای کوتاه آمدن از برخی خواسته‌های خود تحت فشار قرار دارد. ایران پیش از این از حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی کوتاه آمده است.

این در حالی است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته در جریان سفر به الجزایر گفت: «توپ در زمین ایران است.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اذعان داشت که شکاف‌هایی در مذاکرات وجود دارد با این حال از ادامه گفت‌وگوها خبر داد.

ایران نیز روز چهارشنبه گذشته گفت که در حال بررسی پاسخ آمریکا به طرح اتحادیه اروپا است و پس از تکمیل ارزیابی‌ها اظهار نظر خواهد کرد.

بلومبرگ با استناد به منابع خود معتقد است که پرونده پادمانی سه مکان مشکوک به فعالیت هسته‌ای در گذشته یکی از موانع اصلی برای پیشرفت در مذاکرات باشد. این در حالی است که شورای حکام آژانس بین‌المللی هسته‌ای در تاریخ ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) در وین نشست خواهند داشت. طبق نوشته بلومبرگ، ایران می‌خواهد نحوه برخورد شورای حکام با تحقیقات از چند مکان در ایران را با توجه به تحولات اخیر در پرونده هسته‌ای ایران بررسی کند.

طبق این گزارش گرچه بعید است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این پرونده را به‌طور کامل کنار بگذارد اما بازرسان می‌توانند کار خود را تحت توافق هسته‌ای به پایان برسانند.

مقام اروپایی طرف صحبت با بلومبرگ معتقد است حتی اگر واشنگتن و تهران با احیای این توافق موافقت کنند اجرای آن چالش برانگیز خواهد بود و این بدین معنا است که بازگشت کامل ایران به بازارهای نفت ماه‌ها طول خواهد کشید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا