از هر دری سخنی

پیام‌های هدفمند پسابرجامی؛ به مردم چیزی نمی رسد!

از هم اکنون مقامات مختلف جمهوری اسلامی اعلام می‌کنند که با توافق برجام نیز زندگی مردم بهبود نخواهد یافت. پس از توافق از پول برای حل معضل‌های معیشتی، تامین حقوق و مطالبه‌های مردم خبری نیست.

نه خانی می‌آید و نه خانی می‌رود!

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی با اشاره به امکان  احیای توافق برجام نوشت:”با تقویت احتمال احیای برجام، مسئولان جملگی در حال ارسال این سیگنال به جامعه هستند که حتی درصورت احیای توافق پیشین، اتفاق ویژه‌ای در زندگی روزمره‌شان نخواهد افتاد. آیا چنین گزاره‌ای با واقعیات سازگار است یا هدفی دیگر در پس آن وجود دارد؟”

” غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در صورت توافق و بازگشت به برجام، مردم تصور نکنند که در باغ سبزی به رویشان باز خواهد شد. پیش‌تر نیز محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس گفته بود: مشکلات کشور با توافق احتمالی کاهش می‌‌یابد اما رفع نمی‌شود. جمهوری اسلامی در صورت توافق باید بتواند به هر کشوری نفت بفروشد اما مردم ایران نباید امیدوار باشند که احیای برجام آثار پررنگی در زندگی آن‌ها داشته باشد؛ این یکی را فریدون عباسی، نماینده مجلس و رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی گفته است.همه دست در دست هم گذاشته‌اند تا انتظارات مردم را کاهش دهند!”

“درست است که در صورت احیای برجام، از سرمایه خارجی چیزی نصیب ما نمی‌شود. اما روی کاغذ، ایران در بهترین شرایط سالانه ۳۷ میلیارد دلار پول بیشتری از قبل فروش نفت نصیبش می‌شود. همچنین در بهترین حالت ایران می‌تواند ذخایری که معادل ۱۱۵ میلیارد دلار است را به کشور بیاورد. همچنین نقل و انتقال پول برای تجارت با ایران آسان‌تر می‌شود. از همه مهم‌تر «امید اجتماعی» افزایش می‌یابد. روزی نیست که خبری مثبت از مذاکرات، نرخ دلار را پایین نیاورد (گویی نبض اقتصاد نه در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و سازمان‌هایی از این دست، که در هتل کوبورگ می‌تپد).با این حساب چرا سیاستمداران اینقدر اصرار دارند بگویند حتی در صورت احیای برجام هم چیزی عوض نمی‌شود؟”…

“به هرحال انگیزه سیاستمداران از این کاهش سطح انتظارات مردم هرچه باشد…باید همین حالا به مردم گفت که از پول خبری نیست و منتظر معجزه نباشید…«نه خانی آمده و نه خانی رفته.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا