اخبار

فاصله تا توافق برجام میلی متری است یا چند هفته ای؟

روزنامه اعتماد نوشت: “گمانه‌زنی‌ها در مورد زمان به سرانجام رسیدن مذاکرات احیای برجام همچنان ادامه دارد. در‌حالی‌که تهران و واشنگتن اطلاعات ناچیزی از وضعیت گفت‌وگوها به رسانه‌ها می‌دهند، [یکی از  رسانه های] منتسب به نهادهای تصمیم‌ساز در جمهوری اسلامی گزارش داده است که بررسی پاسخ‌های آمریکا حداقل تا پایان هفته جاری به طول می‌انجامد، هرچند سخنگوی وزارت امور خارجه ساعاتی بعد گفت نمی‌توان زمانی قطعی برای پاسخ ایران اعلام کرد. همزمان جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که فاصله تا پایان مذاکرات میلیمتری است.”…

این در حالی است که در ادامه تلاش‌های اسراییل برای ممانعت از بازگشت دولت آمریکا به توافق برجام، رئیس موساد سومین مقام ارشد اسراییلی خواهد بود که در روزهای آینده به واشنگتن سفر می‌کند. پیش از این مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر اسراییل و وزیر دفاع این کشور به واشنگتن سفر کرده ‌بودند و با مقام‌های دولت امریکا رایزنی کردند. با این حال سفر رئیس موساد با سفرهای دیگر متفاوت است، چرا که او به جای دیدار با مقام‌های دولت بایدن قرار است با نمایندگان مجلس نمایندگان و سنای آمریکا دیدار کند.
در چنین وضعیتی است که جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با روزنامه اتریشی کرونن سایتونگ گفته است: “من پاسخ را از ایالات متحده دریافت کردم. اکنون بر عهده ایران است که به آنها پاسخ دهد. ما به لحظه حساسی رسیده‌ایم. من خوشبین هستم، این آخرین میلی‌متر (برای احیای توافق) است. این توافق دنیا را کمی امن‌تر می‌کند.”
این لحن خوش‌بینانه در مصاحبه دیگری که هفته گذشته بورل با یک رسانه اسپانیایی انجام داده‌ بود کمتر به چشم می‌آمد.
در مصاحبه‌ای که چهارشنبه هفته گذشته همزمان با پاسخ آمریکا به پیش‌نویس اروپایی توافق احیای برجام منتشر شد آمده است:” فکر نمی‌کنم فرصتی برای مذاکرات بسیار بیشتر وجود داشته باشد.”
بورل در مصاحبه با خبرگزاری اسپانیایی افه، افزود: “من کسی نیستم که ضرب‌الاجل‌های موقت تعیین کند. اما من می‌دانم که پس از تابستان، از سرگیری مجدد مذاکرات بسیار دشوار خواهد بود.”
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: “چند روز فرصت داریم زیرا پس از پایان تابستان وارد یکک سری تحولات سیاسی دیگر خواهیم شد.”
در خلال  هفته های گذشته کشور ما رخدادهای به‌هم‌پیوسته‌ای تأمل‌برانگیز را شاهد بوده و همچنان شاهد است، رخدادهایی که روند شکل‌گیری تحول‌‌های آتی و جهت‌گیری آن‌ها تا موعد توافق برجام  و  مذاکرات میان نمایندگان ولی فقیه و دولت بایدن را نشان می‌دهند. کشور ما همچنان در شرایطی بسیار بحرانی و خطرناک قرار دارد و به‌دلیل ماهیت استبدادی حکومت ولایی و “اقتصاد سیاسی” ضد مردمی‌اش،قرار دارد که تصمیم‌های عاجل پیشِ رو- ازجمله مذاکره با آمریکا- نگرانی هایی را بوجود آورده است که در جهت خلاف منافع ملی و در راستای ویران‌سازی وضعیت زندگی اکثر مردم سِیر کنند.
پیش‌ بردن منافع جناحی و کسب امتیاز در عرصه‌های قدرت و ثروت در چارچوب رقابت‌ها به‌منظور هدایت مذاکرات با آمریکا،با  آغازگر دولت سیزدهم  از رویارویی‌ها بین جناح‌ها و چهره‌های سیاسی رژیم ولایی شده است.
این‌ جناح‌ها همان دست‌اندرکاران “نظام”‌اند که به‌موازات رقابت با یکدیگر، در سرکوب خونین اعتراض‌های مردمی، آزادی‌خواهان، و نیروهای مترقی همواره بر پایهٔ احکام مطلق ولی فقیه متحد با هم عمل کرده و خواهند کرد. پیش‌ بردن و حفاظت از منافع کلان‌سرمایه‌های پرنفوذ و قدرتمند- کلان‌سرمایه‌هایی که اتکای حکومت ولایی بر آن‌ها است- همراه با بهره‌مند شدن از مواهب آن همواره محل نزاع و رقابت‌های شدید بین جناح‌ها بوده است.
بافت قدرت در حکومت استبدادی ولایت فقیه در کنار ماهیت اقتصاد سیاسی‌اش و همراه با سازوکار برقراری توازن‌قوا بین جناح‌های حکومتیِ رقیب بر اساس منویات دیکتاتوری ولایی، از عامل‌های اصلی فساد در شئون اقتصادی و روابط سیاسی است. این فساد چنان دامنه‌دار شده که حتی توان نیروهای امنیتی رژیم برای جلوگیری از دست‌اندازی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل در کشورمان را ضعیف کرده است.
با توجه به شرایط خطیر کنونی، می توان بر این نکته تأکید کرد که،  نباید به رهبران واپس‌گرا و ضد مردمی رژیم حاکم در ایران و دولت ایالات متحده و دولت‌های ارتجاعی عربستان و اسرائیل اجازه داد تا منطقه خاورمیانه را بار دیگر به ورطهٔ آتش خانمان‌سوز جنگی تازه بکشانند. همچنین بر این باور  برای برون‌رفت میهن از این وضعیت بحرانی و فروپاشی اقتصاد ملی و همین‌طور به‌منظور جلوگیری از ناامنی و دست‌اندازی به حاکمیت ملی و تخریب آن از جانب محفل‌های امپریالیستی و متحدان آن در منطقه،باید تاکید ورزید. تنها راه به‌جلو، حذفِ کامل حاکمیت مطلق ولایت فقیه و تغییر جهت اساسی در اقتصاد کلان کشور با ایست کامل برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا