بین‌المللی

بحران اوکراین و دوره گردی غربی‌ها برای گدایی نفت و گاز

بحران اوکراین و به دنبال آن وقوع بحران انرژی باعث شده که کشورهای غربی به دوره گردی برای “گدایی نفت و گاز” از کشورهای تولید کننده بیفتند و برخی کارشناسان سیاسی سفر اخیر رئیس جمهور فرانسه به الجزایر بعد از پنج سال را نیز در همین راستا ارزیابی می کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، هر چند امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که هدف اصلی سفر چند روز اخیرش به الجزایر خرید نفت و گاز از این کشور نیست اما کارشناسان سیاسی و اقتصادی به اتفاق آراء تاکید دارند که هدف اصلی مکرون از این سفر چیزی جز نفت و گاز الجزایر نبوده و نیست.

روزنامه رای الیوم با بیان این مطلب در گزارشی درباره بحران انرژی در جهان در پی جنگ اوکراین افزود: مکرون برای تقویت ادعای خود در اذهان عمومی همچنین مدعی شد که گاز سهم اندکی یعنی کمتر از ۲۰ درصد از منابع انرژی فرانسه را تشکیل می دهد.

بحران انرژی حاکم بر اروپا در حال حاضر و همچنین افزایش شدید قیمت انواع فرآورده های نفتی به دلیل جنگ اوکراین و تهدیدهای روسیه مبنی بر توقف صادرات نفت و گاز به عنوان یک واکنش انتقامجویانه بخاطر حمایت های مالی و تسلیحاتی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه از اوکراین، بی پایه و اساس بودن اظهارات یاد شده مکرون را به اثبات می رساند .

به اعتقاد کارشناسان سیاسی، اگر نیاز اروپا به نفت و گاز نبود، هیچ گاه مکرون اقدام به سفر به الجزایر نمی کرد. هر چند مسائل دیگری همچون مهاجرت، تروریسم و مبادلات تجاری و ویزای ورود به فرانسه در دستور کار سفر وی قرار داشت اما همه آنها را می توان در رتبه بعد با اهمیت کمتر از نفت و گاز قرار داد .

الجزایر به عنوان بزرگ ترین کشور تولید کننده گاز در آفریقا در رتبه اول قرار دارد؛ علاوه بر آنکه بر روی دریاچه ای از نفت قرار گرفته و از نظر مساحت با داشتن ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار کیلومتر مکعب بزرگ ترین کشور آفریقایی از نظر مساحت به شمار می رود و چه بسا به همین دلیل، رئیس جمهور فرانسه تاکید داشت تا از الجزایر بخاطر افزایش صادرات خود توسط خطوط لوله گاز ترانزیت تشکر و قدردانی کرده و تاکید کند که این اقدام الجزایر باعث افزایش تنوع منابع انرژی در اروپا شده است .

رای الیوم در ادامه بر اهمیت الجزایر و نفت و گاز آن برای اروپا با توجه به از راه رسیدن فصل سرمای شدید در این قاره تاکید کرده و به افزایش ۵۴ درصد قیمت انواخ سوخت و انرژی در انگلیس از اول اکتبر آینده و ادامه افزایش قیمت گاز در اتحادیه اروپا اشاره که از اول ماه مارس گذشته رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است.

این روزنامه با اشاره “به بازگشت  گدایی غرب از کشورهای عرب تولید کننده نفت و گاز” ابراز امیدواری کرد که این کشورها شرایطی برای کشورهای غربی وضع کنند و از زیر چتر دنباله روی غرب خارج شوند و بسیاری از شکاف های سیاسی و تجاری خود با غرب را اصلاح کنند. کشورهای عرب تولید کننده نفت و گاز باید در ازای عرضه نفت و گاز خود نرخ عادلانه ای دریافت کرده و ثروت به دست آمده را در جهت طرح های رشد و توسعه پایدار و تامین فرصت های شغلی و رفاه و آسایش و ارائه خدمات اساسی به ملت های خود بکار ببرند.

رای الیوم در پایان از برخورد هم تراز مقامات الجزایر با مکرون به عنوان یکی از نکات توجه برانگیز در سفر اخیر رئیس جمهور فر انسه به الجزیره یاد کرده و نوشت که الجزایر در واقع با این طرز برخورد خود می خواست به سیاست قلدرمآبانه استعمارگرایانه فرانسه پایان داده و صفحه جدیدی در روابط خود با پاریس بگشاید زیرا پاریس پس از پیروزی انقلاب الجزایر و تحقق یافتن استقلال در این کشور همان دوران استعمار خود با الجزیره با نگاه برتربینانه برخورد کرده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا