فرهنگی

رژیم «ولایت فقیه» زمینه‌ساز فرار سرمایه‌های ‌انسانی

بر اساس گزارش‌های انتشار یافتهٔ رسانه‌ها، آمار تقاضای مهاجرت در سال‌های اخیر افزایش یافته است و مؤسسه‌های ترجمه (دارالترجمه‌ها) از چند برابر شدن مراجعه به آن‌ها برای ترجمه مدارک لازم به‌منظور مهاجرت خبر می‌دهند. علت عمدۀ خروج این نیروهای انسانی از کشور و پناهنده شدن یا کسب مجوز اقامت غالباً در آمریکا و کانادا و اروپا، دستیابی به وضعیتی نرمال برای تحصیل، اشتغال، و اقامت است که به‌دلیل دشوارتر و ‌تحمل‌ناپذیر شدن شرایط برای تحصیل و اشتغال و زندگی از سوی دست‌اندرکاران و کارگزاران رژیم و سیاست‌های‌شان در میهن‌مان ایجاد شده است….

حاکمان جمهوری اسلامی واقعیت‌های عینی جهان معاصر و دستاوردهای تمدن بشری در عرصه‌های مادی و معنوی ازجمله در زمینۀ پیشرفت همه‌جانبهٔ علم و فن را نادیده گرفته و بر این باورند که ایران را بایستی تنها در چارچوب نگاه تنگ‌نظرانه و معیارهای تفکر واپس‌گرای خود اداره کنند. با چنین طرز تفکری نه‌تنها به سرمایه‌های انسانی و استعدادهای کشور حداقل ارج لازم را ننهاده‌اند، بلکه با اعمال فشارهای گوناگون وضعیتی طاقت‌فرسا در همهٔ عرصه‌های زندگی برای فرزندان میهن ما به‌وجود آورده‌اند. تسلط سرمایه های نامولد مالی-تجاری بر شئون اساسی اقتصاد ملی و اعمال سه دهه برمانه های نولیبرالی در کنار سیاست‌های مخرب سران‌ رژیم و یکه‌تازی نیروهای سرکوبگر، نبود آزادی‌های فردی-اجتماعی و عدم امنیت عمومی و شغلی و از بین رفتن امید به آینده ازجمله عامل‌های مهم مهاجرت از کشور هستند. آمارهای رسمی جمهوری اسلامی نیز حاکی از آن است که مهاجرت هم‌میهنان ما طی سال‌های اخیر رو به‌افزایش است. در این ارتباط، شاهین آخوندزاده،استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس بیمارستان روزبه تهران، با اشاره به تلاش کشورهای دیگر برای جذب پزشکان ایرانی گفت که عمان «مثل جاروبرقی در حال جذب پزشکان ما در رشته‌های مختلف» است.

شاهین آخوندزاده، مهاجرت پزشکان از ایران را «مشکلی مزمن» خواند و تاکید کرد: «من سال ۱۳۹۳، در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها درباره مهاجرت نخبگان گفتم که ۵۰ درصد از ورودی‌های پزشکی دانشگاه تهران که در واقع ۱۰۰ نفر اول کنکور سراسری محسوب می‌شوند، مهاجرت می‌کنند. حالا هم می‌گویم این آمار در سال‌های اخیر حتما افزایش یافته است.»

به گفته این استاد دانشگاه، «یک جراح در کشور عمان ۲.۵ برابر یک جراح در ایران درآمد دارد؛ ضمن اینکه فرزند او نیز از آموزش رایگان بهره‌مند می‌شود. همچنین خودرویی که آنجا می‌خرد، با کیفیت بهتر و بهای آن هم یک‌دهم قیمت اینجا است. مسکن هم به همین شکل؛ پس کاملا برایش به‌صرفه است که جلای وطن کند.»

آخوندزاده در ادامه، به مشکلات دانشجویان رشته پزشکی در ایران پرداخت و گفت: «یک دانشجوی پزشکی هفت سال درس‌هایی بسیار سنگین می‌خواند. کشیک هم که می‌گذراند، یک میلیون تومان بابتش می‌گیرد. بعد هم باید بسیار درس بخواند تا بتواند در آزمون دستیاری قبول شود. در دوران رزیدنتی که همه جای دنیا شغل محسوب می‌شود، باید در کنار درس خواندن، کشیک‌های سنگین بدهد. در طول این مدت هم اجازه کار ندارد. تصور کنید حدود ۳۰ سال هم دارد و اگر خانواده داشته باشد، باید هزینه خانواده را هم بدهد؛ در حالی‌ که حقوقش حدود پنج تا شش میلیون تومان است.»

او افزود: «وضعیت این پزشک را تصور کنید. بعد از این مرحله، در سن حدود ۳۵ سالگی، تازه به مناطق محروم اعزام می‌شود؛ مناطقی که اغلب دور از مرکزند و امکاناتشان بسیار محدود است. این شخص باید واقعا عاشق پزشکی باشد تا بتواند این شرایط را تحمل کند؛ وگرنه این همه سختی و مشقت قابل‌تحمل نیست.» به گفته رئیس بیمارستان روزبه، مهاجرت فقط مختص رشته‌های پزشکی نیست و در میان پرستاران نیز زیاد رخ می‌دهد. پیش‌تر، عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت هم گفته بود تعداد پرستارانی که در طول یک سال مهاجرت کردند، با تعداد فارغ‌التحصیلان ۳۰ دانشکده پرستاری برابری می‌کند.

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی ایران، روز پنجشنبه، ۳ شهریور، در مراسمی گفت که تخصص جراحی قلب امسال تنها ۱۸ نفر ظرفیت داشت اما هیچ‌کس متقاضی آن نبود. همچنین فقط دو نفر در کل کشور در تخصص جراحی اطفال فارغ‌التحصیل شدند. محمد رئیس‌زاده، در ادامه هشدار داد که اگر وضع به همین منوال پیش برود، در آینده مجبوریم از هند و پاکستان پزشک وارد کنیم. او پیش‌تر هم افزایش میل به مهاجرت در میان پزشکان را نگران‌کننده خوانده و گفته بود که با وجود کمبود ۱۸ هزار پزشک عمومی در کل ایران، بین ۱۵ تا ۲۰ هزار پزشک داخلی کار پزشکی انجام نمی‌دهند. به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی، در حال حاضر نیز بالغ‌ بر چهار هزار پزشک با هدف مهاجرت، به این سازمان برای «گود استندینگ» (گواهی حسن انجام کار و عدم سوءپیشینه) درخواست داده‌اند.

نتایج یک نظرسنجی در رصدخانه مهاجرت ایران نشان می‌دهد که ۵۳ درصد کادر درمان در ایران مایل‌اند مهاجرت کنند. بر اساس این نظرسنجی، بی‌ثباتی اقتصادی، شیوه حکمرانی و مملکت‌داری، ناامیدی در مورد آینده، امید به زندگی بهتر در خارج از کشور، وضعیت آزادی‌های فردی و اجتماعی، کیفیت بهتر زندگی در خارج از ایران، کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای بین‌المللی، درآمد پایین، امکان شاد زندگی کردن، نبود شایسته‌سالاری و سلامت اخلاقی جامعه از مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش میل مهاجرت در میان پزشکان و پرستاران‌ است.

متخصصان مهاجرت می‌کنند؛ آقازاده‌های بی‌لیاقت مدیر می‌شوند!

علی شریفی زارچی، «استاد دانشگاه صنعتی شریف تهران» هم در توییتی نوشت: «خون به دلم می‌شود وقتی می‌بینم شایسته‌ترین جوانان این کشور چمدان مهاجرت به دست گرفته‌اند و مشتی آقازاده بی‌لیاقت مدیر اینجا و آنجا می‌شوند. هریک از شما باعث ناامیدی هزاران جوان از کشور می‌شوید. نمازی که می‌خوانید در محل غصبی و مالی که به خانه می‌برید نجس است. دیدار به قیامت!»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا