گوناگون

۱۲ کشته و بیش از ۸۵ تن زخمی؛ بسته شدن تمام مرزهای ایران

ارتش عراق منطقه سبز بغداد را از اشغال نیروهای طرفدار مقتدی صدر تخلیه کرد. شاهدان عینی از تبادل آتش میان هواداران صدر و جناح شیعه طرفدار ایران خبر دادند که در اثر آن ۱۲ نفر کشته و بیش از ۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند….

به گزارش دویچه وله، پس از هجوم هواداران مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراق و رهبر جریان صدر به کاخ دولت در منطقه سبز بغداد نیروهای امنیتی عراق برای تخلیه منطقه سبز از معترضان وارد عمل شدند. هجوم هواداران صدر به دنبال اعلام کناره‌گیری او از سیاست صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان این عملیات در روز دوشنبه ۷ شهریور (۲۹ اوت) هشت تن از معترضان کشته شدند. در پی آن، عراق در سراسر کشور مقررات منع آمد و شد اعلام کرد.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که در این منطقه به‌شدت محافظت‌شده بغداد که ساختمان‌های دولتی و همچنین نمایندگی‌های دیپلماتیک را در خود جای داده، شلیک شده است.

ارتش عراق ابتدا در بغداد مقررات منع آمد و شد اعلام کرده بود که تظاهرکنندگان هوادار مقتدی صدر آن را نادیده گرفتند. سپس این مقررات که زمان شروع آن ۷ بعد از ظهر اعلام شده بود به سراسر کشور گسترش پیدا کرد.

پزشکان به خبرگزاری فرانسه گفتند که در پی وقوع درگیری‌ها در منطقه سبز، هشت تن از هواداران صدر کشته و دست کم ۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که میان وفاداران به صدر و حامیان ائتلاف رقیب شیعه مورد حمایت ایران، موسوم به “چارچوب هماهنگی” تبادل آتش صورت گرفته است.

نیروهای امنیتی سپس در پایتخت به گشت‌زنی پرداختند.

به گزارش میدل‌ایست‌نیوز، منابع خبری عراق سندی محرمانه و فوری از ستاد عملیات مشترک عراق منتشر کرده‌اند که در آن دستور فرمانده کل نیروهای مسلح درباره تخلیه فوری همه ساختمان‌های حکومتی از تظاهرکنندگان ابلاغ شده است.

در این سند محرمانه که مخاطب آن ستاد عملیات استان مرکزی است، آمده که به موجب تماس تلفنی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دستور داده که به محض دریافت دستور، فورا همه ساختمان‌های حکومتی از حضور تظاهرکنندگان تخلیه شود.

پیش از آن، الکاظمی در مقام فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، ضمن محکوم کردن تعرض به ساختمان‌های حکومتی از مقتدی صدر خواسته بود که برای دعوت تظاهرکنندگان به خروج از این ساختمان‌ها وارد عمل شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا