حقوق بشر

عدم تحویل اجساد صادق آگوشی و بایزید رسولی پس از گذشت ۳ سال

با گذشت سه سال از کشته شدن دو جوان اهل شهرهای پیرانشهر و مهاباد به نام‌های صادق آگوشی و بایزید رسولی هر دو ۲۳ ساله توسط نیروهای وزارت اطلاعات تاکنون اجساد آنها به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده و پیگیری‌های خانواده‌های آنها بی‌نتیجه مانده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، خانواده این دو شهروند عادی که نسبت فامیلی نیز با همدیگر دارند، طی سه سال گذشته بارها به اداره اطلاعات و دیگر نهادهای امنیتی در پیرانشهر، مهاباد و ارومیه مراجعه کرده و هر بار به آنها گفته‌اند دوباره مراجعه کنید و امسال به آنها گفته‌اند تحت هیچ شرایطی اجساد را تحویل نخواهیم داد.

صادق آگوشی و پسر دایی‌اش بایزید رسولی روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ (۳۰ آگوست ۲۰۱۹) در منغقه ”زندو سپی“ از توابع مهاباد توسط نیروهای وزارت اطلاعات در داخل اتومبیل خود به رگبار بسته شده و هر دو جانباختند.

گفتنیست که نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران روز چهارشنبه ۶ شهریور همان سال بە منزل صادق آگوشی یورش بردە و پدرش با هویت کاوە آگوشی و برادر دیگرش را با هویت شیرکو آگوشی به اتهام همکاری با حزب دمکرات کُردستان بازداشت کرده بودند.

همان روز دو نفر از اعضای حزب دمکرات کُردستان (حدک) به نام‌های علی بایزیدپور و ابراهیم عزیزنژاد در مرز سردشت و طی یک درگیری با نیروهای سپاه پاسداران کشته شده بودند که محل دفن آنها نیز نامعلوم است.

گفتنیست که جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه حاکمیت خود همواره از تحویل اجساد زندانیان سیاسی کُرد که اعدام شده‌اند و همچنین افرادی که در جنگ میان نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای احزاب کُردستانی اپوزسیون حکومت کشته شده‌اند خودداری کرده است و می‌توان گفت که متهم به ارتکاب جرم ناپدیدسازی قهری هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا