اجتماعی

بیش از ۵۰ درصد از ورودی‌های پزشکی دانشگاه تهران مهاجرت می‌کنند

محمد رئیس‌زاده، رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی تهران، در همایش ملی روز پزشک که پنجشنبه گذشته، در همدان، برگزار شده، گفته بود: «تخصص جراحی قلب در سالجاری ۱۸ نفر ظرفیت داشته اما هیچ‌کس متقاضی نشده و در کل کشور فقط ۲ فارغ‌التحصیل جراحی اطفال داریم.»

آرمان ملی، به گفته او: «اگر این وضع ادامه پیدا کند شاید مجبور شویم، همچون ۴۰ سال پیش پزشک از هند و پاکستان بیاوریم.»حالا شاهین آخوندزاده، رئیس بیمارستان روزبه تهران، خبر داده است که: «بیش از ۵۰ درصد از ورودی‌های پزشکی دانشگاه تهران مهاجرت می‌کنند.»او در گفت‌وگویی که با یکی از خبرگزاری‌ها داشته، گفته: «سال ۹۳ درگفت‌وگویی درباره مهاجرت نخبگان خصوصا دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران بر اساس تجربه و مشاهدات خودم گفتم که ۵۰درصد از ورودی‌های پزشکی در دانشگاه تهران، که در واقع صد نفر اول کنکور سراسری و از نخبگان و ژن‌های خوب کشور محسوب می‌شوند، مهاجرت می‌کنند.»

دستمزد ؛ ۵ میلیون تومان در ۳۰ سالگی

به گفته رئیس بیمارستان روزبه تهران: «یک دانشجوی رشته پزشکی ۷ سال درس می‌خواند، درس‌هایی بسیار سنگین، کشیک هم که می‌گذارند یک میلیون تومان بابتش می‌گیرد، بعد هم باید بسیار درس بخواند تا بتواند در آزمون دستیاری قبول شود، در دوران رزیدنتی که در همه جای دنیا شغل محسوب می‌شود، باید در کنار درس خواندن کشیک‌های سنگین بدهد، ۱۲ تا ۱۵ نوبت کشیک شب، در طول این مدت هم اجازه کار ندارد، تصور کنید حدود ۳۰ سال هم دارد و اگر خانواده داشته باشد، باید هزینه خانواده را هم بدهد در حالی که حقوقش حدود ۵ الی ۶ میلیون تومان است. وضعیت این پزشک را تصور کنید، بعد از این مرحله در سن حدود ۳۵ سالگی تازه می‌رود مناطق محروم برای خدمت، مناطقی که اغلب دور از مرکز هستند و امکانات‌شان بسیار محدود است، ‌این شخص باید واقعا عاشق پزشکی باشد تا بتواند این شرایط را تحمل کند وگرنه این همه سختی و مشقت قابل تحمل نیست. برای دانشجویان پزشکی چنین آینده‌ای وجود دارد و خب این آینده چندان روشن و قابل توجه نیست.»آخوندزاده تصریح کرده: «فکر نکنید مهاجرت فقط در رشته‌های پزشکی اتفاق افتاده، در حال حاضر گروه پرستاران ما هم در حال مهاجرت هستند، این مشاغل جزو شغل‌های سخت محسوب می‌شوند که در کشورهای مهاجرپذیر، از سوی شهروندان همان کشورها چندان مورد اقبال قرار نمی‌گیرند، و مهاجرپذیری در این رشته‌ها زیاد شده است. همین کشور عمان مثل جارو برقی درحال جذب گروه‌های پزشکی ما در رشته‌های مختلف است. یک جراح در کشور عمان دو و نیم برابر جراحی در ایران درآمد دارد، ‌اما مساله اینجاست که علاوه بر این، فرزندش از آموزش رایگان استفاده می‌کند، خودرویی که آنجا می‌خرد، با کیفیت بهتر، یک دهم قیمت خودرویی است که می‌تواند اینجا بخرد، مسکن هم به همین شکل، پس کاملا برایش به صرفه است که جلای وطن کند.»

پزشکان هندی و پاکستانی به ایران نمی‌آیند

آخوندزاده، درباره صحبت‌های رئیس نظام پزشکی که اخیرا، گفته بود، به‌زودی به دلیل کمبود پزشک مجبور به واردکردن پزشک از هند، پاکستان و بنگلادش خواهیم بود، توضیح می‌دهد: «در اینکه با سیاست‌ها و اوضاعی که شاهدیم به‌زودی کشور بیش از پیش به کمبود متخصص مبتلا خواهد شد، هیچ تردیدی نیست. اما واقعیت آن است که دیگر واردات پزشک از هند، پاکستان و بنگلادش هم آن‌گونه که بعد از انقلاب رخ داد، امکان‌پذیر نیست. متخصصان همه کشورها الان متعلق به جامعه بین‌المللی پزشکی هستند که دیگر دهکده جهانی کوچکی شده است. بعید است کار در شرایط فعلی ایران را بپذیرند. متخصصان رشته‌های مختلف هندوستان، پاکستان و بنگلادش که اکثرا بسیار خبره و با مدارک عالی هستند، در حال حاضر در بخش‌های مختلف دنیا با شرایط و امکاناتی که به‌شدت با شرایط و پرداخت‌های کشور ما فاصله پیدا کرده است، مشغول به کار هستند.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا