گوناگون

سقوط یورو با تشدید بحران انرژی

در حال حاضر یورو کاملا تابعی از شوک‌های انرژی است. یورو ضعیف، سوخت تورم بالا را تامین می‌کند؛ همچنین باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی از جمله گاز می‌شود.

کاهش ارزش یورو دلار را به یک “نقطه امن در طوفان” تبدیل کرده است

اقتصاد آنلاین – درحالیکه قیمت انرژی و خطر ورود اروپا به رکود بیشتر می‌شود؛ باور سرمایه گذاران به اینکه یورو با کاهش ارزش روبرو خواهد شد. به بیشترین سطح خود از آغاز کرونا رسیده است افزایش موقعیت‌ها فروش یورو و همچنین سخنرانی رییس فدرال رزرو، مبنی بر افزایش نرخ بهره برای کاهش تورم،‌باعث افزایش ارزش دلار و ایجاد یک بازار صعودی برای دلار در مقابل یورو شده است.در حالیکه تهدید رکود اقتصادی وجود دارد، اروپا با افزایش شدید قیمت ها هم دست و پنجه نرم می‌کند.در این خصوص و در مجمع سالانه بانکداران مرکزی در جکسون هول در این هفته، رییس بانک مرکزی فرانسه هشدار داد که سیاست‌های اقتصادی باید برای مدت زمان بیشتری انقباضی بماند.

طبق داده‌های منتشر شده از کمیسیون معاملات آتی کالا ،تعداد خالص موقعیت های فروش یورو باز شده توسط سفته بازان در۲۳ آگوست به ۴۴۱۰۰ قرارداد رسیده است درحالیکه در هفته قبل از آن این عدد ۴۲۸۰۰ بوده است. این بزرگترین بازار نزولی یورو را نشان می‌دهد که از زمان شروع پاندمیک در هفته ابتدایی مارچ ۲۰۲۰ رخ داده است زمانی که سرمایه‌گذاران ۸۶۷۰۰ موقعیت فروش ثبت کردند.تا همینجا یورو ۱۵ درصد افت داشته است و به زیر ارزش دلار رسیده است.هفته گذشته یورو در حالی به کمترین ارزش ۲۰ ساله خود رسید که قیمت گاز و برق بدلیل ترس از اینکه روسیه جلو تامین عرضه انرژی را بگیرد، به بالاترین مقدار خود رسید.در حال حاضر یورو کاملا تابعی از شوکهای انرژی است. مهمترین شاخص تعیین کننده برای یورو این است که چه اتفاقی برای نورداستریم و قیمتهای بالای گاز می‌افتد. یورو همچنان برای پایین رفتن جا دارد، شرایط کوتاه مدت خوب بنظر نمی‌رسد.

افزایش احتمال  کاهش ارزش یورو دلار را به یک “نقطه امن در طوفان” تبدیل کرده است چرا که افزایش قیمت گاز تاثیری بر روی آمریکا ندارد.

یورو ضعیف، سوخت تورم بالا را تامین میکند؛ همچنین باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی از جمله گاز می‌شود. اقتصاددانان انتظار دارند که شاخص مصرف کننده منطقه یورو با نرخ بی سابقه ۹ درصد در سال افزایش پیدا کند…بعضی کارشناسان معتقدند که یورو نمی‌تواند هیچ حرکت به سمت بالایی داشته باشد هرچند که نرخهای بهره با افزایش همراه باشند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا