زحمتکشان

مبارزه برای افزایش دستمزد و تقویت قدرت خرید زحمتکشان

سازماندهی اعتراض و اعتصاب، راه مطمین تامین خواست‌هایی نظیر افزایش و ترمیم دستمزد مطابق با نرخ واقعی تورم است. بعلاوه حضور سندیکاهای کارگری در شورای عالی کار ازمطالبه‌های مهم کارگران وزحمتکشان بوده و هست!

با درخواست از حکومت حقوق کارگران تامین نمی‌شود

ایلنا –  امروز حال کارگران کشور خوب نیست. شورایعالی کار اسفندماه در جلسه‌ای که نمایندگان دولت و کارفرما حضور داشتند حداقل حقوق امسال را به تصویب رساندند. سبد معیشتِ ۸میلیون و ۹۷۰هزار تومانی پیشنهاد مستقیم وزارت اقتصاد بود…حداقل حقوق در چنین جلسه‌ای و بعد از ساعت‌ها کار کارشناسی تعیین شد اما بعد از آن بلافاصله برخی به همین رقم تعیین شده برای حداقل حقوق ایراد گرفتند. به طرق مختلف سعی کردند این حداقل حقوق را کاهش دهند…. در وزارت نیرو آیین نامه‌ای ابلاغ شده که حقوق کارگر نباید از یک رقمی بالاتر برود! این سقف گذاشتن برای حقوق کارگران غیر قانونی است. …اینکه بازنشستگان برای رسیدن به حقوق خود مجبور شدند ۵ ماه اعتراض کنند باعث شد طعم افزایش حقوق به کام آن‌ها تلخ شود. آن‌ها دیگر نمی‌گویند حقوق ما را افزایش دادند بلکه می‌گویند حقوقمان را گرفتیم.

گروهی نشسته‌اند و دارند در مورد آیین‌نامه کارگران سخت و زیان‌آور تصمیم می‌گیرند اما خبری از نماینده کارگری در جلسات آن‌ها نیست. مشکل اصلی سخت و زیان‌آور تخلفات و فساد در این بخش است؛ چرا جلوی این فسادها را نمی‌گیرید؟ خیلی از کارگران سخت و زیان‌آور بعد از بازنشستگی به خاطر سرطان فوت می‌کنند حالا عده‌ای نشسته‌اند در مورد این کارگران تصمیم می‌گیرند؟!…

کسانی که به بهانه‌ی افزایش امید به زندگی می‌گویند باید سن بازنشستگی افزایش پیدا کند، ما را با کشورهای دیگر مقایسه نکنند. کدام کارگری امروز امید به بازنشسته شدن دارد؟ کارگران امروز امید به آینده ندارند چون نمی‌دانند قراردادشان تمدید می‌شود یا نه، چون نمی‌توانند معیشتشان را تأمین کنند.

امروز شنیده‌ایم که عده‌ای به دنبال تغییر ترکیب شورایعالی کار هستند! فکر می‌کنند قدرت دارند و باید قوانین را تغییر دهند. قرار نیست هر نهادی که کارایی دارد را از رده خارج کنید و کارایی آن را بگیرید.

سه موضوع برای ما مهم است و جزو اولویت‌های ماست؛ اول اینکه ما برای دفاع از تشکل خود محکم ایستاده‌ایم. برای دفاع از موجودیت کارگران ابتدا باید از موجودیت خود دفاع کنیم و این کار را انجام می‌دهیم. دوم، اصلاحات پارامتریک تأمین اجتماعی و سوم، اصلاحات قانون کار که اگر هر کدام از این اصلاحات بدون نظر گروه کارگری باشد ما از تمام راه‌هایی که می‌دانیم مقابل آن می‌ایستیم. جامعه‌ی کارگری نمرده که اتاق بازرگانی برایش تصمیم بگیرد!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا