حقوق بشر

بازداشت ۱۴ شهروند بهائی در قائمشهر

مهسا فتحی، سامیه قلی نژاد، نگار دارابی، بسیر صمیمی، هنگامه علیپور، افنانه نعمتیان، مجیر صمیمی، مانی قلی نژاد، نازنین گلی، سام صمیمی، ساناز حکمت شعار، بیتا حقیقی، انیس سنایی و گلبن فلاح، چهارده شهروند بهائی ساکن شهرهای ساری و قائمشهر روز چهارشنبه ۹ شهریور توسط نیروهای امنیتی در قائمشهر بازداشت و به اداره اطلاعات ساری منتقل شدند. منزل ۳ تن از این شهروندان مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

خبرگزاری هرانا – هویت این شهروندان مهسا فتحی، سامیه قلی نژاد، نگار دارابی، بسیر صمیمی و هنگامه علیپور شهروندان ساکن ساری و افنانه نعمتیان، مجیر صمیمی، مانی قلی نژاد، نازنین گلی، سام صمیمی، ساناز حکمت شعار، بیتا حقیقی، انیس سنایی و گلبن فلاح شهروندان ساکن قائمشهر توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در خصوص بازداشت این شهروندان به هرانا گفت: “همگی این شهروندان به جز ساناز حکمت شعار و گلبن فلاح ساعت ۴ بعد از ظهر در منزل مجیر صمیمی بازداشت شدند. سپس نیروهای امنیتی ابتدا منزل بیتا حقیقی را مورد تفتیش قرار می دهند و از آنجا به ترتیب به منازل خانم حکمت شعار و خانم فلاح مراجعه کردند. ماموران ضمن تفتیش منزل، این دو شهروند بهائی را نیز بازداشت میکنند.”

این شهروندان بهائی پس از بازداشت به اداره اطلاعات ساری منتقل شده‌اند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا