گوناگون

جوزپ بورل: امکان توافق با ایران در روزهای آینده وجود دارد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت توافق با ایران درباره پرونده اتمی در “روزهای آینده” ممکن خواهد بود. جوزپ بورل این موضوع را بعد از نشست سران اتحادیه اروپا در پراگ عنوان کرد.

چهارشنبه شب ۳۱ اوت (نهم شهریور) پس از نشست سران اتحادیه اروپا در پراگ، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت توافق با ایران در “روزهای آینده” را ممکن می‌داند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بورل ابراز امیدواری کرد که احیای توافق انجام‌شده در سال ۲۰۱۵ “در روزهای آینده” بتواند به انجام برسد. او در عین حال تاکید کرد که “روشن” است که در توافق پیش رو، “خواست همه طرف‌ها” در نظر گرفته شده است.

در آخرین دور مذاکرات احیای برجام، اتحادیه اروپا در روز ۸ اوت متنی را به عنوان متن نهایی توافق تهیه و برای ایران و آمریکا ارسال کرد. ایران پاسخش به این متن را حدود یک هفته بعد برای اروپا ارسال کرد. ایالات متحده نیز هفته گذشته پاسخش را فرستاد. مقامات ایران گفته‌اند مشغول بررسی پاسخ آمریکا هستند و این بررسی احتمالا تا آخر هفته جاری طول می‌کشد.

دولت ایالات متحده در روزهای گذشته اعلام کرد که ایران از برخی خواسته‌هایش صرف نظر کرده است، از جمله درخواست برای حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا از “خوشبینی محتاطانه” سخن گفت اما زمان مشخصی برای حصول توافق اعلام نکرد. او تنها گفت رسیدن به توافق از هفته‌ها و ماه‌های پیش نزدیکتر شده است.

ایران اما، بنا بر آخرین اظهارات مقاماتش، خواستار “تضمین‌های قوی‌تری” شده است. وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه در مسکو گفت: «ما آخرین متن طرف آمریکایی را دریافت کردیم و همکاران من در حال بررسی آن هستند. ما در مورد تضمین نیازمند متنی قوی‌تر هستیم و باید ضمانت‌های قوی‌تر در این موضوع داشته باشیم.»

گفت‌و‌گوی طولانی لاپید و بایدن

دفتر نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که یائیر لاپید با جو بایدن رییس جمهوری آمریکا “برای مدتی طولانی” درباره توافق با ایران صحبت کرده و “تلاش‌های گوناگون به منظور توقف پیشرفت ایران به سوی سلاح اتمی” را مورد بحث قرار داده است.

نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته گفته بود توافق اتمی “جیب ایران” را پر خواهد کرد و ثبات در خاورمیانه را از بین خواهد برد. به گفته لاپید این توافق سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برای ایران عایدی خواهد داشت که با آن گروه‌های تندروی اسلامی مثل حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی را حمایت مالی کرده و “ترور در سراسر دنیا” را گسترش خواهد داد.

اسرائیل بیش از هرچیز به نبودن قراری برای تخریب سانتریفیوژهای ایران در توافق اتمی معترض است. به گفته مقامات اسرائیل این مسئله به جمهوری اسلامی این امکان را می‌دهد که هرزمان دوباره این سانتریفیوژها را به راه اندازد.

اسرائیل نگران این مسئله است که ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها به یک قدرت اتمی تبدیل شود.

ایران اوایل مرداد ماه از راه‌اندازی صدها ماشین سانتریفیوژ پیشرفته برای دستیابی به غنی سازی ۱۹۰ هزار سو در نطنز خبر داد. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ۱۰ مرداد (اول اوت) در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم به ۵۰۰ سانتریفوژ پیشرفته از نوع آی‌آر ۶ خبر داد و گفت این کار “در راستای رسیدن به حداقل میزان غنی سازی ۱۹۰ هزار سو” و دستیابی به “کف نیاز کشور است”.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا