بین‌المللی

لهستان ۱۳۰۰ میلیارد یورو غرامت جنگ جهانی دوم از آلمان مطالبه کرد

دولت لهستان امروز (پنجشنبه) هزینه نقدی خسارت جنگ جهانی دوم را یک هزار و ۳۰۰ میلیارد یورو براورد و آن را از آلمان مطالبه کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، جاروسلاو کاچینسکی (Jaroslaw Kaczynski) معاون نخست وزیر و رهبر حزب حاکم قانون و عدالت، امروز (پنجشنبه) در نشستی خبری، از آلمان خواست در مورد بازپرداخت این غرامت ۱۳۰۰ میلیارد یورویی(۶.۲ تریلیون زلوتی) مذاکره کند.

وی پیش بینی کرد که روند مذاکرات تا پیش از دریافت غرامت از سوی ورشو «طولانی و دشوار» باشد.

این مقام لهستانی در نشست امروز که موضوع آن ارائه گزارشی از خسارت لهستان در جریان جنگ جهانی دوم بود، تاکید کرد که در مجموع «بخش قابل توجهی از غرامت به مرگ بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار شهروند لهستانی» مربوط است.

همچنین خسارات مادی حدود ۸۰۰ میلیارد زلوتی (۱۷۰ میلیارد یورو) برآورد شده است.

حزب قانون و عدالت که یک حزب راست‌گرای محافظه‌کار ملی و دموکراتیک مسیحی است از زمان قدرت گرفتن در سال ۲۰۱۵ تاکنون بارها مساله دریافت غرامت از آلمان را مطرح کرده است. کار تهیه گزارش برآورد خسارت نیز از سال ۲۰۱۷ آغاز شد.

کاچینسکی افزود: کار ما تنها تهیه این گزارش که سندی باز است و مراحل تکمیل آن ادامه دارد، نبوده و اقدامات و تصمیمات بعدی نیز در نظر است. این تصمیم مذاکره با آلمان و مطالبه خسارت را شامل می شود. تصمیمی که آن را اجرا خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: آلمانی‌ها لهستان را اشغال و خسارت قابل توجهی را به این کشور تحمیل کردند. اشغال اقدامی بسیار جنایتکارانه و ظالمانه بود و آثاری به دنبال داشت که در بسیاری از موارد تا امروز ادامه دارد.

به گفته مقامات آلمان، لهستان در سال ۱۹۵۳ از دریافت غرامت جنگی از آلمان شرقی چشم پوشی کرده بود، مساله ای که محافظه کاران لهستانی با آن مخالف هستند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا