اخبار

واشنگتن پاسخ تهران را سازنده نخواند.

آمریکا می‌گوید که پاسخ رژیم ایران در مذاکرات بر سر احیای توافق هسته‌ای «سازنده» نیست. در این ارتباط، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید: “ما می توانیم تایید کنیم که پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده ایم [و] در حال بررسی آن هستیم، از طریق اتحادیه اروپا پاسخ خواهیم داد، اما پاسخ آن‌ها متأسفانه سازنده نیست.”…

به گزارش دویچه وله،ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز جمعه ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر) تائید کرد که آمریکا پاسخ ایران درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی برای احیای برجام را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و در حال بررسی آن است.پاتل همچنین افزود: «پاسخ ایالات متحده از طریق اتحادیه اروپا ارسال خواهد شد اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.»

این مقام آمریکایی توضیح بیشتری نسبت به آنچه پاسخ غیرسازنده ایران خواند، نداده است. با این وجود آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به پاسخ ایران گفته که برخی از اختلافات طی هفته‌های اخیر حل شده‌اند اما هنوز مسائلی باقی مانده است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه ضمن ابراز خوش‌بینی به نتیجه‌بخش‌بودن مذاکرات، گفته بود ایالات متحده همچنان امیدوار است که برجام احیا و اجرایی شود.

به گزارش یورو نیوز، موضع جدید واشنگتن پس از آن اعلام می‌شود که سخنگوی وزارت امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی از ارسال نظرات تهران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها خبر داده بود. ناصر کنعانی بامداد جمعه دوم سپتامبر(۱۱ شهریور) تاکید کرد که متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

آمریکا در حالی «سازنده» بودن پاسخ ایران را زیر سئوال برده است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرده بود که طی روزهای آینده دو طرف به توافق برسند. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم روز گذشته همداستان با آقای بورل نسبت به موفقیت قریب‌الوقوع مذاکرات ابراز خوشبینی کرده بود.

حسین امیرعبداللهیان، پیش‌تر در و در جریان دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در مسکو گفته بود ایران در مورد تضمین‌های آمریکا به متنی قوی‌تر نیاز دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا