گوناگون

تجمع اعتراضی جوانان جویای کار در امیدیه

حضور اعتراضی جوانان بیکار امیدیه در نماز جمعه، یازدهمین روز اعتصاب در کشت و صنعت کارون؛ امروز جمعه ۱۱ شهریورماه، شماری از جوانان جویای کار در شهرستان امیدیه، با برگزاری تجمع اعتراضی در محل برگزاری نماز جمعه در این شهر، خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند….

به گزارش سایت زمانه، جمعه ۱۱ شهریور، کارگران کشت و صنعت کارون برای یازدهمین روز اعتصاب کردند. بیکاران امیدیه نیز در یک اقدام اعتراضی در حالی که نوشته‌هایی از قبیل «ما کار می‌خواهیم»، و «جوانان بیکار امیدیه» در دست داشتند، در نماز جمعه اهواز شرکت کردند.

جمعه ۱۱ شهریور ابراهیم رئیسی در چارچوب سفرهای استانی خود به خوزستان رفت. «پروژه آبرسانی غدیر» به ادعای رئیس دولت سیزدهم قرار است معضل آب را برای مردم استان خوزستان حل کند. او افتتاح این پروژه در ایام اربعین (روز عزاداری شیعیان) را افتخار دانست.

این در حالی است که سعید حافظی، روزنامه‌نگار حوزه خوزستان در توئیتر نوشته است طرح آبرسانی غدیر برای چهارمین بار است که افتتاح می‌شود.به واقع این روزها همه چیز حول برگزاری مراسم اربعین و انتقال زائران به کربلا می‌گردد و تمام امکانات بسیج شده است تا ده‌ها هزار نفر برای راهپیمایی به عراق برده شده و قدرت‌نمایی گروه‌های شیعه وابسته به حکومت را میسر کنند. شعار امسال راهپیمایی «از بحر تا نحر» (از دریا تا قتلگاه) است. در این راهپیمایی مسیری به مسافت ۶۰۰ کیلومتر از منطقه رأس البیشه در استان بصره تا کربلا با حمل بزرگترین بیرق پیموده می‌شود.

ایرنا، خبرگزاری دولت در باره برگزاری این راهپیمایی نوشته است:«بزرگترین راهپیمایی اربعین حسینی از استان بصره در جنوب عراق به سمت کربلای معلی آغاز شد. این راهپیمایی بزرگترین راهپیمایی در عراق است که هر ساله تحت نظارت سازمان الحشد الشعبی از بندر فاو در جنوبی‌ترین نقطه عراق تا شهر مقدس کربلای معلی برگزار می‌شود. این راهپیمایی بزرگ هدیه‌ای به تمام شهدا و در صدر آنها شهیدان سپهبد حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس فرماندهان عملیات پیروزی بر گروه تروریستی داعش به شمار می‌رود.»

تسهیلات لازم از آب آشامیدنی و خوراک تا امکانات بهداشتی و درمانی و حمل و نقل و… در مسیر راهپیمایی زائران و در مرزها آماده شده است. اداره گذرنامه هم در محل نماز جمعه تهران پستی مستقر کرده تا کسانی که اعتبار پاسپورتشان تمام شده هم دچار مشکل نشوند و گذرنامه‌شان را برای شرکت در راهپیمایی «از دریا تا قتلگاه» تمدید کنند. برای مهاجران افغان هم که در زندگی روزمره با ده‌ها مانع حقوقی و امنیتی روبه‌رو هستند، تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

در مراسم نماز جمعه هم صحبت از اربعین و شهادت است اما جوانان بیکار امیدیه در حالی که نوشته‌هایی با خواست کار در دست دارند، روبه‌روی امام جمعه نشسته‌اند.
اعتصاب در کشت و صنعت کارون با خواست همسان‌سازی حقوق و امنیت شغلی

کارگران کشت و صنعت کارون برای یازدهمین روز متوالی اعتصاب کردند. این در حالی است که مدیران شرکت و نیروهای امنیتی طی اعتصاب کوشیدند با اعمال زور و تهدید کارگران را از ادامه اعتصاب بازدارند. در همین رابطه ۱۴ تن از کارگران اعتصاب کننده از کار تعلیق شدند.

کارگران به عدم اجرای همسان‌سازی حقوق و مزایا با شرکت‌های همجوار و مشابه کشت و صنعت نیشکر، و تبدیل قرارداد کارگران پیمانی و قراردادی معترضند. کارگران می‌گویند قیمت شکر افزایش یافته و درآمد شکر خوب است. کارفرما هیچ بهانه‌ای برای عدم اجرای طبقه‌بندی و افزایش حقوق کارگران ندارد. یکی از کارگران به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفته است:«قرار بود در آخرین جلسه‌ای که به دنبال اعتراض کارگران شکل گرفت، با تشکیل هیأتی برای بررسی مطالبات کارگران با مقایسه‌سازی با شرکت‌های همتراز و مشابه، همسان‌سازی برای کارگران کشت و صنعت کارون در چند مرحله اجرایی شود.»

این کارگر معترض افزوده است:«دو شاخص مدت زمان بیمه‌پردازی و مبلغ بیمه‌پردازی عوامل تعیین‌کننده در فرمول محاسبه همسان‌سازی حقوق است. بنابراین مبلغ همسان‌سازی برای هر کارگر کشت و صنعت کارون از پیش تعیین شده و بر اساس میزان سابقه پرداختی و آورده‌ای که داشته، محاسبه شده است.»

کشت و صنعت نیشکر کارون نیز همانند بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی با فساد و دزدی مدیران دست به گریبان است. سازمان تعزیرات کشور در اردیبهشت مدیرعامل شرکت را به دست داشتن در بازار سیاه شکر و امتناع از عرضه شکر به بازار، متهم کرد و حکم عزل او صادر شد. گرچه این حکم قطعی و لازم الاجراست، اما به گزارش رسانه‌ها هنوز عملی نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا