گوناگون

واکنش‌ها به پاسخ ایران به پیشنهادات آمریکا برای احیای برجام

پاسخ رسمی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به پیشنهادات آمریکا برای احیای برجام، واکنش منفی کاخ سفید و دیپلمات‌های اروپایی را به همراه داشته است. اما با این وجود طرفین همچنان از امکان توافق سخن می‌گویند.

امریکا همچنان امیدوار است که برجام احیا و اجرایی شود!

فرارو : وِدانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ساعاتی بعد از ارسال پاسخ ایران به انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، مدعی شد که پاسخ تهران سازنده نبود. پاتل با صدور بیانیه‌ای رسمی ادعا کرد: ما در حال مطالعه و بررسی نظرات ایران هستیم و از طریق اتحادیه اروپا نیز پاسخ خواهیم داد، اما متأسفانه این پاسخ سازنده نبود.درهمین زمینه، لورا روزن، خبرنگار سرشناس حوزه بین‌الملل در واشنگتن، هم به نقل از یک مقام دولت آمریکا نوشته که پاسخ ایران «دلگرم کننده نیست.»..

علاوه بر مقام‌های اروپایی و آمریکایی، ارزیابی عضو ارشد ایرانی گروه بین‌المللی بحران نیز از پاسخ ایران منفی بوده است.در این ارتباط، علی واعظ، روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد گروه بین‌المللی بحران در امور ایران در توئیتی نوشته است: متاسفانه با این پاسخ ایران، فرصت صادارات نفت ایران به اروپا در زمستان امسال هم از دست رفت.این دیدگاه در شرایطی مطرح می‌شود که در چند روز گذشته از احیای برجام به عنوان رخدادی مهم برای صادرات نفت ایران به اروپا در وضعیت بعد از جنگ اوکراین یاد شده بود. در واقع، اروپایی‌ها که به دلیل جنگ اوکراین با کاهش واردات نفت و گاز از روسیه مواجه شده، امیدوار بودند در فصل زمستان پیش‌رو به ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ذخیره شده ایران برای نجات از بحران انرژی، دسترسی داشته باشند.

در همین حال مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین در توئیتی به واکنش مقام آمریکایی که مدعی شده بود پاسخ ایران به آن‌ها «سازنده» نبوده است، انتقاد کرد.محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین  در توئیتی نوشت: ایران مطابق با وعده خود پاسخ داد. حال زمان آن رسیده که تیم بایدن تصمیمی جدی بگیرند. برای آمریکا «سازنده» به معنای پذیرش شرایط آمریکا است…. اگر آمریکا تصمیم درست را بگیرد، توافق می‌تواند به سرعت به نتیجه برسد.

اتحادیه اروپا همچنان خوشبین است

یورونیوز :ایالات متحده می‌گوید که پاسخ تهران در مذاکرات بر سراحیای توافق هسته‌ای «سازنده» نیست. این مقام آمریکایی توضیح بیشتری نسبت به آنچه پاسخ غیرسازنده ایران خواند، نداده است. با این وجود آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به پاسخ ایران گفته که برخی از اختلافات طی هفته‌های اخیر حل شده‌اند اما هنوز مسائلی باقی مانده است.جان کربی، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه ضمن ابراز خوش‌بینی به نتیجه‌بخش‌بودن مذاکرات، گفته بود ایالات متحده همچنان امیدوار است که برجام احیا و اجرایی شود…آمریکا در حالی «سازنده» بودن پاسخ ایران را زیر سئوال برده است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرده بود که طی روزهای آینده دو طرف به توافق برسند. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم روز گذشته همداستان با آقای بورل نسبت به موفقیت قریب‌الوقوع مذاکرات ابراز خوشبینی کرده بود.حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران پیش‌تر در و در جریان دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در مسکو گفته بود ایران در مورد تضمین‌های آمریکا به متنی قوی‌تر نیاز دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا