بین‌المللی

روسیه به آمریکا نسبت به ارسال تسلیحات دوربرد به اوکراین هشدار داد

یک دیپلمات ارشد روسی شدیدا به واشنگتن نسبت به ارسال تسلیحات دوربرد به اوکراین هشدار داده و خاطرنشان کرد که ایالات متحده در آستانه دخالت مستقیم در این درگیری است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه همچنین به دکترین نظامی این کشور که استفاده از تسلیحات هسته‌ای در صورت تهدید برای موجودیت کشور روسیه را پیش‌بینی می‌کند، اشاره کرد.

ریابکوف گفت: ما بارها به روسیه درباره تبعات اقداماتش در صورت تداوم ارسال سلاح به اوکراین هشدار داده‌ایم. با این کار، عملا آمریکا خود را در موقعیتی قرار می‌دهد که می‌شود آن را به عنوان “یک طرف این درگیری” توصیف کرد.

ریابکوف در سخنانی در تلویزیون دولتی روسیه هشدار داد که “شکاف بسیار باریکی که ایالات متحده را از تبدیل شدن به یک طرف درگیری جدا می‌کند، نباید این توهم را برای نیروهای خشمگین ضد روسیه ایجاد کند که در صورت عبور آنها از آن، همه چیز به همین شکل باقی می‌ماند.”

او تاکید کرد که روسیه تا زمانی که به اهداف خود برسد، حملات خود را در اوکراین پیش خواهد برد. ریابکوف گفت: روسیه قادر است به طور کامل از منافع خود دفاع کند و اهداف این عملیات ویژه نظامی به طور کامل محقق خواهد شد.

ریابکوف خاطرنشان کرد: دکترین نظامی روسیه تصریح می‌کند که در صورت تخاصم علیه روسیه و متحدانش که شامل سلاح‌های کشتار جمعی می‌شود یا تخاصمی شامل سلاح‌های متعارف که موجودیت کشور روسیه را تهدید می‌کند، می‌تواند از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

ارائه موشک‌اندازهای چندگانه هیمارس الات متحده، توانایی حمله ارتش اوکراین را تقویت کرد و از آنها برای ضربه زدن به تأسیسات زیرساختی کلیدی و سایر اهداف استفاده کرده است. این سیستم‌های سوار بر کامیون، موشک‌های هدایت‌شونده با جی‌پی‌اس را شلیک می‌کنند که قادر هستند اهدافی تا ۸۰ کیلومتری را هدف قرار دهند.

مقامات ایالات متحده تاکنون از ارائه موشک‌هایی با برد بلندتر به اوکراین برای پرتابگرهای هیمارس خودداری کرده‌اند. این موشک‌های دوربرد می‌توانند به اهدافی تا ۳۰۰ کیلومتر برسند و به طور بالقوه می‌توانند به ارتش اوکراین اجازه دهند مناطقی در عمق روسیه را هدف قرار دهند.

ریابکوف گفت: ما به ایالات متحده نسبت به انجام اقدامات تحریک‌آمیز مانند تحویل تسلیحاتی با برد بیشتر و ویرانگرتر هشدار می‌دهیم. این راهی است به سوی ناکجاآباد و مملو از عواقب سنگینی است که مسئولیت آن کاملاً بر عهده واشنگتن خواهد بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا